Napsali o nás > Absurdita roku. Pivo má trojí DPH

Absurdita roku. Pivo má trojí DPH

11. 6. 2020, Metro
11. 06. 2020 | Absurdita

Včera byly v Praze vyhlášeny výsledky soutěže Absurdita roku, která v Česku mapuje nejpitomější nápad, nařízení či požadavek. „Anketa zdařile poukazuje na největší komplikace spojené v Česku s podnikáním,“ připomněla za spoluorganizátory Absurdity roku Zuzana Filipová, ředitelka komunikace bankovní skupiny Moneta. V soutěži si letos odnesl vavřín horký favorit – trojí sazba DPH na pivo, která v Česku fungovala před koronavirovou epidemií. Divné zdanění národního nápoje, podle toho, jak si ho v hospodě objednáte a vypijete, nebo nevypijete, nemělo letos konkurenci. Sazby se liší především podle toho, jestli si dáte nápoj čepovaný, z lahve, či nealkoholický.

Pivo, razítka, ale i autorské poplatky v prázdném hotelu

Deset procent DPH hostům naúčtují, pokud je pivo čepované a vypité v hospodě. Mohou ale účtovat i 15 nebo 21 procent. Vtípky na toto téma žijí na sociálních sítích již několik měsíců. Nové sazby DPH by měly platit od září 2020. * Chcete podporu za péči o školou povinné dítě v epidemii? Přineste razítko ze školy, že je zavřená. Že stát úředně všechny školy sám zavřel, úředníky nezajímalo. Absurdita roku na stříbrné příčce. * Během plošného uzavření hotelů a penzionů platila povinnost odvádět státu televizní a rozhlasové poplatky, i když

ubytovací zařízení zela prázdnotou. Absurdita oceněná bronzovou medailí. Některé české zákony pamatující ještě mocnáře Františka Josefa I. Dosud je v platnosti nařízení z roku 1919 inspirované rakousko-uherským mocnářstvím. Stát může zabavit cizozemské obilí a z něho vyrobené výrobky, luštěniny a rýži, hned jak se ocitnou na území československého státu. Absurdita bez ocenění medailí. Daňový zákon z roku 1990 prošel celkově již 180 novelami. Vláda slíbila vypracovat a předložit zákon zcela nový. Zůstalo jen u slibů.