Design a inovativní průmysl. Podnikání na Pardubicku vévodí splněný sen a strojaři | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Design a inovativní průmysl. Podnikání na Pardubicku vévodí splněný sen a strojaři

Design a inovativní průmysl. Podnikání na Pardubicku vévodí splněný sen a strojaři

Vodafone Firma roku 2016 Pardubického kraje získala nese název Fortell a zabývá se vývojem, konstrukcí a výrobou tvářecích nástrojů na lisování kovů a vstřikovacích forem na plasty. Česká spořitelna Živnostníkem roku 2016 Pardubického kraje se stala interiérová designérka Hana Matějková.

Podnikání Hany Matějkové je věkově sice ještě v jesličkách, ale vášeň a láska ke své práci ji rozhodně nechybí. Věnuje se interiérovému designu, ale zajímá jí víc než jen barva tapet. Od návrhů dětských pokojíčků po realizaci kancelářských objektů a developerských projektů. To vše může svým zákazníkům nabídnout. „Nejvíc mě baví industriální styl a řešení malých prostor, kde záleží na každém centimetru. Interiérům a jejich zařizování se věnuji odmalička, svou první knihu o bytovém designu jsem dostala ve 13 letech a od té doby se neustále vzdělávám, čtu, absolvuji kurzy, jezdím na výstavy a školení,“ popisuje Hana Matějková. Návrhy vytváří jak pro komerční, tak pro rezidenční objekty. „Vše v duchu mého motta: Bydlete krásně, žijte ještě líp“. Věřím, že prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje naše duše,“ dodala vítězná živnostnice.

„Inspirace pro všechny, kteří chtějí začít podnikat a argument pro všechny, kteří tvrdí, že to smysl nemá,“ okomentovala důvod volby Eva Baková z České Spořitelny.

Specializovaný průmysl boduje díky inovacím

Na začátku byli tři pánové, kteří odešli ze zaběhnutých pracovních pozic v touze podnikat ve strojírenském průmyslu. A jestli se jim to povedlo? „Prakticky z nuly jsme vybudovali společnost o 170 zaměstnancích s letošními očekávanými tržbami přes 300 mil. Kč. Z pronajímaných problematických prostor jsme se dostali v roce 2008 do nového výrobního závodu a letos právě otvíráme další novou montážní a skladovou halu,“ uvedl jednatel společnosti František Jiras. Heslem firmy Fortell je „Všechno pod jednou střechou“ a je to mu opravdu tak. Od konstrukce přes výrobu forem a nástrojů k lisování plastových a kovových dílců a montážím. Následná údržba a modifikace forem a nástrojů je pak samozřejmostí.

„Díky odhodlání a vlastnímu know-how se stali z ničeho špičkou ve svém oboru,“ okomentovala volbu nejlepší firmy Silvie Pánková z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Pardubickém kraji si tuto cenu odnesla společnost Ergotep, která se primárně zabývá vytvářením pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením. „Ergotep je lídrem v sektoru sociálního podnikání v České republice, je příkladem udržitelného, ziskového podnikatele s výrazným sociálním dopadem. Ergotep je aktivní v oblasti podpory místní komunity, nabízí podporu neziskovým organizacím, školám – investuje čas, finance i své know-how do rozvoje druhých. Péče o zaměstnance je klíčovou kompetencí této společnosti, bez toho by nebyl Ergotep schopný oslovit a udržet více než 200 pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením. Příkladem dobré praxe je i environmentální dopad Ergotepu v regionu,“ zdůvodnila volbu Silvie Pánková z Vodafone Czech Republic.

„Když se zamyslím nad celkovým obrazem byznysu v kraji, tak jsem hodně spokojený. Je znát, že jde české podnikání nahoru a stále se objevují nové a zajímavé firmy,“ zhodnotil krajské kolo člen poroty Martin Samek z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Pardubického kraje:

1. fortell s.r.o. - vývoj, konstrukce a výroba tvářecích nástrojů na lisování kovů a vstřikovacích forem na plasty (Lanškroun)

2. THERMO INDUSTRY,a.s. - vývoj, výroba a prodej termoaktivních stěrek (Pardubice)

3. LABETA, a.s. - výroba, balení a distribuce suchých potravinových směsí a tekutých potravin (Chrudim)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Pardubického kraje:

1. Hana Matějková - design interiérů (Pardubice)

2. Marek Čáslavský - geologické průzkumy a vedení agendy Životního prostředí (Chrudim)

3. Pavel Hrubý - prodej motocyklových doplňků (Chornice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Pardubického kraje:

ERGOTEP, družstvo invalidů - sociální podnik - především vytváření kvalitních pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením (Proceš)