Alice Stoklasová: Náš sortiment čítá 40 tisíc položek | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Alice Stoklasová: Náš sortiment čítá 40 tisíc položek

Alice Stoklasová: Náš sortiment čítá 40 tisíc položek

Jak se dá od několika knoflíků vybudovat úspěšná firma exportující do čtyřiceti zemí světa? To nám pověděla spolumajitelka společnosti Stoklasa textilní galanterie.
18. 10. 2018 | Firma roku

Jaké byly začátky vašeho podnikání?
Hned po gymnáziu jsem zjistila, že na trhu je nedostatek zlatých knoflíků. To nás s manželem inspirovalo k tomu, abychom vyjeli do Polska, a tam jsme ty knoflíky našli. Přivezli jsme je k nám do republiky a z toho jsme si udělali svůj podnikatelský záměr. Postupně jsme zahrnuli celou textilní galanterii.

Jaká je cesta od několika zlatých knoflíků k firmě dnešní velikosti?
Byla to dlouhá cesta od těch začátků, kdy jsme začali pracovat sami dva a postupně přibírali další zaměstnance. Takový velký vzrůst nastal před pěti lety, kdy to bylo velmi rychle z padesáti zaměstnanců na sto zaměstnanců.

Jak široký máte dnes sortiment, jak se vám daří ekonomicky?
Ekonomicky se nám daří velmi dobře. Náš sortiment čítá 40 tisíc položek, přestěhovali jsme se letos do nového, plně automatizovaného skladu. Máme 250 zaměstnanců, třináct kamenných obchodů a 70 % obratu nám dělá e-shop. Expedujeme do čtyřiceti zemí světa.

Co všechno sortiment zahrnuje?
Náš sortiment dělíme do několika skupin. Je to textilní galanterie, pak to jsou látky, dekorace, korálky, bižuterie a jsou to módní doplňky.

Odkud získáváte tak široké spektrum výrobků?
Šlo to samozřejmě postupným vývojem. Naši dodavatelé jsou jak české firmy, tak firmy z Evropské unie. Některé zboží dokonce dovážíme z Ameriky, ale také z Asie.

Jak se prosazujete v zahraničí?
Expedujeme zboží do 40 zemí světa. Náš internetový obchod existuje v několika jazykových mutacích, v zemích máme svoje zástupce. Náš nejnovější počin je vstup na rumunský trh.

Jaké jsou největší země podle exportu?
Je to Polsko, Německo a německy mluvící země, Maďarsko.

Řekněme něco o zaměstnancích firmy…
Naše firma v současné době čítá 250 zaměstnanců, z více než 90 % jsou to ženy. Zaměstnáváme ženy z okolí Kravař a Bolatic. Pro ně je velkou výhodou, že mají zaměstnání v místě, nemusejí dojíždět. Máme pouze jednosměnný provoz, což je pro ně také velkou výhodou. Chtěla bych všem zaměstnancům poděkovat, bez nich bychom nebyli tam, kde jsme.