Erika Kohoutová: Když se za nepozornost platí životy | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Erika Kohoutová: Když se za nepozornost platí životy

Erika Kohoutová: Když se za nepozornost platí životy

Každý den se na českých silnicích i dálnicích stane řada nehod. Některé bohužel mají tragický konec. Oběťmi ale nebývají jen účastníci provozu, tedy řidiči či spolujezdci, ale i ti, kteří na silnicích každý den pracují. Stoprocentní bezpečnost a snížení nehodovosti je dlouhodobě zásadní cíl společnosti EUROVIA CS, která v České republice realizuje řadu projektů s celostátním i regionálním dosahem. S čím se pracovníci stavební firmy každý den potýkají a jak lze předejít nehodám se smutnými konci, prozradila personální ředitelka společnosti Erika Kohoutová.

Co je vaším úkolem v rámci společnosti?
Jako personální ředitelka je mojí náplní práce v podstatě vše, co se týká našich lidí a náboru nových zaměstnanců. Ať už jde o jejich pracovní podmínky, rozvoj či třeba benefity. Vzhledem k charakteru práce ve stavební firmě je pro nás velmi důležitá bezpečnost zaměstnanců. Té také věnujeme velkou pozornost v naší interní komunikaci a v rámci edukace.

Co bývá nejčastějším důvodem nehod na pracovišti?
Většinou jde o nepozorné či bezohledné řidiče, kteří svojí jízdou ohrožují naše pracovníky. Někdy ani netuší, že jsou na stavbě lidé. Není to tak dlouho, kdy došlo na dálnici D1 k tragické nehodě, při které vozidlo z provozu překonalo vlivem vysoké rychlosti mobilní betonová svodidla a usmrtilo pracovníka našeho subdodavatele. Dálnice byla následně na několik hodin zavřená a pracovníci se z obavy o své bezpečí odmítli na místo vrátit a pokračovat v práci. Zde byla problémem nepřiměřená rychlost. Řidiči rychlostní limity překračují i na zúžených úsecích, a to je opravdu velký hazard.

Pracovat za provozu si asi nikdo z nás nedovede opravdu představit, dokážete nám to přiblížit?
Naši zaměstnanci, dělníci dálniční údržby, projektanti, kontroloři a další každý den vstupují do provozu a nasazují své životy při modernizaci a opravách komunikací, abychom my všichni mohli komfortně jezdit po udržovaných dálnicích bez nehod. Pro svou práci mají často jen úzce vymezený prostor a nemají kam uhnout, když se kolem nich nebo přímo na ně řítí několikatunové auto. A to vše ve velkém celodenním hluku.  

Jak informujete řidiče o tom, že se v místě pohybují lidé?
U každé stavby a projektu je značení. To informuje o povolené rychlosti i o tom, jaká dopravní omezení v místě jsou. K základním pravidlům ohleduplnosti k pracovníkům, kteří pracují za provozu, patří plné soustředění na řízení, sledování vozovky, dodržování rychlostního omezení a dostatečná pozornost věnována značení. Provádění prací za provozu není vůbec jednoduché. Jedná se o práci, která je náročná jak fyzicky, tak psychicky. Laik si může jen stěží představit, jak těžko se na činnost soustředí, když kolem projíždějí auta v těsné blízkosti a často i velkou rychlostí.

V tomto ohledu je pravděpodobně důležitá edukace. Jak to funguje u vás?
V současné době jsme rozšířili interní komunikační kampaň, v rámci které ukazujeme ty nejčastější nebezpečné situace z prostředí našich pracovníků. Našim zaměstnancům tím chceme opakovat bezpečnostní pravidla. Do budoucna také chceme kampaň rozšířit na širokou veřejnost, tedy primárně řidiče.

***

EUROVIA CS patří k nejvýznamnějším stavebním firmám v České republice. Výsledky naší práce můžete vidět po celé republice, realizujeme stavby hlavních dálnic i okresních či městských komunikací. V rámci našich závodů také provádíme stavby či rekonstrukce mostů, lávek a železničních tratí. Často také realizujeme specifické zakázky pro města – to můžou být například hřiště, stezky nebo náměstí. Úspěšnou firmu z nás dělají především naši lidé. Díky jejich zkušenostem a znalostem patříme mezi špičku v Česku a na Slovensku.