Filip Mikschik: Budujeme nejlepší startup pracovní portál na světě | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Filip Mikschik: Budujeme nejlepší startup pracovní portál na světě

Filip Mikschik: Budujeme nejlepší startup pracovní portál na světě

StartupJobs.cz je internetový portál, který se zaměřuje na nabídky od strartupů. Founder & CEO Filip Mikschik nám v rozhovoru prozradil, jaké jsou celosvětové ambice portálu a mnoho dalšího.
31. 07. 2018 | Startup roku

V čem je StartupJobs jiný než běžné portály s nabídkou pracovních příležitostí?
Je to dáno hlavně naším zaměřením. Na StartupJobs.cz najdete pracovní nabídky od startupů a technologický firem, na které se zaměřujeme. Najdete tak u nás práci, jak ve firmách, které jsou úplně na začátku, až po úspěšně expandující firmy, které všechny ale mají společné to, že mají velkou energii a snaží se svůj projekt rychle posouvat dopředu. Pro velkou řadu startup firem je StartupJobs.cz jediné místo, kde inzerují své pozice. Proto u nás najdete mnoho unikátních nabídek, které jinde nenajdete. A máme řadu zajímavých věcí i mimo hledání práce, jako je vlastní zajímavý obsah (rozhovory, články apod.) a znalostní testy, kterých máme skoro padesát. Od marketingu přes matematické dovednosti, kritické myšlené, až po konkrétní programovací jazyky. Tyto testy si může zdarma vyzkoušet každý a zjistit, jak na tom je.

Jaký typ lidí by se měl zajímat o práci ve startupových firmách?
Všichni,  kteří chtějí vidět svou práci za sebou, chtějí posouvat sebe i firmu. Takoví, co se nebojí zodpovědnosti a chtějí se na startu firmy aktivně podílet, ne si to do práce jen chodit odsedět. Není to tak otázkou věku, pohlaví nebo vzdělání - je to o tom, co můžete startupu nabídnout a jestli máte chuť na startupu i sobě pracovat.

Existují i ve světě obdoby StartupJobs, inspiroval jste se někde?
Určitě existují, ale v takové podobě a konceptu, ve kterém StartupJobs.cz stavíme, jsme na obdobně fungující portál ve světě nenarazili. Není tak náhodou, že jsme před pár týdny získali i doménu StartupJobs.com, kterou chceme mimo jiného sdělit, že my jsme ti jediní praví StartupJobs a zároveň nám umožní rychlejší expanzi do zahraničí, a pomůže nám tak naplňovat naši vizi vybudování nejlepšího startup pracovního portálu na světě.

Jen za minulý rok našlo díky vám startupovou práci přes dva a půl tisíce lidí. Jaký je to pocit podílet se tak trochu i na změně životního stylu lidí? 
Je to úžasné, jak může i tak malý tým, jako je ten náš, mít takový velký vliv na život lidí. Není mnoho projektů, který mají takový faktický dopad. Je super někomu dodat krásné zboží, ze kterého bude mít radost, ale změnit člověku to, co dělá většinu svého bdělého času, je podle mě ta nejlepší práce na světě. A hlavně i díky nám startupy rostou, rozvíjejí své produkty a služby, a tím zkvalitňují život nám všem.

Vybíráte nějak startupové firmy, které mohou na StartupJobs inzerovat?
Každá firma musí projít naším schválením, kde posuzujeme, jestli je vhodná či ne k inzerci u nás. Jsou tak i měsíce, kdy více odmítneme, než schválíme, ale naše zaměření je pro nás důležité a snažíme se jej držet.

Měl by se na StartupJobs podívat především IT specialista, nebo i někdo z jiných oborů?
Doby, kdy StartupJobs.cz bylo jen pro IT obory jsou dávno pryč. Dlouhodobě sice máme nejvíce zájemců i pozic z oblasti IT, ale velmi nám rostou obory jako marketing, analytika, obchod či administrativa. Nabídka pozic je tak již velmi široká. I samotné pozice schvalujeme a snažíme se obecně mít na StartupJobs.cz jen kvalifikované pozice. Nyní trochu uvažujeme nad optikou toho, že u nás najdete jen pozice, které budou existovat i po 4. průmyslové revoluci, o které se v poslední době mluví.

Je rozumné si na StartupJobs vybrat jeden konkrétní inzerát, nebo má smysl zkoušet více nabídek? Jaká je pravděpodobnost úspěchu…
Z  dat nám vyplývá, že zájemce se přihlásí průměrně na dvě pracovní nabídky. A myslím, že je lepší si nabídky v klidu projít a přihlásit se jen na ty, o které má člověk opravdu zájem. Ať už jde o samotnou pozici, tak i firmu a její produkt. A myslím, že bude i úspěšnější, než když udělá “hromadný nálet” a přihlásí se na každou nabídku, která obsahuje nějaké klíčové slovo. Pokud vhodnou nabídku najde, šance uspět je, i  díky stále klesající nezaměstnanosti, relativně vysoká.