Napsali o nás > Absurditou roku podnikatelé zvolili nová kontrolní hlášení

Absurditou roku podnikatelé zvolili nová kontrolní hlášení

5.5.2016 Právo str.18 Trhy a Ekonomika (ČTK, zr)
05. 05. 2016 | Absurditaroku

Absurditou roku 2016 zvolila podnikatelská veřejnost v on-line hlasování povinnost podávat takzvaná kontrolní hlášení. Důvodem jsou často sporné postupy úřadů, pokuty za systémové chyby a to, že toto nařízení nic nenahrazuje, nezlepšuje a přidělává další zbytečnou práci. Na tiskové konferenci o tom včera informovali organizátoři soutěže.

Od 1. ledna 2016 musí všichni plátci DPH podávat každý měsíc (fyzické osoby kvartálně) tzv. kontrolní hlášení, což je speciální daňové tvrzení, které ale nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH, ani souhrnné hlášení.

„Kontrolní hlášení jsou ten nejabsurdnější předpis, s jakým jsem se kdy setkal,“ uvedl předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. „Jedná se o významnou zátěž pro české zaměstnavatele a podnikatele, které podle všech zjištění stojí mnoho časových i finančních nákladů a jde tak o jejich další významné administrativní zatížení ze strany současné vlády,“ uvedla viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

„Kontrolních hlášení se nevzdáme, věříme jim,“ reagoval ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Za nesmysl považuje to, co neplní svůj účel. Ale kontrolní hlášení jsou podle něj potřebná pro boj s daňovými úniky. Žádné výraznější změny proto jeho útvar nyní nepřipravuje. „Nikdy jsme netvrdili, že to pro podnikatele nebude znamenat zátěž,“ podotkl s tím, že ta největší již byla při nastartování systémů.

U kontrolních hlášení se nejčastěji řeší formální chyby, jako jsou evidenční čísla daňových dokladů nebo nesoulad ve vykázaných plněních na straně dodavatele a odběratele. Zejména u splátkových a platebních kalendářů se často nespárují údaje jen kvůli rozdílnému číslu daňového dokladu, ačkoli všechny ostatní údaje souhlasí.

Problémy jsou také v postupu úřadů. Úředníci požadují množství podkladů ve velmi krátké době, dotazují se na jiné skutečnosti než na ty, které se uvádějí do hlášení. V případě nesrovnalostí namísto zaslání výzvy podle zákona o DPH rovnou zahájí u odběratele postup k odstranění pochybností.

Anketa Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům.