Napsali o nás > Firma roku Liberecka dodává i pro NASA

Firma roku Liberecka dodává i pro NASA

16.9.2016 Hospodářské noviny str. 13 Podniky a Trhy

První krajské kolo soutěží Vodafone Firma roku 2016 a Česká spořitelna Živnostník roku 2016 zná své vítěze. Mezi firmami v Libereckém kraji obsadila 1. místo společnost Hokami. Mezi živnostníky paní Jana Havrdová.

Výrobce elektroniky Hokami působí na trhu od roku 1997. „Začal jsem podnikat, protože mě vyhodili z práce. Nic jiného mi nezbylo,“ říká majitel rodinné firmy, sídlící přímo v metropoli Libereckého kraje, Josef Suska. Společnost se zaměřuje na takzvané osazování desek plošných spojů. Je schopna na základě zadané dokumentace vyrobit jakoukoliv složitou elektroniku použitelnou od aut po domácí spotřebiče. „Dodali jsme například i elektroniku pro řízení času vozítka Mars Curiosity,“ upozorňuje Suska na prestižní spolupráci své firmy s americkou NASA.

Hokami dosáhla loni v Česku tržeb 378 milionů korun, zaměstnávala 141 lidí. Zároveň kromě Česka rozvíjí také svůj polský závod. „Brzy bychom chtěli dosáhnout celkového obratu přes miliardu korun,“ plánuje Suska.

Mezi živnostníky se stala vítězkou Jana Havrdová. Ta zaujala zejména svým osobním příběhem, zapálením pro své podnikání a odbornou erudicí s tím spojenou. Havrdová je sklářská pedagožka, sama zároveň vyrábí bižuterii.

Havrdová po letech působení na postu kvalitářky v Železnobrodském skle otevřela na zámku Sychrov vinotéku, kde začala nejdříve prodávat a poté i vyrábět vlastní bižuterii. „Byla jsem mile překvapena, že se tak moc lidem líbí a že mě to spojení vínka, kávy a dobrůtek s bižuterií i v nejtěžších dobách krize uživilo,“ vzpomíná.

Vítězové obou kategorií postupují do celostátního finále. To se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně. V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. V Libereckém kraji jej získala společnost Doska Česká Lípa, která se zabývá specializovanými dodávkami železniční techniky.

***

VÍTĚZOVÉ V LIBERECKÉM KRAJI

1. HOKAMI CZ (Liberec)

Výroba elektroniky

2. Doska Česká Lípa

Dodavatel železniční techniky

3. Jizerská porcelánka (Desná)

Technický a laboratorní porcelán

1. Jana Havrdová (Turnov)

Výroba bižuterie

2. Jan Hradecký (Libštát)

Pěstování česneku

3. Anna Ondřejíková (Černousy)

Zemědělství, chov ovcí

Foto popis|