Filip Mikschik: Spolupráce se startupy mě hrozně baví | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Filip Mikschik: Spolupráce se startupy mě hrozně baví

Filip Mikschik: Spolupráce se startupy mě hrozně baví

"Život je krátký, neplýtvejte ho děláním něčeho, co vás nebaví," to je slogan úspěšného portálu StartupJobs, který se zaměřuje na začínající firmy a na lidi, kteří v nich chtějí pracovat.

V čem zásadním se odlišujete od ostatních portálů s nabídkou zaměstnání?

Je to naším zaměřením pouze na startupy, technologické firmy a firmy z online prostředí. Na StartupJobs.cz ručně schvalujeme každou firmu, která chce u nás inzerovat, aby odpovídala našemu zaměření. Tím přitahujeme i úzkou cílovou skupinu lidí, pro kterou je práce v některém ze startupů zajímavá a motivující.

Proč jste se zaměřili právě na začínající firmy?

Za celým příběhem StartupJobs.cz je moje osobní zkušenost, kdy jsem v rámci studia na vysoké škole pracoval na projektech pro velké firmy a zároveň pomáhal ve startupovém akcelerátoru. Ten rozdíl mezi těmito světy byl takový, že jsem cítil, že bych chtěl pracovat v nějaké startupové firmě. Jenže kde takovou práci najít? Proto jsem se rozhodl založit StartupJobs.cz a vzhledem k tomu, že se hned první den přihlásil první zájemce o práci ve startupu a od té doby neustále rosteme, ukázalo se toto rozhodnutí jako správné. A musím říct, že mě spolupráce se startupy hrozně baví, ta energie je výborná a opravdu máme radost, když zájemci přihlášení přes náš portál nastoupí a pomohou tak těmto firmám růst.

Jací lidé by měli mít zájem o vaše služby a třeba se podívat na portál StartupJobs?

Jsme tu pro všechny startupy, hlavně ty technologické a chceme jim pomoci získat první zaměstnance. Dále můžeme pomoci firmám z online prostředí, ale opět si hlídáme velikost firmy. Zároveň také pokud někdo s podnikáním začíná a hledá k sobě spoluzakladatele, máme takovou inzerci zvýhodněnou a chceme aktivně podporovat růst startupů. A samozřejmě by měli přijít všichni, kdo uvažují nad tím, že by chtěli pracovat ve firmě, kde se věci rychle hýbou, tým funguje a firma roste.

Jaký je podle vás hlavní rozdíl v přístupu uchazečů o práci ve srovnání třeba s dobou před pěti, deseti lety?

Z našeho pohledu se až tolik nezměnilo, StartupJobs.cz byl už od začátku místem, kam se lidé chodili dívat na zajímavé pracovní nabídky, i když aktuálně byli v práci spokojení a o změně neuvažovali. Co kdyby tam byla pozice v začínající firmě, která by jim mohla změnit život. Proto se poměr toho, na kolik nabídek se lidé hlásí, v průběhu času moc nezměnil. Zájemci jsou u nás hodně vybíraví a hlásí se cíleně průměrně na dvě nabídky.

Na co by se na druhé straně měly zaměřit startupy při výběru kvalitních zaměstnanců?

V zásadě na vhodnou kombinaci znalostí a dovedností s chutí se učit a posouvat. Z mého pohledu je častokrát důležitější přístup a chuť se zlepšovat u daného zájemce, než jeho zkušenosti. V minulosti se nám tak vyplatilo dávat šanci lidem, kteří sice nemají tolik zkušeností, ale chtějí je rychle získat.

Projevily se na portálu StartupJobs nějak také vaše osobní pracovní zkušenosti?

K celému portálu se snažím přistupovat osobně. Uvažuji nad tím, jak bych já chtěl jako kandidát, aby takový proces probíhal, co by v něm nemělo chybět a to se snažíme postupně doplňovat do portálu. A i pro náš nábor používáme výhradně náš portál. Každý člen našeho týmu získal práci a začal svůj příběh tím, že se nejprve přihlásil na StartupJobs.cz

Jak se na StartupJobs dívají samotné začínající firmy? Spolupracujete s nimi?

Ano, snažíme se jim maximálně pomoci, poradit tak, aby jim inzerce na StartupJobs.cz fungovala a nejen to. Pokud vidíme někde příležitost naše firmy propojovat, tak to samozřejmě rádi uděláme, protože víme, že když se našim zákazníkům - startupům bude dobře dařit, tak porostou a my porosteme s nimi.