Napsali o nás > Absurditou roku jsou tři sazby daně na pivo

Absurditou roku jsou tři sazby daně na pivo

11. 6. 2020, Hospodářské noviny
11. 06. 2020 | Absurdita

V pivnici Trilobit v pražských Vršovicích se v úterý před šestou hodinou odpoledne začínají scházet hosté. Už nějakou chvíli sedí u baru skupina štamgastů. „Ještě jedno pivo?“ ptá se jednoho z nich majitelka Monika Linková, která tu zároveň i obsluhuje. Po rychlém přitakání začíná čepovat. Venku je pošmourno, lidé zůstávají uvnitř a až na výjimky nevyužívají ani otevřenou zahrádku, natož aby si pivo nechávali načepovat do kelímku a šli si s ním sednout do parku.

„Kdyby si ho někdo chtěl vzít pryč, tak vyberu možnost ‚venku‘ a přiřadí se mi k tomu správná daň,“ ukazuje Linková na elektronické pokladně, jak řeší, že se na pivo od počátku května vztahují různé sazby DPH. Například alkoholické čepované pivo vypité v restauraci se daní 10 procenty, nealkoholické odnesené mimo provozovnu 15 a alkoholické mimo provozovnu 21 procenty. Zařazení do správné daňové sazby navíc ovlivňuje i to, zda jde o pivo čepované, nebo rozlévané z lahve či plechovky. Zákon dělá rozdíly i mezi prodejem v hospodě a ve stánku.

Právě změnu zákona, která vedla hned ke třem sazbám DPH na pivo, zvolila veřejnost absurditou roku 2020.

Anketa, kterou už čtrnáctým rokem vyhlašují Hospodářské noviny a jejímž odborným garantem je Hospodářská komora, je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Za cíl má upozornit na často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Vedle toho se snaží i o jejich odstranění či úpravu. Lidé o vítězi hlasovali v uplynulých dnech na internetových stránkách soutěže.

V únoru, kdy veřejnost o změně danění piva diskutovala nejvíce, kolovala po internetu tabulka z dílny společnosti V4 Tax, která na příkladech ilustrovala chaotičnost novely. Změna také vyvolala vlnu lidové tvořivosti. Vtipy o zmatku ve zdanění piva kolovaly po sociálních sítích a přispěli k nim i tvůrci populárních seriálů Kancelář Blaník a Republika Blaník.

„Události posledních měsíců jasně ukázaly, že snížení DPH na restaurační služby a točené pivo bylo správným rozhodnutím,“ uvedlo ministerstvo financí. Vyšší čisté marže podle něj pomohou hostinským, na které tvrdě dopadla pandemie koronaviru. „Z ohlasů provozovatelů restaurací víme, že snížení daní přivítali a že jim aplikací desetiprocentní sazby DPH na čepované pivo žádný provozní problém opravdu nevznikl,“ reagovalo na výsledek ankety ministerstvo financí.

To, že pivo není složité namarkovat, potvrzuje i podnikatelka Linková. Dodává ale, že kvůli změně musí mít všechny položky v elektronické pokladně uložené hned dvakrát. Nová pravidla navíc komplikují vedení účetnictví. „Já si stále dělám účetnictví sama, ale někteří kolegové si kvůli tomu museli najmout účetní, což není levná položka,“ konstatuje Linková.

Zmíněné vyšší marže hospodských tak v řadě případů padnou právě na náklady spojené s účetnictvím. I tak ale část lidí v pohostinství věří, že změna bude mít pozitivní dopad. „Snížení DPH na pivo restauracím nakonec nejspíš pomůže, vidět to ale bude až za několik měsíců,“ domnívá se jeden z obsluhujících číšníků v pražské restauraci Smíchovna Anděl.

Daně jsou obecně terčem nejasností a nařízení s nimi spojená vítězí v anketě opakovaně. Před třemi lety se absurditou roku stalo placení DPH z dosud nezaplacených faktur. Před dvěma zase zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly berního úřadu. I proto by oslovení restauratéři spíše než současnou podobu snížení daně ocenili, kdyby se pivo danilo jen jednou sazbou.

O absurditu roku soutěžilo letos celkem deset uchazečů. Mezi nimi také pětice vládních opatření spojených s koronavirovou pandemií. I ta se umístila vysoko. Na druhé příčce skončila povinnost, kterou stát uvalil na podnikatele žádající o ošetřovné. Ministerstvo průmyslu řadě z nich žádost vrátilo k doplnění. Důvodem bylo nedoložené potvrzení o uzavření školy. A to přesto, že všechny školy byly kvůli nařízení vlády zavřené.

Třetí místo obsadila povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky v zavřených hotelech, kterou do soutěže nominovala Hospodářská komora. Hotely a restaurace platí na rozdíl od domácností poplatek za každý přijímač. Zvlášť v ubytovacích zařízeních jich často bývají desítky.

ABSURDITY ROKU V MINULÝCH LETECH 2019 – Podnikatelé musí se státem řešit exekuce svých zaměstnanců. 2018 – Zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly berního úřadu. 2017 – Placení DPH z dosud nezaplacených faktur. 2016 – Všichni plátci DPH musí podávat každý měsíc (kvartální plátci – fyzické osoby – kvartálně) tzv. kontrolní hlášení. 2015 – Úřad práce chce po zaměstnavatelích údaje, které sám vlastní. 2014 – Zákon nepřipouští u živé hudby písničku na přání kvůli autorským právům. 2013 – Stát přenesl odpovědnost za nespolehlivého plátce na podnikatele, který s ním obchoduje. Podnikatelé tak musí vedle spolehlivosti v obchodním styku prověřovat i daňovou disciplínu obchodního partnera. 2012 – Sankce až dva miliony korun za brigádníka, který nemá vstupní prohlídku, byť pracuje jediný den. 2011 – S výpisem z trestního rejstříku osobně na soud, i když k němu má soud přístup on-line.