Alena Hadravová: Byla to čistokrevná intuice | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Alena Hadravová: Byla to čistokrevná intuice

Alena Hadravová: Byla to čistokrevná intuice

Práce s dětmi se stala jejím posláním. A velmi úspěšně ho naplňuje, o čemž svědčí i fakt, že její akademie v Českých Budějovicích zaznamenává úspěchy i při celorepublikovém srovnání.
04. 10. 2019 | Živnostník roku

Jak jste se dostala k práci s dětmi?
Já jsem vystudovala pedagogickou školu, konkrétně mimoškolní a předškolní pedagogiku. Jedenáct let jsem pracovala jako manažer v IT společnosti, a až přes mateřskou a rozvod jsem se dostala k podnikání a úplnou shodou okolností k podnikání, které se týká dětí.

Úplnou shodou okolností? Co si pod tím představit? Muselo vás na tom asi něco zaujmout...
Bude to znít divně, ale byla to čistokrevná intuice, kdy prostě po rozvodu a s dvouapůlletým dítětem na ruce jsem neměla moc možností. Na prodej byla kavárna s dětskou hernou a tělocvičnou. Intuice zapracovala, já jsem to koupila a postupem času tohle všechno vzniklo.

Jak se vám daří získat několik certifikací, které vlastníte a které vám dávají v rámci regionu výjimečné postavení?
Když budu mluvit o české licenci, tak je to frenčíza, která je k dispozici ke koupi komukoli, akorát v jižních Čechách ji nikdo neměl. Zase čistou náhodou jsem přišla k informaci o tomto projektu a hned druhý den jsem zavolala majitelce a zjistila jsem, že ten projekt v Jihočeském kraji není, takže jsem licenci zakoupila. A ten druhý projekt jsem zahlédla na konferenci České asociace pro aktivní rozvoj dětí, tam jsem měla možnost potkat se přímo se zakladatelkou. Zjistila jsem si něco o té licenci, která byla velmi drahá, dva roky jsem na ni šetřila a moc jsem po ní toužila, protože je to skutečně velmi dobrá metodika práce s malými dětmi. A na jaře letošního roku jsem si licenci koupila k narozeninám.

Licence jsou hodně o penězích, ale pojďme říci, co je na tom dobrého pro děti, to je asi to důležité…
Je to ta metodika. To je to, proč jsem do toho byla ochotná investovat. Jako pedagog a jako máma jsem v tom viděla kvalitu. Skutečně kvalitní metodickou práci s dětmi. Na tom je založené i moje podnikání. Nezaměstnávám nikoho, kdo by neměl pedagogické vzdělání a věřím tomu, že maminky na to slyší. Proto v tuto chvíli Ostrov objevů, což je ta česká licence, je v Jihočeském kraji nejúspěšnější v rámci celé České republiky. A když budu mluvit o PlayWisely, o té americké licenci, tak máme pilotní ročník a máme sto dětí týdně, což je celorepublikový rekord.

Co konkrétně s dětmi děláte?
Když se budeme bavit o dítěti jeden až tři roky, tak to dítě se nejlépe rozvíjí pomocí smyslů – zrak, čich, sluch a hmat. To dítě potřebuje řadu říkanek a básniček, aby se mu vyvinula dobře slovní zásoba a řeč. U dětí v tomto věku je to velmi důležité, protože to jsou všechno spojené nádoby, včetně správného rozvoje hrubé motoriky, to znamená tělesný vývoj. A tyto metodiky to všechno propojují tak, aby se to co nejvíce rozvinulo. A proč pracuji s dětmi do čtyř let? Protože dítě do tohoto věku má největší potenciál na rozvoj rozumových a pohybových schopností. To, jak dítě v uvozovkách nastavíte do tří čtyř let, z toho si čerpá po zbytek svého života.

Působíte pouze v Českých Budějovicích?
V tuto chvíli jen v Českých Budějovicích, ale sjíždějí se k nám maminky z Písku, z Hluboké nad Vltavou, z Českého Krumlova. Máme široký záběr v rámci jižních Čech.

Jak časově náročná akademie je?
Bavíme se o batolatech, to znamená, že ten program probíhá jednou týdně. Pokud se bavíme o metodické práci, o kvalitní práci s dítětem, tak je to i o maminkách, které si k nám chodí čerpat informace o rozvoji svého dítěte, a pak s ním pracují doma.

Je to tedy i o práci maminek…
Ano, určitě. Alespoň v to doufám. Každá maminka dostává CD pro dítě, s básničkami, říkankami, písničkami. Když si to dítě doma naposlouchá, tak moc hezky spolupracuje v rámci lekce a prohlubují se věci, které chceme rozvíjet.

Kolik odborných pedagogů u vás pracuje?
Když pominu sebe, tak zaměstnávám ještě tři lektory a ještě čtyři lidi v zázemí. Máme kavárnu pro maminky, která je vlastně součástí té práce, protože pro maminku na mateřské je důležitá i socializace, kontakt s ostatními.

Máte ambice rozšířit se i za hranice Českých Budějovic?
Ano, je v jižních Čechách jedna nejmenovaná oblast, která je z tohoto hlediska pole naorané a tam bych možná časem vytvořila pobočku.