David Lomos – vítěz
Středočeský kraj
Inspirován svým dědečkem začal David Lomos vytvářet šperky již ve 12 letech. Touha po svobodném podnikání, otec živnostník a studium řemeslného oboru pasířství ho dovedly až ke šperku, který se pro něj stal životní náplní. V roce 1998 založil živnost a o dva roky později už měl vlastní ateliér DALOO design. „Každá společenská vrstva měla vždy svého doktora, právníka a klenotníka. Já jsem rád, že se ke mně lidé vracejí a důvěřují mi. Jde o vzájemnou spolupráci, pro většinu z nich to není pouze věc, ale osobní příběh.“
Martin Perlík
Hlavní město Praha
Už od střední školy pomáhal Martin Perlík otci a jeho kolegům při práci na projektech nejrůznějších staveb. Portfolio služeb projektování zúžil na rekonstrukce a tím se odlišil. „Mým ideálem je, aby domy, které stojí, nechátraly a bydlelo se v nich. Každý takový dům, který najde nové využití, totiž znamená, že někde leží kus pole nebo louky, které není třeba zastavět.“ Zúžením záběru dostal také prostor rozvíjet novinky. V unikátním semináři vysvětluje účastníkům na příkladech skutečně realizovaných staveb, co všechno je při rekonstrukci čeká.
Magdaléna Válková
Jihomoravský kraj
Víno a hrozny ji provázejí už odmalička. Rodina Magdalény Válkové a stejně tak rodina jejího manžela vlastní a obhospodařuje vinohrad. „Měla jsem velkou touhu se vrátit tam, odkud pocházím, na Slovácko. Chtěla jsem najít produkt, který bude skvěle reprezentovat náš krásný region a zároveň by mě uživil.“ V hlavě se jí začala rodit myšlenka o výrobě nealkoholického nápoje vyrobeného z vlastních hroznů. „Nakupuji i od místních zemědělců a specializovaných podniků, které dokážou vypěstovat hrozny prvotřídní kvality s vysokou cukernatostí. Všechny hrozny jsou sbírané ručně a je kontrolována jejich kvalita.“
Petr Rácz
Karlovarský kraj
Láska ke dřevu, pořádná dávka kreativity a manuální zručnost nasměrovala Petra Rácze na studijní obor uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů. Do vzhledu nástrojů vkládá vždy kus sama sebe. Chce se co nejvíce přiblížit starým mistrům, posoudit kvalitu své práce; srovnání s nimi si ale vyřknout netroufne. Je však jasné, že jeho práce již patří mezi ty nejlepší v oboru. „Mám odezvu od hudebníků, kterým prošly rukama jak současné, tak staré nástroje, a sdělují mi pouze pozitiva. Říkají, že jsou na vysoké úrovni jak po estetické, tak po tónové stránce.“
Lucie Ernestová
Královéhradecký kraj
Když před 16 lety začínala s manželem tvořit grafické návrhy pro přátele, nejspíše netušila, že se z toho postupem času vyklube malé, ale šikovné studio se spokojenými klienty a originálním know-how. Podnikatelku čím dál víc lákala vlastní tvorba, a tak se do svého snu pustila naplno. Dnes je na světě pět sad jejích her a nezůstaly jen v Česku. Radu má také pro ty, kteří si unaveni každodenním shonem hrát zapomněli. „Pokud vás hraní nebaví, vymyslete si vlastní. Někdo si rád hraje, jiný rád vymýšlí a je dobré si najít, který z těchto dvou typů jste. Hlavně vás to musí bavit. A přece nebudu dělat něco, z čeho nemám radost.“
Jana Havrdová
Liberecký kraj
Podnikatelský nápad Jany Havrdové se zrodil už při její práci v Železnobrodském skle. Pracovala jako vedoucí kvality a chtěla porozumět procesu výroby natolik, aby mohla výrobek posoudit na sto procent. Po odchodu do jiného oboru se rozhodla založit e-shop s prodejnou a výrobnou české bižuterie. Sklu a bižuterii dává celé srdce a záleží jí i na dalších generacích tradičních výrobců. „Rozhodla jsem se dodělat si pedagogickou nástavbu. Chci své zkušenosti předat dál a vzdělávat novou generaci. Sklo je totiž jedinečný a originální materiál a lidé musí jeho kvalitě zase začít věřit. Je to materiál budoucnosti. Byl, je a vždy bude.“
