Cyril Svozil: V ČR existuje nebývalý počet úspěšných firem a podnikatelů | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Cyril Svozil: V ČR existuje nebývalý počet úspěšných firem a podnikatelů

Cyril Svozil: V ČR existuje nebývalý počet úspěšných firem a podnikatelů

Firma FENIX Trading je největším evropským výrobcem topných sálavých systémů, úspěšně podnikání ve více než 60 zemích světa a v loňském ročníku Firmy roku obsadila stříbrnou příčku. Co úspěch přinesl, jaký projekt chystá firma do příštích let a jak vidí stav současného podnikání v České republice? Nejen na to jsme se zeptali jednatele společnosti, Cyrila Svozila.

Pro ty, kteří vás neznají. Čím přesně se vaše firma zabývá?
Firma Fenix vznikla v roce 1990 a od počátku se zabývá výrobou a prodejem elektrických topných sálavých systémů. V současnosti je jejich největším evropským výrobcem a výrobky exportujeme do 62 zemí na pěti kontinentech.

Máte řadu poboček v zahraničí. Na jaké bázi funguje spolupráce mezi nimi a tou domácí?
Firma je organizována jako holding deseti společností s vysokou individuální samostatností každého člena. Všechny firmy s výjimkou naší norské společnosti jsou firmy výrobní a společně vytvářejí výrobkové portfolio celého holdingu. Firmy jsou umístěny ve Velké Británii, ve Francii, ve Španělsku, v Norsku, na Slovensku a největší výrobní závod je umístěn v ČR - v Jeseníku.

Co je pro rozvoj a následné bezproblémové fungování těchto filiálek nejdůležitější?
Vysoká míra samostatnosti a osobní motivace.

Vyzdvihnete tři věci, které Vás na Vaši práci nejvíc baví.
Především je to Nezávislost, poté Samostatnost a Kreativita při vytváření nových produktů, postupů i trhů.

Vyskytuje se naopak nějaký problém, který v byznysu řešíte?
Stále rostoucí míra regulací a byrokracie!

Máte vy osobně nebo firma nějaký vysněný projekt, na kterém byste se chtěli podílet?
V současné době testujeme a ověřujeme zcela nový koncept vztažený k roku 2020. V případě jeho úspěšnosti se elektrické vytápění stane zhruba od tohoto roku nejatraktivnějším topným systémem.

Loňský rok byl pro vás velmi úspěšný, ale kde byste chtěl vidět FENIX Trading v následujícím roce? Jsou již teď ve Vaší hlavě nápady na další posun směrem vpřed?
Loňský rok byl pro celý holding i Fenix Trading s.r.o. nejúspěšnějším rokem v historii a naše tržby poprvé přesáhly 1,2 mld. CZK . Naše naděje jsou spojeny s již výše zmiňovaným projektem.

Co vám přinesl úspěch ve Firmě roku?
Především dobrý pocit a vědomí, že v ČR existuje skutečně nebývalý počet úspěšných firem i úspěšných podnikatelů. To je v příkrém protikladu s mediálním obrazem naší země a toto poznání mne velmi uklidnilo. Jedná se totiž o skutečný zdroj bohatství, a pokud nedojde k nějaké neblahé změně, nemůže být v této zemi zle!

Co byste vzkázal firmám, které zvažují přihlášení do podnikatelských soutěží?
Udělejte to, poznáte, že nejste osamocení, seznámíte se s množstvím pozitivně naladěných a kreativních lidí. Bude to pro Vás balsám na duši a překonáte deprese plynoucí ze současného mediálního obrazu této země jako nevýkonné společnosti, prolezlé korupcí, klientelismem, méněcenností a neschopností.