Absurditou roku 2017 je povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Absurditou roku 2017 je povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur

Absurditou roku 2017 je povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur

10. 5. 2017 - ČRo Plus
10. 05. 2017 | Absurditaroku

Barbora TACHECÍ, moderátorka

--------------------

Absurditou roku 2017 zvolila podnikatelská veřejnost povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur. Podnikatelé vybírali do konce dubna ze 7 byrokratických absurdit, mezi kterými byly například informační cedulky k elektronické evidenci tržeb, celý stavební zákon, nebo proplácení některých administrativních úkonů papírovými kolky. Výsledek dnes vyhlásil za organizátory soutěže prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Cituji: "Převládá naprosto absolutně názor, že podmínky pro podnikatele se zhoršují. Ne, že se zlepšují nebo zůstávají stejné." Řekl na adresu současného kabinetu. A právě Vladimír Dlouhý je teď mým hostem. Já vás zdravím. Dobrý den.


Vladimír DLOUHÝ, prezident Hospodářské komory ČR

--------------------

Dobrý den, děkuji za pozvání.


Barbora TACHECÍ, moderátorka

--------------------

Řekněte, jak častý je to jev, že podnikatelé zaplatí daň z peněz, které jim třeba nikdy nepřijdou?


Vladimír DLOUHÝ, prezident Hospodářské komory ČR

--------------------

Jestli nepřijdou nikdy, nebo přijdou později, to je samozřejmě rozdíl. Ale v obou dvou případech, jestli přijdou později nebo nikdy, je toho, je to zřejmě často, protože kamkoliv jezdím, tak to slyším. Já musím říct, že tohle nebyl, rovnou to řeknu upřímně a otevřeně, že tohle nebyl můj favorit na absurditu roku. Já jsem, kdybych já volil, tak bych volil ty kolky. V dnešní době digitalizace. A potřebu jaksi jít s tím kolkem i u úkonu, který jinak dělám online. Nicméně tady nakonec podnikatelé sami rozhodli. Já jsem k tomu trošku opatrný z toho důvodu, že vím, že třeba i daňoví poradci, i spousta dalších, ať u nás nebo v jiných zemích v Evropské unii, mají s tím problémy to změnit tak, jak podnikatelé požadují. Ale vyšlo to ze stran podnikatelů to Absurdita roku, já jsem to rád vyhlásil. A je to podnět pro Hospodářskou komoru, aby se tím do budoucna dále zabývala.


Barbora TACHECÍ, moderátorka

--------------------

A chcete říci, pane prezidente, že daň z přidané hodnoty stejným způsobem, jako platíme tady my, respektive podnikatelé platí v Česku, tak že se platí tento typ daně i v zahraničí?


Vladimír DLOUHÝ, prezident Hospodářské komory ČR

--------------------

Musím říct, že já tady, protože jako hospodářská komora neumím udělat podrobné mezinárodní srovnání. Musím čerpat z dopisu, který ministerstvo financí poslalo organizátorům této, této, nemůžu říct soutěže, nebo ankety o absurditu roku. A moderátor pan redaktor Lucenský z Hospodářských novin tam přečetl některé části toho dopisu, kde ministerstvo financí opravdu konstatuje, že kdybychom to naprosto změnili, že bychom byli jedinou zemí z Evropské unie, která by měla takto naprosto změněnou, změněný postup. Já jenom připomínám, že Hospodářská komora navrhla ministerstvu financí, že podpoří snahy ministerstva o takz..., o to zavedení takzvané reverse charge. Což je nejenom odstranění toho paradoxu, kdy musíte zaplatit DPH i z faktury, která není proplacená, ale byl by to určitý zásah i pro odvádění daně, daně z přidané hodnoty v případě zahraničního obchodu. To je trošku složitější na krátké vysvětlení. Ale je to cesta, kterou bychom chtěli volit.


Barbora TACHECÍ, moderátorka

--------------------

Určitě. Nicméně tedy teď u nás stále platí, že v případě DPH musí podnikatelé platit daně dřív, než vůbec existuje daňový základ. Což samo o sobě se může jevit jako trošku, no, absurdita. Vždyť to dostalo tu cenu, viďte.


Vladimír DLOUHÝ, prezident Hospodářské komory ČR

--------------------

Je to, je to, je to absurdita. A musím říct, že jednoznačně platí, že mnoho, mnoho podnikatelů, především těch malých a středních se to týká. Moc si na to stěžují. A často je to přivádí na hranici, jak se říká, vznešeně krize likvidity, prostě že nemají peníze. Velká firma si s tím poradí, která má stovky, nebo možná tisíce faktur. Tak tam ten problém není, pokud země netrpí celkově zpoždění v platbách, což naštěstí my netrpíme. Ale, ale pro malé a střední podniky je to opravdu někdy velmi omezující. Proto hledáme cesty, jak, jak tomu pomoct. Já ale si dovolím využít tohoto rozhovoru, jestli můžu. Já jsem tam řekl takovej bonmot, kterej skoro platí, že uzávěrka té soutěže byla příliš brzo. Protože daleko největší absurditou, která dopadá i na podnikatele, je, myslím, poslední vládní krize za posledních 10 dní. To je vopravdu absurdita roku.


Barbora TACHECÍ, moderátorka

--------------------

Říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.