Ludmila Kocourková
Moravskoslezský kraj
Psal se rok 1991 a Ludmila Kocourková začala v pronajatých prostorách na náměstí v Novém Jičíně podnikat ve stravovacích službách. V rodné obci Jeseník nad Odrou vybudovala pěstitelskou pálenici, kterou úspěšně provozuje již deset let. „Cílem dalšího podnikatelského záměru bylo obnovení provozu zpracovatelského podniku – plnírny pramenité a minerální vody a uvedení nového produktu s názvem Jesenický pramen. Ten má dnes ochrannou známku a splňuje veškeré hygienické normy. Základní ideou nového projektu je vybudovat plnohodnotnou plnírnu a vstoupit na trh zaměřený na prodej pramenitých vod.“
Lukáš Drlík
Olomoucký kraj
Práce na statku bavila Lukáše Drlíka celý život, a tak pro něj nebylo těžké vzdát se rozjeté kariéry v hotelnictví. Společně s přítelkyní začali pěstovat nejrůznější bylinky a přes oblibu Provence až po potřebu odlišit se od ostatních pěstitelů v Česku došli k pěstování levandule. „Věděl jsem, že ji budeme prodávat v ojedinělé Levandulové kavárně. V květnu oslavila rok existence a my máme radost, že k nám lidé jezdí z celé republiky. Většina pěstitelů sází jen okrasnou levanduli, která se používá na výrobu kosmetiky. My jsme se dali tou druhou cestou, protože jsme věděli, že to nejen zaujme, ale bude to také efektivní.“
Hana Matějková
Pardubický kraj
Podnikání Hany Matějkové je velmi mladé, ale vášeň a láska k její práci jí rozhodně nechybí. Věnuje se interiérovému designu, ale zajímá ji víc než jen barva tapet. Svým zákazníkům dokáže poradit při návrhu dětského pokojíčku i při realizaci kancelářských objektů a developerských projektů. „Specialitou je pro mě úzká spolupráce s kolegyní, která dělá reality a finance. Naše kancelář tak klientovi od prvopočátku nabízí kompletní balíček služeb.“ Nejde však jen o byznys. „Vše dělám v duchu motta: Bydlete krásně, žijte ještě líp. Věřím, že prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje naše duše.“
Pavel Štáhlich
Plzeňský kraj
Prvotním záměrem Pavla Štáhlicha bylo mít malou kavárnu s výrobou zmrzliny a zákusků. „Postupem času jsme začali sledovat složení potravin a zajímat se o to, co jíme.“ Právě zájem o zdravou stravu ho s manželkou přivedl k vývoji a výrobě přírodní zmrzliny. Výroba je sice několikanásobně náročnější a není podporována žádnými chemickými a umělými náhražkami, ale výsledek stojí opravdu za to. „Chceme zákazníkům přinášet originální chutě, proto každou sezonu přicházíme s něčím novým. Naším cílem je zachovat tradiční chutě ovocných a smetanových zmrzlin.“
Martin Křivánek
Jihočeský kraj
Podnikat začal Martin Křivánek v roce 1997 společně se svým otcem. Každý z nich na své živnostenské oprávnění. „Začínali jsme s dodávkou tesařských konstrukcí, protože můj otec původně tesařinu učil, ale jelikož se nehlásili noví studenti, rozhodli jsme se v oboru podnikat. Už tehdy bylo zřejmé, že tesařů bude nedostatek.“ Od toho se odvíjí také filozofie jeho byznysu. Pokud učni nejsou, je potřeba je vychovat. „Studenti SOU stavební v Českém Krumlově na oboru tesař u mě vykonávají praxi a já ty spolehlivé, kteří mají zájem u mě pokračovat, zaměstnávám.“
Tomáš Kalný
Ústecký kraj
