Napsali o nás > Do prstenů vkládám příběhy a vzpomínky lidí, říká šperkař z Roztok

Do prstenů vkládám příběhy a vzpomínky lidí, říká šperkař z Roztok

8.12.2016 Hospodářské noviny str. 04 Příloha - Firmy a živnostníci

​David Lomos, vítěz soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2016

Mnohé z obvyklých ingrediencí, které jsou nutné pro úspěch v podnikatelských soutěžích, u Davida Lomose nenajdete. Žádný hluboký lidský příběh, překonávání nedůvěry blízkých, pád na dno nebo učení se něčemu úplně neznámému. Šperkař a designér z Roztok u Prahy tento obor vystudoval a věnuje se mu naplno už skoro 20 let. Je zručný a precizní. K zákazníkům volí individuální přístup, a tak je každý šperk ručně vyrobený originál. Snaží se jít proti proudu a hledat mezery na trhu. Kombinace těchto vlastností, doplněná oddaností řemeslu a nepochybně i osobním šarmem, mu pomohla k vítězství v soutěži Česká spořitelna Živnostník roku 2016, vyhlašované Hospodářskými novinami.

Kdo se věnuje zákazníkům, má úspěch

Do svých šperků David Lomos vnáší příběhy lidí, kteří je budou nosit. Jejich vzpomínky, filozofii, nápady. Někdo má v prstenu kamínky z dovolené, jiný korál z náhrdelníku po prababičce v náušnicích. Anebo je na snubních prstenech vyryto stylizované pohoří Jeseníků, kde se dotyční seznámili. Vznikají tak originály, tolik odlišné od bezejmenných šperků sériové výroby.

            „Je velký rozdíl mezi šperkem, který dělají děti v Číně, a těmi od sofistikované firmy v Dánsku, ale stále je to konfekce. Absolutní kontrast k tomu je koncept zakázkové výroby, kdy přímo jednáte se zadavatelem nebo nositelem šperku. Ne vždy to ovšem u nás lidé docení, stejně jako ještě není samozřejmostí servis s tím spojený, slušnost a stavovská čest,“ myslí si mladý živnostník. Kvalita servisu a přístupu ke klientům je podle něj základ úspěchu každého podnikatele. „Kdo se takhle věnuje klientům, nemá nouzi o práci,“ je přesvědčen.

            Lomos se snaží navázat na kdysi běžnou tradici, kdy „lepší“ rodiny měly nejen své lékaře nebo právníky, ale i šperkaře. Co tedy běžně začíná a končí u svatebních prstenů, u něj často pokračuje dál – šperkem ženě při narození dítěte či dětskými náušnicemi.

            K výrobě používá jak tradiční slitiny zlata všech barev – žluté, bílé, šedé, červené, růžové, oranžové –, tak i ušlechtilou platinu a palladium, ale i chirurgickou ocel či dural. „Nejvíce mě ovšem přitahuje titan, který se komplikovaně opracovává, a jeho kombinování s jinými kovy,“ přiznává Lomos. Do své práce se tak snaží promítat nejnovější technologické poznatky. Zajímavou budoucností je podle něj v tomto směru 3D tisk z kovového prachu.

            Od klasických zlatnictví se středočeský šperkař odlišuje osobním přístupem k zákazníkům. „Vznik šperku je časově i technologicky rozmanitý proces, od vize přes výrobu až po jeho předání. Každý klient u mě dostává prostor k vyjádření svých představ o šperku. Výsledný výtvarný návrh je vždy výsledkem spolupráce mezi mnou a zadavatelem,“ vysvětluje Lomos. Zákazník má podle něj rovněž možnost se v různých fázích výroby na klenotu podílet. „Nezřídka si budoucí snubní prsteny vyzkouší vyrobit sami snoubenci,“ říká.

            Zaměstnance David Lomos nemá, spolupracuje s řadou živnostníků na volné noze. „Rád se obklopuji stejně zodpovědnými a samostatnými lidmi,“ tvrdí a zmiňuje třeba rytce nebo zasazovače drahých kamenů, kteří udělají svou práci lépe a rychleji, než by to zvládl on sám.

