Pražské krajské kolo soutěže Vodafone Firma roku vyhrál Avast Software, Era Živnostníkem roku se stal Jan Beran

&nsbp;

13.10.2011

Letošními pražskými vítězi podnikatelských soutěží jsou  dodavatel antivirových programů Avast Software a umělecký kovář Jan Beran. Vítězové šestého ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011 postupují do celorepublikového finále, kde budou reprezentovat hlavní město.

„Porota se v letošním roce sešla ve velmi hojném počtu, výběr vítězů tedy nebyl jednoduchý. Na druhou stranu jsem si jistá, že ocenění se dostala do správných rukou, což potvrzuje i shoda porotců, kteří zastupují různá podnikatelská odvětví,“ shrnula předsedkyně poroty Silvie Horáková, vedoucí oblastního prodeje pro malé a střední firmy společnosti ČEZ Prodej.

Vítězný Avast Software uspěla v konkurenci 191 společností. Současný obchodní úspěch firmy, kterou založili počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš již na začátku 90. let, je výsledkem jejich rozhodnutí distribuovat plně funkční antivirovou počítačovou ochranu zdarma. Avast je dnes se 160 miliony registrovaných uživatelů nejrozšířenější antivirovou značkou na světě. Konverze mezi bezplatnou a placenou alternativou dosahuje pouze jednotek procent.

„Vítězná společnost je českou značkou, která se dokázala prosadit v silném konkurenčním prostředí i za hranicemi. Ocenili jsme zejména kvalitní antivirový program, který je v kompletní verzi zdarma ke stažení na internetu, čímž se naprosto odlišuje od české i světové konkurence,“ komentoval rozhodnutí poroty její člen Patrik Bartheldy, Regional Sales Manager společnosti Vodafone Czech Republic.

O živnostenský titul bojovalo 176 podnikatelů. Vítězný Jan Beran je uměleckým kovářem a zámečníkem. Jeho kovářské středisko používá tradiční postupy ručního zpracování železa v ohni, zámečnické středisko naopak moderní metody práce s kovovým materiálem. V roce 1990 požádal s rodiči o navrácení majetku, byl po komunistickém převratu vložen do Družstva kovářů. Dílny byly v zuboženém technickém stavu a hlavní motivací pana Berana bylo navázat na rodinnou tradici zahájenou již v roce 1897.

„Výrobků, které jsou produktem českých rukou, je dnes opravdu velmi málo. Praha je navíc symbolem techniky a moderních služeb, o to více bychom si měli vážit tradičního a dobře vykonávaného řemesla. Pan Beran také vychovává své nástupce, což by mohlo vést k obnově zájmu mladých lidí o výuční obory. Porota mimo jiné ocenila preciznost práce a prodejní schopnosti vítězného živnostníka,“ vysvětlil porotce Petr Cihelník, regionální ředitel Era Poštovní spořitelny.

Kromě hlavních kategorií byly vyhlášeny také dvě vedlejší kategorie. Odpovědnou firmou roku 2011 Hlavního města Prahy, kterou vyhlašuje společnost Vodafone, se stala opět Avast Software. Firma byla oceněna za roli, kterou v ní hraje neformální firemní kultura a možnost mít flexibilní pracovní dobu nebo občas pracovat z domova. Majitel založil nadaci, která každým rokem věnuje nemalé prostředky na společensky prospěšné aktivity. Vybraným vzdělávacím a charitativním institucím firma poskytuje výrazné slevy na svoje produkty.

V soutěži Web roku 2011, jejímž vyhlašovatelem jsou Zlatéstránky.cz společnosti Mediatel, vyhrály v kategorii firem stránky společnosti Emco (www.emco.cz). Ta se zabývá výrobou a distribucí potravinářských výrobků odpovídajících zdravému životnímu stylu. V kategorii živnostníků byly oceněny stránky Vladimíra Bechyně (www.hodinarstvibechyne.cz), který provozuje specializovanou prodejnu kvalitních německých a švýcarských hodinek.

O účast v soutěžích je letos rekordní zájem. V loňském roce se v Hlavním městě Praze přihlásilo 180 firem, respektive 102 živnostníků. Počet soutěžících tedy meziročně narostl o 6 %, respektive 73 % procent. V celostátním měřítku se přihlásilo celkem 5857 podnikatelů, což je oproti loňskému roku nárůst o 42 procent.

Slavnostní vyhlášení celostátních vítězů soutěží Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011 proběhne 7. prosince v Praze a bude možné jej sledovat v přímém přenosu na ČT24. Na slavnostním finále bude také vyhlášen vítěz nové kategorie soutěží Era Účetní roku 2011.

Vodafone Firma roku Hlavního města Prahy 2011:
1. Avast Software
2. Grada Publishing
3. Abra Software

Era Živnostník roku Hlavního města Prahy 2011:
1. Jan Beran (Praha 10)
2. Kristýna Mothejzíková (Praha 11)
3. Miloš Winkler (Praha 1)

Odpovědná firma Hlavního města Prahy 2011:
Avast Software

Firemní web Hlavního města Prahy 2011:
Emco

Živnostenský web Hlavního města Prahy 2011:
Vladimír Bechyně« zpět