Zednickým a obkladačským pracím, jakož i fotodokumentacím k jednotlivým pracím, se věnuje již osmnáct let. Za svoji profesní kariéru byl už také několikrát na dně. Dokázal se však vždy zase odrazit vzhůru a vše, co ho potkalo, bere jako zkušenost k nezaplacení, se kterou se musí pracovat dál. Sám o sobě říká s úsměvem, že je zedník s lidskou tváří. „Lidé si musí uvědomit, že řemeslo není manufaktura. A zedníci si musí uvědomit, že nám nesmí jít o to rychle zbohatnout a poskytovat jen kvantitu na úkor kvality. Protože řemeslník musí být poctivý, pilný a hlavně lidský.“
Bedřich Hloch
Kraj Vysočina
Vstoupil do neznámých vod a začal podnikat v oboru, do kterého nebyl zasvěcen. „Chtěl jsem dokázat, že knihařské řemeslo zůstane v Jihlavě zachováno a na výborné úrovni. Pracují u nás zkušené knihařky, které své řemeslo umí a snaží se zákazníkovi vyjít vstříc. Bez nich by knihařina nefungovala.“ Od začátků, kdy firma startovala se dvěma zaměstnanci, se nabídka rozšířila. Dnes například nabízejí potisk desek zlatou a stříbrnou barvou. „To se využije hlavně v diplomkovém období, kdy můžeme s vazbou absolventských prací vyhovět i největším opozdilcům.“
Augustin Krystyník
Zlínský kraj
Narodil se v rodině koláře a v tradici se rozhodl pokračovat. Vyučil se v Horním Benešově a v roce 1989 znovuotevřel živnost po svém otci, která stála už od roku 1936. „Některé druhy kol ohýbáte ručně, ale některé se musí napařovat. Ve Vídni jsem u kolegy viděl krásný pařák na dřevo, a tak když jsem se vrátil domů, zavolal jsem kamarády svářeče, elektrikáře a instalatéra a postavili jsme si vlastní. Náš postup jsem pak poskytl učilišti v Jaroměři, kde teď mají jako jediné učiliště ve střední Evropě svůj vlastní pařák.“ Dokonale ho vystihuje právě snaha o předávání zkušeností a snem je pro něj založení vlastního učiliště.
VÍTĚZOVÉ V KRAJÍCH
STŘEDOČESKÝ KRAJ
1. místo David Lomos (Roztoky)
2. místo Patrik Šimůnek (Dobrovice)
3. místo Alena Kramešová Křížková
(Křepenice)
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
1. místo Martin Perlík (Praha 9)
2. místo Eva Plzáková (Praha 3)
3. místo Erika Merjavá (Praha 4)
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
1. místo Magdaléna Válková (Strážovice)
2. místo Lívia Knechtová (Brno)
3. místo Ivana Šaleová (Břeclav)
KARLOVARSKÝ KRAJ
1. místo Petr Rácz (Luby)
2. místo David Nushart (Aš)
3. místo Jaroslava Lasáková (Kyselka)
KRÁLOVÉHRADECKÝ
1. místo Lucie Ernestová (Hr. Králové)
2. místo Barbora Jahodová (Potštejn)
3. místo Dita Hofrichterová (Hr. Králové)
LIBERECKÝ KRAJ
1. místo Jana Havrdová (Turnov)
2. místo Jan Hradecký (Libštát)
3. místo Anna Ondřejíková (Černousy)
MORAVSKOSLEZSKÝ
1. místo Ludmila Kocourková (Nový Jičín)
2. místo Jiří Klega (Rychvald)
3. místo Jan Fridrich (Ostrava)
OLOMOUCKÝ KRAJ
1. místo Lukáš Drlík (Úsov)
2. místo Marta Musilová (Olomouc)
3. místo Blanka Poštulková (Loštice)
PARDUBICKÝ KRAJ
1. místo Hana Matějková (Pardubice)
2. místo Marek Čáslavský (Chrudim)
3. místo Pavel Hrubý (Chornice)
PLZEŇSKÝ KRAJ
1. místo Pavel Štáhlich (Klatovy)
2. místo Helena Štefánková (Vejprnice)
3. místo Lukáš Janko (Kralovice)
JIHOČESKÝ KRAJ
1. místo Martin Křivánek (Holubov)
2. místo Martin Hájek (Hluboká nad Vlt.)
3. místo Marcela Bastiánová (Strakonice)
ÚSTECKÝ KRAJ
1. místo Tomáš Kalný (Varnsdorf)
2. místo Miroslava Kuchařová (Duchcov)
3. místo Jan Tylle (Štětí)
KRAJ VYSOČINA
1. místo Bedřich Hloch (Jihlava)
2. místo František Mikulík (Jihlava)
3. místo Jana Grygarová Laštovičková
(Velká Losenice)
ZLÍNSKÝ KRAJ
1. místo Augustin Krystyník (Nový
Hrozenkov)
2. místo Adam Křápek (Hluk)
3. místo Dana Burešová (Luhačovice)
Foto popis|