Jakkoliv si jeho šperky kupují lidé z celé republiky, přiznává, že blízkost bohaté Prahy mu podnikání usnadňuje. Zákazníky získává nejen dobře udělaným webem se spoustou originálně nafocených šperků, ale hlavně osobními referencemi a doporučeními stávajících klientů. „Mým krédem je otevřený a přátelský přístup k mým klientům, spojený s nekompromisním tlakem na profesionalitu a následně na kvalitu šperků,“ vysvětluje David Lomos u zlatnického stolu ve svém ateliéru, obklopený desítkami všemožných pilníků, kleští, kladívek a nůžek.

Dětský prstýnek místo praku

Když bylo Davidovi nějakých 12 let, nevyrobil si svůj první prak jako jeho kamarádi. Místo toho začal tvořit první šperky z věcí, které mu zůstaly po dědečkovi. Každý materiál byl pro malého kluka z Roztok výzvou a téma zdobení lidského těla ho lákalo. Ačkoliv dědečka osobně nezažil, byl to právě tento renesanční člověk se širokými zájmy, kdo pozdějšího respektovaného šperkaře ovlivnil.

            Před další cestou do hlubin šperkařova umění je nutné si odskočit do středověku. Ve13.a14.století, v dobách rytířské slávy, bylo třeba pro boj a turnaje vyvinout speciální reprezentativní a ochranný oděv. S tím souvisela výroba pásů,na nichž visel meč a které bývaly rytířským znamením. Tyto okrasy,tepané a ražené z mědi,mosazi, zlata, stříbra i drahých kamenů, vyráběli pasíři.

            A právě takovým vystudovaným pasířem je o pár století později i David Lomos. Jen místo rytířské zbroje vyráběl a restauroval u mistra pasíře Ivana Housky na začátku 90. let nejrůznější starožitné sakrální předměty a šperky. „V tu dobu už jsem cítil šperk jako své poslání a životní náplň,“ říká Lomos.

            Pasířinou vzdělávání zdaleka neskončilo. Pokračoval v ateliéru kov a šperk na Soukromé mistrovské škole uměleckého designu, klasickou zlatničinu se naučil ve zlatnickém Středisku praktického vyučování. Po škole nastoupil do klenotnické firmy Primossa do oddělení vývoje a designu šperku.

            Volnost svobodného povolání ovšem lákala Davida Lomose stále silněji, a tak v roce 1998 získal živnostenský list. O dva roky později založil vlastní ateliér Daloo Design. Jeho světem se stal šperk.

            Za největší úspěch ovšem žádný z klenotů nepovažuje, říká zcela vážně a dívá se na fotky svých dětí na stěnách ateliéru. „Děti by měly cítit, že nepotřebují nikoho k tomu, aby mohly svobodně přemýšlet a tvořit. Jsou to svobodní jedinci, a pokud jim společnost, škola a rodina tuto přirozenost nezdeformují, budou v životě neporazitelní,“ je přesvědčen živnostník roku 2016.

DAVID LOMOS Zásnubní a snubní prsteny tvoří nějakých 80 procent jeho produkce. Za rok jich vyrobí kolem 150. Pár snubních prstenů stojí nejčastěji 5–20 tisíc korun podle materiálu a provedení. Kromě nich vytváří šperkař z Roztok také různé designové předměty – sportovní trofeje a poháry, městské insignie nebo sakrální předměty. Třeba putovní poháry mužské i ženské florbalové extraligy vznikly v jeho rukou.

O autorovi| Tomáš Wehle, tomas.wehle@economia.cz

Foto autor| FOTO: HN – MATEJ SLÁVIK

Foto popis| Jasná vize „Mým krédem je otevřený a přátelský přístup ke klientům, spojený s nekompromisním tlakem na profesionalitu a následně na kvalitu šperků,“ říká David Lomos.