Napsali o nás > Absurditu roku vyhrálo kontrolní hlášení

Absurditu roku vyhrálo kontrolní hlášení

​4.5.2016 ČT 24 20:00 90' ČT24
04. 05. 2016 | Absurditaroku

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

--------------------

Teď ale pokračuje Devadesátka. Největší absurditou letošního roku je povinnost podávat kontrolní hlášení o dani z přidané hodnoty. O vítězi této každoroční ankety rozhodli podnikatelé v internetovém hlasování. Nutnost podávat kontrolní hlášení vznikla plátcům daně z přidané hodnoty prvního ledna.

osoba

--------------------

Bude to tohle, nebo tohle nebo tohle číslo?

Kamil BENEŠ, redaktor

--------------------

Uvést do hlášení evidenční číslo faktury nebo variabilní symbol? Tyhle údaje Monika Mrázová dřív nikam psát nemusela. Teď majitelka hostince ručně prochází desítky účtů každý měsíc.

Monika MRÁZOVÁ, majitelka hostince

--------------------

Zjišťovala jsem informace, kde jsem mohla. To znamená, co se kde objevilo i na odborných serverech, mluvila jsem i s různými účetními, co vlastně kde kdo ví.

Kamil BENEŠ, redaktor

--------------------

A není jediná, komu kontrolní hlášení zamotalo hlavu. Podnikatelé hlasující v Absurditě roku 2016 ho označili za nejnovějšího pomocníka byrokracie.

Radomil BÁBEK, předseda, Asociace podnikatelů a manažerů

--------------------

Je to jenom práce navíc. Stát ty údaje, které od nás chce, říká, že má a chce je podruhé. Navíc je to velmi, jaksi tvrdý atak na obchodní tajemství.

Jiří ŽEŽULKA, daňový expert, Apogeo

--------------------

To znamená další evidence, kterou do jisté míry může zajistit i specializovaný software na účetnictví, ale nemusí. Takže zvlášť ti malí živnostníci to potom vyplňují ručně, a to je pro ně samozřejmě další zátěž.

Kamil BENEŠ, redaktor

--------------------

Živnostníci a podnikatelé ani nevěří tomu, že by nový systém zabránil takzvaným karuselovým podvodům. Hlavně proti těm byl zaveden. S tím ale nesouhlasí šéf finančního ředitelství.

Martin JANEČEK, generální ředitel, Generální finanční ředitelství

--------------------

Říkat o kontrolním hlášení, že to je absurdita neboli nesmysl ve chvíli, kdy se spouští, my připadá absurdní, protože ten nástroj nedostal ještě šanci na to, aby obhájil svojí existenci a dosáhl toho, těch výsledků, toho potlačení daňových úniků, kvůli kterému vznikl.

Kamil BENEŠ, redaktor

--------------------

Loni vyhrálo anketu nařízení, kvůli kterému musí zaměstnavatelé zdravotně postižených vyplňovat zbytečné formuláře. A třeba předloni to byl zákon, který zakazuje hudebníkům při živých koncertech zahrát písničku na přání. Redakce a Kamil Beneš, Česká televize.