David Nevečeřal: Spolupráce finančních institucí a fintechových startupů je daleko více vidět v zahraničí než u nás | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > David Nevečeřal: Spolupráce finančních institucí a fintechových startupů je daleko více vidět v zahraničí než u nás

David Nevečeřal: Spolupráce finančních institucí a fintechových startupů je daleko více vidět v zahraničí než u nás

Spendee je tým mladých lidí, kteří se rozhodli dobýt svět finančních aplikací a to se jim daří. Jejich appka pomáhá lidem porozumět svým financím ve složitém finančním světě, a odpovědněji se tak rozhodovat a plánovat. Má už přes tři miliony stažení z více než 180 zemích světa, včetně Spojených států amerických a Velké Británie. David Nevečeřal, CEO & Co Founder společnosti Spendee, která se může pyšnit titulem Nejlepší Startup 2017, odpovídal na naše otázky.
31. 07. 2018 | Startup roku

Jak se rodí takový „startupový“ projekt vašeho ražení?
Těžko :-) U nás můžu říct, že jsme skvělý tým, jak kolegové, kteří na aplikaci přímo pracují, tak společníci, kteří nejsou jen pasivní, ale dost se zapojují a tím se vše daří dělat daleko rychleji, lépe a s lepšími výsledky.

Posunuli jste se od prosincového vyhlášení výsledků kategorie Nejlepší Startup 2017 někam dále?
Když se člověk na chvilku zastaví a podívá zpět, tak skutečně o hodně, i když to tak z každodenního zapojení nevypadá. Neustále nám roste uživatelská základna, díky úpravám v aplikaci se nám daří zvyšovat i důležité sekundární metriky, jako je screen-time nebo počet transakcí od uživatelů.

Když se řekne „finanční aplikace“ – v tom musí být světově obrovská konkurence. Jak se vám podařilo prosadit se?
V angličtině je na to takové pěkné – „partly skill, mostly luck“. Ale vážně, konkurence je velká a nyní s celou vlnou OpenBankingu, jehož součástí je i PSD2 regulace, je ten trh daleko dynamičtější než býval. Díky tomu, že ale nezačínáme teď, ale máme už velkou uživatelskou základnu, dobrý tým a aktivní komunitu, tak se nám daří věci dělat rychle, to nám samozřejmě pomáhá držet se ve špičce.

Jaké jsou hlavní výhody vaší aplikace?
Jednoduchost a snadnost na pochopení a ovládání. Za velkou výhodu považuji i naši globálnější přítomnost, takže můžeme poznatky z jednotlivých trhů rychle přenášet i do jiných regionů a posouvat tak uživatelskou zkušenost rychleji kupředu.

Dá se v množství nejrůznějších aplikací dnes vůbec zorientovat? Jak si vybrat tu správnou?
Nám výrazně pomáhá již existující uživatelská báze, pro hodně věrné uživatele máme uzavřený Ambasador program, díky kterému mohou za propagaci Spendee získávat různé výhody. A jelikož jsou to skutečně naši věrní uživatelé, tak často dokáží i skvěle vysvětlit všechny výhody Spendee dalším uživatelům.

Zlepšuje se podle vás finanční gramotnost v České republice?
Mírně a postupně ano, ale nevidím zde nějaký velký posun.

Velkým tématem jsou možnosti spolupráce zavedených finančních institucí a fintechových startupů. Co tomu říkáte?
Tento trend je daleko více vidět v zahraničí než u nás, což samozřejmě souvisí i s tlakem uživatelů na inovace, vyšší konkurencí mezi tradičními institucemi. Ale i v České republice již tyto spolupráce často vznikají, je to skvělá cesta jak inovovat tradiční produkty velkých bank/pojišťoven a dalších skokově, a tedy ne jen interním vývojem. Z vlastní zkušenosti ale víme, že někdy to setkání dynamického startupu a tradiční „naprocesované“ korporace hodně skřípe, a než se sladí vůbec mindset, tak to může trvat i pár měsíců.

Co byste doporučil těm, co mají nějaký dobrý nápad, ale nevědí, jak ho zrealizovat?
Existuje hodně míst, akcí, meetupů, komunit, kam mohou jednoduše přijít a pobavit s dalšími. Stejně tak se dá snadno dostat k prakticky komukoliv z českých founderů. To je výhoda malé ČR, ke každému je to přes jednu nebo dvě vazby a lidé se hodně znají, takže není problém se i poradit s konkrétním člověkem, který je třeba z podobného oboru, nakonec z toho může rovnou vzniknout i nějaká spolupráce.