Eva Klabalová: Praxe ve firmách v USA, Evropě i Číně mi otevřela oči | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Eva Klabalová: Praxe ve firmách v USA, Evropě i Číně mi otevřela oči

Eva Klabalová: Praxe ve firmách v USA, Evropě i Číně mi otevřela oči

Vyrábí unikátní obuv. Myšlenka na životní prostředí je tou první, která ji napadne, když přemýšlí o svém podnikání. To je loňský celorepublikový vítěz kategorie Živnostník roku. Jak se Evě Klabalové daří dnes?
23. 03. 2022 | Živnostník roku

Jak se Vám v současné době mezi covidem a válkou na Ukrajině – lze-li to tak nazvat – podnikatelsky daří?
Daří se mi dobře, ale napětí ve společnosti je cítit opravdu všude. Lidé neví, co bude, a tím se také mění spotřebitelské chování, což je naprosto pochopitelné. I já sama cítím jako nevhodné představovat modely z nové kolekce na sociálních sítích v situaci, kdy jen kousek od nás zuří válka. Nemůžeme ale vše zastavit, tak se snažím pracovat stále dále bez ohledu na to, co se ve společnosti děje. Tato situace mi ale umožnila přehodnotit některé podnikatelské cíle.

Zasahují Vás nějak konkrétně aktuální mezinárodní události?
Velmi mě zasahují hlavně osobně. Někdy musí jít práce stranou. Sama se snažím co nejvíce pomoci lidem z Ukrajiny, kteří našli dočasné místo k životu v mém městě. Co se týká mé značky, mám štěstí, že využívám hlavně lokálních zdrojů i výroby. Proto mě z tohoto pohledu aktuální situace neomezuje. 

Na co z loňského ročníku podnikatelských soutěží, který jste v kategorii Živnostník roku celorepublikově vyhrála, nejraději vzpomínáte?
Je toho spoustu :-) Bylo skvělé se potkat s dalšími úžasnými lidmi, kteří dělají to, co milují. Každý  z nich by si za svou práci zasloužil výhru. Je to úžasný pocit, když se podívám zpět a vidím, kolik se toho událo od prvního podnikatelského nápadu až po titul Živnostník roku 2021. Děkuji za to :-)

Jaké jsou Vaše aktuální nejbližší podnikatelské plány?
Před několika dny jsem po dlouhém rozmýšlení představila dlouho připravovanou novou jarní kolekci, jejíž součástí jsou také tenisky vyrobené z látky, kterou jsem přivezla z Tanzánie. Dále budu pomalu rozšiřovat sortiment nabízených produktů. Další plány si zatím nechám pro sebe. :-)

Jaký význam podle Vás mají zahraničí stáže a zkušenosti pro rozvoj vlastního podnikání? 
Velmi zásadní. Zahraniční studium i následná praxe ve firmách v USA, Evropě i Číně mi otevřela oči. Díky těmto zkušenostem jsem pochopila hodně souvislostí týkajících se oděvního průmyslu, výroby a chování výrobců i zákazníků. Kdybych tyto zkušenosti neměla, vypadalo by mé podnikání úplně jinak. Myslím si, že je to tak ve všech oborech. Je důležité vyjít ze své komfortní zóny, vyslechnout si názor lidí z jiného kulturního prostředí. To Vás posune opravdu daleko.

V rámci podnikatelských soutěží v květnu vyhlásíme letošní vítěze populární ankety Absurdita roku. Jaká státní nařízení nejvíce obtěžují a zatěžují Vás a Vaše podnikání?
Je toho hodně :-D Ale na druhou stranu chápu, že systém a pravidla jsou potřeba. Díky zahraniční zkušenosti vím, že je to u nás tady v Čechách ještě dobré. Mohlo by být i hůř.

Co byste závěrem popřála podnikatelům a živnostníkům, kteří Vás budou v letošním ročníku následovat?
Jděte do toho! Dělejte to, co Vás baví a nenechte se odradit první prohrou. Neposlouchejte ty, kteří Vám říkají, že to, co děláte, nemá smysl nebo že to nezvládnete. Opak je pravdou. Když to budete milovat Vy, přidají se i ostatní. :-)