Firma roku: Nejlepší hlídají nebe, malují pokoje i tvoří hračky | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku: Nejlepší hlídají nebe, malují pokoje i tvoří hračky

Firma roku: Nejlepší hlídají nebe, malují pokoje i tvoří hračky

30. 9. 2017, Mladá fronta DNES

To, že se podnikatelé z Pardubického kraje neztratí, ukázal další ročník krajského kola soutěže hledající nejlepší a nejschopnější živnostníky a firmy. Podle organizátorů Pardubický kraj ukázal v letošním roce sílu svého podnikatelského prostředí. Mezi firmami soutěžili v každoroční anketě nejen zástupci tradičních průmyslových odvětví, ale také nově se rozvíjejících informačních technologií, výroby komponentů, logistiky i zásobování.

Živnostníci pro změnu vynikali především v originalitě. Od speciální hodinářské práce přes kožedělnictví. Porotu oslovilo i několik živností předávajících se v rodině z generace na generaci. Mezi firmami se blýskla pardubická společnost ERA, která je předním dodavatelem řešení pro sledování letového provozu a identifikaci strojů ve vzduchu.

Dodala již přes sto systémů zákazníkům z řad organizací řízení letového provozu, letišť a vojenských sil v 61 zemích pěti kontinentů.

„V oblasti pasivně radiolokačních vojenských systémů nemá firma konkurenci, systém VERA-NG je unikátní český vynález a výrobek,“ uvedl generální ředitel firmy ERA Viktor Sotona. V poslední době společnost rozšířila významně své portfolio také o systémy pro kybernetickou bezpečnost.

Na druhé místo dosáhla společnost eBrána specializující se na informační technologie. Firma se sídlem v Pardubicích realizuje webové stránky a e-shopy se zkušenostmi na mezinárodní úrovni. Třetici nejúspěšnějších uzavírá exportně zaměřený Seed Service, malá soukromá firma, která se postupně stala největším výrobcem travního semene v Česku a podílí se na obnově této dříve tradiční profese.

Zápal a rozhodnutí udělat změnu charakterizuje vítěze z řad živnostníků. Stal se jím Jaroslav Vozáb ze Sezemic, který až do začátku podnikání pracoval jako programátor.

„Potom se během několika měsíců sám vyučil v oboru malířství a založil si živnost. Hned od začátku měl dostatek zakázek a jejich množství se neustále zvyšovalo. Malíře by podle svých slov dělal i v případě, kdyby měl tolik peněz, že by kvůli nim nemusel dělat vůbec nic,“ uvedl mluvčí podnikatelské soutěže David Pavlát.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků proběhne 6. prosince na pražském Žofíně.

Firma roku 2017 v Pardubickém kraji 1. ERA a. s. – výroba komponentů a elektroniky pro letecký provoz (Pardubice) 2. eBrána s. r. o. – činnost v oblasti informačních technologií (Pardubice) 3. Seed Service s. r. o. – výroba a prodej osiv (Vysoké Mýto) Živnostník roku 2017 v Pardubickém kraji 1. Jaroslav Vozáb – malíř pokojů, původní profesí programátor (Sezemice) 2. Lenka Hajzlová – výroba a zpracování kožených a provazových výrobků (Slatiňany) 3. Zdeněk Bukáček – výroba dřevěných hraček (Krouna)