Napsali o nás > Absurditou roku zvolili podnikatelé tři sazby DPH na pivo_

Absurditou roku zvolili podnikatelé tři sazby DPH na pivo_

10. 6. 2020, novinky.cz
10. 06. 2020 | Absurdita

Absurditou roku 2020 zvolili podnikatelé tři sazby DPH na pivo. Na druhém místě je žádost o potvrzení školy, když stát všechny školy zavřel. Třetí skončila povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky v zavřených hotelech. Výsledek ve středu vyhlásili organizátoři soutěže, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Letošní ročník ankety ovlivnila podle organizátorů koronavirová epidemie, která přinesla také řadu těžko pochopitelných administrativních opatření. Polovina letošních nominací se proto vztahovala právě k nařízením přijatým v této souvislosti.

Podnikatele nejvíce udivila novela zákona, která definovala tři různé úrovně daně na pivo stanovené podle toho, kde klient nápoj vypije. V hospodě je pivo zdaněné deseti procenty. Když si ho ale koupí u stánku, zaplatí daň 21 procent. Nealkoholické pivo je zdaněné 15 procenty.

„Nedejbože, když se někdo rozhodne, že si nechá natočit do džbánku s sebou,” poznamenal Jan Květ ze společnosti Vodafone, která je partnerem soutěže.

Podle únorového vyjádření ministryně Aleny Schillerové (za ANO) si přitom již v květnu na tři sazby DPH nikdo neměl vzpomenout. „Vůbec nepochybuji o tom, že prvního května si na jednu manipulativní tabulku a na fake news o třech sazbách na pivo nikdo už ani nevzpomene,“ věštila tehdy.

„Z ohlasů provozovatelů restaurací víme, že snížení daní přivítali a že jim aplikací desetiprocentní sazby DPH na čepované pivo žádný provozní problém opravdu nevznikl,” reagovalo nyní ministerstvo financí na výsledky ankety. Rozdíl mezi čepovaným pivem v restauraci a lahvovým pivem s sebou je podle něj pro hostinského naprosto jasný.

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Loni Absurditou roku zvolili podnikatelé exekuce na mzdy zaměstnanců.

Za dobu existence anketa upozornila na existenci řady absurdních zákonů a vyhlášek, jež byly následně v reakci zrušeny. Jednalo se například o povinnost vést evidenci o kontrolách na zdravotní nezávadnost, i když tuto evidenci mají povinnost vést kontrolní úřady, případně vládní nařízení určující firmám, kdy mají vymalovat, a vyhlášku ukládající fyzioterapeutům mít ve své ordinaci velké zrcadlo.