Absurdita roku 2018: Zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly berního úřadu | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Absurdita roku 2018: Zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly berního úřadu

Absurdita roku 2018: Zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly berního úřadu

10. 5. 2018, ihned.cz
10. 05. 2018 | Absurdita

Za vítěze ankety Absurdita roku 2018 bylo Hospodářskými novinami vyhlášeno zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly finančního úřadu.

Toto byrokratické opatření bylo zvoleno ze šesti navržených byrokratických opatření, která podnikatelům v Česku ztěžují život.

Systém DPH byl za nesmyslný označen už v předchozích ročnících ankety - loni placení DPH z dosud nezaplacených faktur a o rok dříve kontrolní hlášení.

Pokud podniku vznikne nadměrný odpočet na dani z přidané hodnoty, může se v následujícím měsíci těšit na připsání dané sumy na jeho účet. V některých případech však stačí pochybnost Finanční správy, aby byl proces výplaty protažen na několik měsíců či roků. Tento postup je podle ankety Absurdita roku 2018 největším nesmyslem, kterým "úřední šiml" znepříjemňuje v Česku podnikání.

Anketa, kterou už dvanáctým rokem vyhlašují Hospodářské noviny, je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Jejím cílem je upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům, a snaha o jejich odstranění či úpravu.

Letošního vítěze anticeny nominovala Hospodářská komora České republiky a zvolila ho veřejnost hlasováním na internetu. Daňové kontroly jsou podle Hospodářské komory běžným nástrojem daňového řízení. V jejich průběhu však nejsou podnikatelům vypláceny peníze, které si od berního úřadu nárokuje. Peníze jsou případně vyplaceny až po skončení kontroly, což negativně ovlivňuje finanční stabilitu firem a může ohrozit i její samotnou existenci.

Kvůli pochybnostem ohledně jedné transakce uvázne mnohdy firmám výplata prostředků souvisejících s celou řadou jiných a nesporných případů. Podnikatelé většinou o těchto problémech ze strachu nechtějí mluvit. Finanční správa na svých účtech předloni blokovala celkem 4,7 miliardy korun a hájí se tím, že toto číslo průběžně klesá. Ke konci letošního února přitom tato částka stoupla na 5,1 miliardy korun.

Zdroj: Generální finanční ředitelství

            Absurdity roku v minulých letech  * 2017 – Placení DPH z dosud nezaplacených faktur.

  * 2016 – Všichni plátci DPH musí podávat každý měsíc (kvartální plátci – fyzické osoby – kvartálně) tzv. kontrolní hlášení.

  * 2015 – Úřad práce chce po zaměstnavatelích údaje, které sám vlastní.

  * 2014 – Zákon nepřipouští u živé hudby písničku na přání kvůli autorským právům.

  * 2013 – Stát přenesl odpovědnost za nespolehlivého plátce na podnikatele, který s ním obchoduje. Podnikatelé tak musí vedle spolehlivosti v obchodním styku prověřovat i daňovou disciplínu obchodního partnera.

  * 2012 –  Sankce až dva miliony korun za brigádníka, který nemá vstupní prohlídku, byť pracuje jediný den.

  * 2011 –  S výpisem z trestního rejstříku osobně na soud, i když k němu má soud přístup on-line.

  * 2010 –  Na státní úřad s dokumenty, které jsou aktualizované on-line.

  * 2009 –  Fyzioterapeut musí mít povinně ve své ordinaci velké zrcadlo, ledničku a dvě nášlapné váhy.

  * 2008 –  S ekologicky čistou zeminou na skládku.

* 2007 –  Podnikatelská povinnost nahlásit tři dny dopředu živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna trvalá provozovna, záměr jet se stánkem na výstavu nebo pouť. Podnikatel měl také oznámit ukončení cesty a tím i dočasné uzavření provozovny.

Že systém výběru DPH podnikatele trápí, se ukázalo už v loňském roce, kdy byla Absurditou roku zvolena povinnost platit daň z přidané hodnoty i z nezaplacených faktur. Ve výběru byla loni například i nutnost opatřit každou provozovnu podléhající zákonu o elektronické evidenci tržeb zvláštní cedulkou.

Neuspěly cedulky, řidičské průkazy ani lékařské prohlídky

Do ankety bylo letos nominováno celkem šest opatření. O titul se opět ucházely cedulky. Tentokrát ty upozorňující na zákaz prodeje výrobků nezletilým. Prodejci, kteří prodávají kromě tabákových výrobků také kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření nebo elektronické cigarety, mají povinnost zmínit v textu informujícím o zákazu prodeje všechny druhy tohoto zboží. Z důvodu delšího textu zákon nově snižuje požadovanou velikost písma z pěti na dva centimetry. Výsledkem tak mohou být tabulky zaplněné drobnými, nečitelnými nápisy.

Asociace soukromých zemědělců navrhla pravidlo o mezinárodní uznatelnosti řidičského oprávnění na traktor. To dnes platí pouze v zemi jeho vydání. Pokud do Česka přijede řidič traktoru například z Ukrajiny, musí tu znovu skládat zkoušku, aby mohl sednout za volant a vyjet na pole. Naproti tomu šofér autobusu, který zodpovídá za životy desítek cestujících, nic podobného podstupovat nemusí.

Byrokratickou překážkou, s níž se setkal každý zaměstnanec, který chtěl vyjet na služební cestu firemním vozem, je povinné školení řidičů. Každý držitel řidičského průkazu přitom sdělované informace musí znát už z autoškoly a zákon ani přímo nespecifikuje, co konkrétně má školení obsahovat.

Šanci uspět mezi nesmysly měla i povinnost zaměstnavatelů zajistit svým pracovníkům nejméně jednou za šest let placenou preventivní prohlídku. Všichni pojištěnci přitom v Česku mají možnost preventivní prohlídky u lékaře bezplatně jednou za dva roky.

Potravinářský průkaz vydává zpravidla praktický lékař na základě prohlídky, která má prokázat zdravotní způsobilost zaměstnance. Vydává se však i na dobu neomezenou, čímž toto prokázání ztrácí smysl a je jen administrativní zbytečností.