Firma roku dělá speciální stroje, živnostnice roku svačinky | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku dělá speciální stroje, živnostnice roku svačinky

Firma roku dělá speciální stroje, živnostnice roku svačinky

31. 10. 2019, Mladá fronta DNES

ZÁPADNÍ ČECHY Firmou roku Plzeňského kraje se stala dnešická společnost Pešek Machinery, která se zabývá kusovou výrobou speciálních strojů.

„Navazujeme na tradice českého strojírenství, vyrábíme strojírenské unikáty precizně a s láskou. Lidé v naší firmě milují strojařinu, na které je na první pohled vidět, že je odvedená s velkou péčí a manuální zručností,“ uvedl majitel společnosti Michal Pešek.

Firma vyrábí hlavně strojní komplety a svařence, které vyžadují jedinečný přístup a unikátní řešení. Ty dodává do všech odvětví, od automobilového průmyslu až po energetiku.

Tradiční postupy kombinuje s těmi moderními. Od běžných strojírenských firem se odlišuje především tím, že zajišťuje celkový proces od konzultace přes návrh řešení až po výrobu, instalaci a servis.

„Pešek Machinery vysílá jasnou zprávu o tom, že vašeho života a vašeho jména je potřeba si vážit. Je to zpráva, že vaše jméno je jediná značka, která vás bude spolehlivě provázet celý život. Společnost je typickým příkladem, jak se od montérek a garáží můžete dostat k podnikání přesahujícímu hranice České republiky,“ zhodnotil volbu člen poroty Roman Stašík.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost Pekass věnující se projektování a dodávkám strojního zařízení do pekáren. Bronzovou příčku obsadila firma Imont, která se zabývá elektromontážními pracemi.

Mezi živnostníky dominovala Lenka Havlová z Plzně, která se věnuje výrobě zdravých svačinek nejen pro děti. Před časem se rozhodla přijít na trh s poctivými a ručně vyráběnými müsli tyčinkami složenými z ovesných vloček, datlí, vlašských ořechů nebo mandlí, medu, másla a sušeného ovoce, které je nesířené a bez přidaného cukru.

Druhé místo v soutěži získal Josef Štícha provozující prodejny smíšeného zboží. Třetí příčku obsadil Radek Kupecký, který pokládá a renovuje podlahy. Vítěze poznala také kategorie Odpovědná firma roku 2019. Stala se jí firma Kolorky.cz ze Stříbra. Ta vyrábí stylové plenky. „Porota ocenila již samotný podnikatelský záměr šetrný k životnímu prostředí. Kromě jiného podporují sociální projekty Dobrý start, Poradnu Vigvam a další. Trvale se zaměřují na vylepšování svého produktu, způsobu balení zakázek a doručování cílovým zákazníkům tak, aby co nejméně zatěžoval životní prostředí,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

V Karlovarském kraji mezi firmami s přehledem zvítězila společnost Eutit. Firma má téměř dvě stě zaměstnanců a je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Její výrobky jsou ve světě unikátní, je největším světovým výrobcem odlitků z taveného čediče. Inovace zavádí neustále a mají velice příznivý vliv na zdárný rozvoj firmy. Zákazníky jsou ti, kteří potřebují ochránit zařízení, stavby a technologie proti namáhání otěrem, chemickým namáháním nebo velkým zatížením. „Zákazníky získáváme na základě kladných referencí od našich stávajících klientů, na veletrzích nebo výstavách,“ říká jednatel Pavel Dragoun. Nejdůležitější je pro společnost osobní přístup a ochota řešit zákazníkovu potřebu.

„Firma Eutit představuje unikátní zaměření v celoevropském formátu. Prokázala sílu při zdolávání hospodářských krizí. Je velmi dobře hodnocena svými zaměstnanci i v rámci regionu,“ zhodnotil volbu Roman Stašík.

Druhé místo obsadila společnost Lux Lighting vyrábějící svítidla. Stupně vítězů doplnila společnost Chodos Chodov, výrobce strojů a strojírenských zařízení pro gumárenský a plastikářský průmysl.

V kategorii živnostníků pak vyhrála jazyková škola Tomáše Fišera. Ten si svůj obor pro podnikání zvolil před deseti lety.

„Mým plánem a cílem bylo vytvořit nevelikou, nicméně dobře organizovanou, spolehlivou, a především kvalitní jazykovou školu anglického jazyka, která svým přístupem, službami a flexibilitou zaujme i náročnější klientelu z řad veřejnosti a podnikatelského sektoru,“ uvádí Tomáš Fišer. Později se přidaly docházkové kurzy ve velkých společnostech, vznikal koncept výuky v mateřských a základních školách, nabídka vyučovacích cizích jazyků se rozrostla o němčinu, ruštinu a francouzštinu. Dnes vede kurzy po celém Karlovarském kraji. „Jsem ráda, že zvítězil mladý, perspektivní živnostník, který se věnuje jazykovému vzdělávání mládeže i dospělých. Učí více jazyků, a to po celém Karlovarském kraji,“ okomentovala porotkyně Vladimíra Macháčková. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty.