Napsali o nás > Absurditou roku je zadržování odpočtů DPH. Firmám zablokují miliony korun i na několik let

Absurditou roku je zadržování odpočtů DPH. Firmám zablokují miliony korun i na několik let

10. 5. 2018, irozhlas.cz
10. 05. 2018 | Absurditaroku

Anketu Absurdita roku vyhrálo takzvané zadržování odpočtů DPH. Finanční správa v takových případech zablokuje firmám miliony korun i na několik let. Druhý největší počet hlasů dostaly potravinářské průkazy. Anketu vyhlašují už dvanáct let Hospodářské noviny.

Pro první místo hlasovala asi tisícovka živnostníků. Podnikatelé si stěžují, že finanční správa zablokuje odpočty DPH na dlouhé měsíce nebo roky a může je tím finančně zlikvidovat.

Tato praxe si podle Ladislava Minčiče z Hospodářské komory cenu Absurdita roku rozhodně zaslouží.

„Kvůli problému s deseti tisíci vám zadržují miliony a to může i stabilně hospodařící podnikatele dostat do problémů. Takováto rána do cash flow může zamávat i poměrně slušně hospodařícím středním podnikatelem, o těch drobnějších nemusíme ani hovořit,“ podotýká Minčič k vítězi ankety, kterou sledoval Radiožurnál.

Finanční správa s označením Absurdita roku nesouhlasí, považuje ji za skutečně absurdní. Říká, že během kontrol zadržovat odpočty DPH musí. Kdyby je prý vyplatila, v případě zjištění pochybení by pak částky musela po firmách vymáhat zpět.

Druhý největší počet hlasů dostaly potravinářské průkazy. Lékaři je vydávají na základě zdravotní prohlídky například kuchařům nebo řezníkům na neomezenou dobu, takže v podstatě doživotně.

Pokud má tedy člověk pracující v potravinářském průmyslu nějakou infekční chorobu, nikdo to nemusí zjistit.

„Jako brigádník někdy v 15 nebo 16 letech uděláte potravinářský průkaz, který potřebujete třeba k tomu, abyste mohli pracovat ve stánku s občerstvením. Často je tento zdravotnický průkaz vydáván s neomezenou platností. Pokud ho tedy po patnácti nebo dvaceti letech někdo vyžaduje, tak vám stále platí, ale nemusí odpovídat vašemu zdravotnímu stavu,“ přibližuje organizátor ankety Absurdita roku Petr Lutonský.

Podnikatelé vybírali ze šesti byrokratických absurdit, mezi kterými byly mimo jiné preventivní zdravotní prohlídky zaměstnanců, školení řidičů služebních vozů nebo neuznávání řidičského oprávnění pro traktor z jiných zemí.

Některé absurdity už v minulosti na základě ankety ze zákonů zmizely. Například pasáž, že musí mít fyzioterapeut v ordinaci ledničku a kulaté zrcadlo.