Napsali o nás > Brněnský Frentech dostal své výrobky až na Mars

Brněnský Frentech dostal své výrobky až na Mars

5. 10. 2017, Hospodářské noviny

Brněnská strojírenská společnost Frentech Aerospace se stala vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2017 v Jihomoravském kraji. Postoupila tak do prosincového celostátního finále, které se uskuteční v Praze. „Je to skutečně ojedinělá a unikátní firma ve svém podnikání v České republice. Bez dotací se sami vypracovali a dnes úspěšně podnikatelsky žijí,“ zhodnotil člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech Republic.

Společnost se specializuje na výrobu dílů do raketoplánů a dalších mechanismů určených především pro vesmírné mise.

Frentech míří k Jupiteru

Součástky Frentech Aerospace míří do celého světa, slouží v satelitech obíhajících Zemi, a dostaly se dokonce i na Mars. Díly odebírají největší hráči v oboru, například Safran, Thales Alenia Space, ESA, ESO, Honeywell či Airbus, pro jehož letadla česká firma vyrobila již 1,5 milionu dílů.

„Za úspěch považujeme, že dodáváme pro projekty, jako je Ariane 5, vesmírné mise, jako jsou ExoMars 2016 a 2020. To, že nám přistály naše moduly na Marsu, že naše subsystémy poletí k Jupiteru, je pro nás obrovský úspěch,“ popisuje ředitel společnosti Pavel Sobotka.

Pro firmu jsou zcela nezbytné investice do inovací. „V rámci vesmírných aktivit by to ani jinak nebylo možné. Každý nový vesmírný projekt je vlastně inovací, protože se nikdy předtím neuskutečnil,“ říká projektový inženýr firmy Tomáš Sikora.

Tržby Frentechu loni činily více než 227 milionů korun, zisk po zdanění v roce 2016 přesáhl částku 43 milionů. Firma vznikla v roce 1994 doslova na zelené louce. „V 90. letech nebyly obecně výrobní aktivity v Česku podporovány. Proto bylo velmi těžké se bez peněz do něčeho pustit. Bez úvěru z Nizozemska bychom ani nezačali. Naší motivací bylo dokázat, že jsme stejně dobří v oboru strojírenství, ba i lepší než západní země,“ vzpomíná Sobotka.

Podnikat začala ve sklepě

Kromě firmy roku se v Brně vyhlašoval také krajský vítěz soutěže Česká spořitelna Živnostník roku. Tím se stala Lenka Břoušková z Vyškova, která se věnuje praní prádla pro hotely a ubytovací zařízení a čištění oděvů, kůží a kožešin.

Se svým podnikáním začala poté, co dala výpověď v prádelnické firmě, kde zastávala pozici obchodní ředitelky. Přestože měla několik nabídek od konkurenčních firem, rozhodla se místo toho před 14 lety odstartovat vlastní byznys. „Podařilo se mi obhájit podnikatelský záměr a získat bezúročnou půjčku. Manžel mi upravil v našem rodinném domě sklep na prádelnu a ze šatny jsme udělali mandlovnu. Prádlo jsem věšela na šňůry a každé ráno manžel se synem nosili plné koše přes dvůr do mandlovny, abych to pak s maminkou, které bylo v té době skoro 75 let, mohla vymandlovat,“ vzpomíná Břoušková. Dnes vlastní prosperující prádelnu v nových prostorách, které musela loni rozšířit o další patro. Celkem zaměstnává šest lidí a kromě praní prádla pro hotely se specializuje také na čištění oděvů. „Do budoucna se chci v oboru rozvíjet. Ráda bych certifikovala čistírnu a nabízela své služby v čištění oděvů i klientům z Brna,“ popisuje své plány podnikatelka z Vyškova.

VÝSLEDKY

V JIHOMORAVSKÉM

KRAJI

1. Frentech Aerospace

výrobce dílů pro letecký a vesmírný

průmysl (Brno)

2. Gumex

výroba průmyslových hadic a těsnění

(Strážnice)

3. 2G

výroba bytového textilu a matrací

(Lipov)

1. Lenka Břoušková

provoz prádelny (Bohdalice)

2. Jan Kaňovský

výroba keramiky (Dubňany)

3. Hana Bačíková

prodej farmářských výrobků,

výroba cukrovinek (Brno)