Děláme takovou pionýrskou práci | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Děláme takovou pionýrskou práci

Děláme takovou pionýrskou práci

Zabývat se vývojem a výzkumem v medicínské oblasti, to není žádná legrace. O to více těší, že se to na špičkové úrovni daří i u nás. Více už Iveta Schmiedová, ředitelka společnosti Biohealing, IBM Firma roku 2022 Moravskoslezského kraje.
27. 10. 2022 | Firma roku

Čemu se společnost věnuje?
Společnost Biohealing je inovativní technologická společnost, která se zabývá vývojem, výzkumem a výrobou produktu z lidské amniové membrány. Lidská amniová membrána je vnitřní plodový obal, který obklopuje vyvíjející se plod v děloze.

To asi není jednoduché v takovém oboru podnikat…
Je to tak, protože je to obor zcela nový, inovativní a převratný. Technologie, které používáme, i finální produkty, které vyrábíme, to je něco zcela nového na trhu. Dá se říci, že děláme takovou pionýrskou práci. Nejenom, že děláme vývoj produktu a jeho výrobu, ale také edukujeme odbornou i laickou veřejnost, co dnes regenerativní medicína dokáže.

Už něco podobného existuje ve světě?
Ve světě existuje využití amniových membrán, ale dá se říci, že naše ostravská firma k tomu přidala ještě něco dalšího, něco navíc. Máme patentovanou metodu zpracování, díky které amniová membrána z lidské placenty má zachované určité bioaktivní molekuly, které aktivně podporují hojení chronických ran, což u srovnatelných produktů ze světa už není tak běžné.

Pojďme říci, komu to může pomoci?
Naše vlajková loď, náš první produkt, který jsme přinesli na trh, pomáhá primárně pacientům s chronickou nehojící se ránou. To jsou rány, které se nehojí několik let. Pro pacienty je to opravdu závažný problém, rána je otevřená, často jim hnisá a bolí. Nemůžou si obléci přes to oblečení, nemohou normálně fungovat, takže je to opravdu velké utrpení. Náš produkt, který jsme vyvinuli a který přinášíme pacientům nejen v České republice, ale v rámci celé Evropy, pomáhá ránu uklidnit, zmenšit až úplně uzavřít. A opravdu těm pacientům po několika letech, kdy trpěli, pomáháme se vracet do normálního života.

Je využití vašich produktů záležitost lékařů nebo i pacientů?
Je to převážně záležitost lékařů. V České republice, musím říci, je vybudovaná perfektní síť především diabetologů, kteří se starají o chronicky nehojící se rány. Tito lékaři jsou edukovaní, znají tento produkt a mají příležitost ho nabízet pacientům. Zároveň musím dodat, že produkt je v České republice již plně hrazen zdravotní pojišťovnou, takže je to obrovský bonus pro pacienty a pro nás je to neskutečná pýcha.

Jak jste velká společnost a kdo u Vás pracuje?
My jsme poměrně malá společnost. Máme u nás různé odbornosti, máme biochemiky, systematické biology, lidi vesměs s přírodovědným nebo lékařským vzděláním. Tito lidé pracují na vývoji tak, abychom produkty inovovali a přinášeli je maximálně bezpečné a účinné.

Jak probíhá vlastní výroba produktu?
Vlastní výroba je chráněna patentem, takže samozřejmě nemůžu prozradit celé naše know-how. Ale odebíráme placenty z císařských řezů z porodnic v České republice, kdy maminka před císařským řezem souhlasí s tím, že daruje placentu pro vědu a výzkum nebo pro výrobu léčivých přípravků. Odebíráme placentu, dovážíme ji k nám do laboratoře, mezitím běží vyšetření krve té maminky podle legislativy. U nás v laboratoři stahujeme amniovou membránu z placenty, pak následuje několik kroků čištění a na konci máme takové v uvozovkách biologické náplasti, vysušené čtverečky, které jsou skladovatelné za pokojové teploty, mají trvanlivost až pět let a jsou snadno dostupné.

Jaké jsou plány do budoucna?
Jedním z našich cílů je rozšířit náš produkt v Evropě a nadále ho inovovat, tak abychom neustále drželi krok před konkurencí. A zároveň, protože víme, že lidská placenta je úžasný a nedoceněný materiál, tak naším cílem je využít placentu a perinatální tkáně co nejšířeji a pokračovat ve vývoji dalších produktů, které budou nadále pomáhat pacientům nejen v Evropě, ale možná na celém světě.