Daniel Jiřička: Sázka na moderní technologie je dnes základem, bez kterého nemůžete být konkurenceschopní už asi v žádném oboru | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Daniel Jiřička: Sázka na moderní technologie je dnes základem, bez kterého nemůžete být konkurenceschopní už asi v žádném oboru

Daniel Jiřička: Sázka na moderní technologie je dnes základem, bez kterého nemůžete být konkurenceschopní už asi v žádném oboru

ÚJV Řež je partnerem podnikatelských soutěží již několik let. Předsedy představenstva a generálního ředitele Daniela Jiřičky jsme se zeptali na význam technologií pro ÚJV i pro podnikání obecně, ale také na to, jak je možné si v dnešní době udržet kvalitní zaměstnance, bez nichž - jak sám říká - jsou technologie v podstatě k ničemu.

Skupina ÚJV je partnerem krajských kol podnikatelských soutěží. V čem vidíte jejich hlavní přínos?
Skupina ÚJV je partnerem již několik let a partnerství krajských kol nám přináší přehled o trendech v jednotlivých regionech. Umožňuje nám sledovat v čase situaci v krajích a díky aktivní účasti známe lépe konkrétní potřeby v oblastech energetiky, vědy a vývoje a také v oblasti zdravotnictví.

Jak konkrétně ÚJV Řež spolupracuje s podnikatelským prostředím v České republice?
Společnosti Skupiny ÚJV působí nejenom v Praze a ve Středočeském kraji, ale v rámci celé ČR, zásobujeme našimi radiofarmaky většinu českých pracovišť nukleární medicíny, naše služby poskytujeme pro firmy s lokální i celorepublikovou působností. Jsme zapojeni do řady vývojových i aplikačních projektů, které řešíme jak s partnery z malých firem a startupů, tak i s většími hráči.

Existují podle vás rozdíly v podnikatelském prostředí v rámci jednotlivých regionů České republiky?
Určitě ano, a i tato soutěž je odrazem těchto rozdílů. Jako hlavní partner Hospodářské komory ČR také sledujeme činnost jednotlivých oborových sekcí, kde se podmínky k podnikání velmi často řeší.

Skupina ÚJV patří ve svém oboru díky špičkovým technologiím k lídrům i v evropském kontextu. Myslíte si, že sázka na technologie je dobrou volbou také pro podnikatelské prostředí u nás obecně?
Sázka na moderní technologie a jejich rychlá aplikace do praxe je dnes základem, bez kterého nemůžete být konkurenceschopní už asi v žádném oboru, nezávisle na tom, jak velké vaše podnikání nebo firma je. Naše Skupina ÚJV investuje do zařízení a metodik pro průmysl 4.0 velké prostředky už řadu let.

Společnost ÚJV má 750 zaměstnanců. Poraďte, jak je v dnešní době, kdy je nedostatek pracovních sil asi tím největším problémem, možné si udržet kvalitní zaměstnance?
Lidské zdroje, to je samozřejmě aktuální téma i u nás. A tato otázka vlastně souvisí s vaší předchozí. K čemu vám jsou technologie bez týmů, které na nich mohou pracovat? Lidi vyhledáváme, připravujeme, vzděláváme – a snažíme si je udržet. Mimo jiné i tím, že mají přístup k nejnovějším technologiím. Máme výhodu, že některé části naší infrastruktury jsou zcela unikátní, pracovat na nich je určité privilegium. Díky tomu se nám daří být atraktivní nejenom pro odborníky a absolventy z ČR, ale i z Evropy a světa. Technologie, inovace a lidé jsou u nás spojené nádoby. Máme to ostatně i v mottu Skupiny ÚJV. Důkazem toho je například realizace projektu SUSEN, Udržitelná energetika. Vybudovali jsme s finanční podporou EU a vlády ČR infrastrukturu v hodnotě téměř 2,7 miliardy korun, zprovoznili jsme ji a obsadili vysoce specializovanými profesionály. Už teď poskytuje výsledky, které jsou podstatné pro celosvětový vývoj materiálového inženýrství – a nejen toho jaderného.

Na co si vy osobně nejvíce vzpomenete z loňského ročníku podnikatelských soutěží?
Nejsilnější dojmy mám z vyhlášení celkových výsledků na galavečeru na Žofíně. Ta pozitivní a srdečná atmosféra, nadšení a nápady krajských finalistů mě jenom utvrdily v tom, že být partnerem této soutěže je dobrou investicí a možností se prezentovat ve správném světle a ve správné společnosti. Těším se opět na vyhlášení těch nejlepších a mít možnost jim osobně poblahopřát.