Firma roku Plzeňského kraje vyrábí ložiska pro giganty jako Siemens či GE | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku Plzeňského kraje vyrábí ložiska pro giganty jako Siemens či GE

Firma roku Plzeňského kraje vyrábí ložiska pro giganty jako Siemens či GE

27. 9. 2017, iHNed.cz

Strojírenská společnost GTW Bearings z Příšova se stala v Plzeňském kraji letošním vítězem regionálního kola soutěže Vodafone Firma roku, kterou vyhlašují HN.

Firma, která vznikla v roce 1996, se zabývá výrobou takzvaných kluzných ložisek. Díky nim hřídel plave na oleji a nedotýká se kovového prstence. Cílí na trh, jenž je charakteristický poměrně malým počtem významných odběratelů, kteří poptávají speciálně navržená ložiska určená pro konkrétní stroj. Jde například o turbíny, převodovky nebo generátory. Mezi obchodní partnery a odběratele podniku patří například společnosti Siemens, Doosan Škoda Power či GE Power.

"Zajímáme se o prostředí, ve kterém budou ložiska fungovat, a snažíme se zjišťovat příčiny, které vedou k poškození ložisek. Díky tomu identifikujeme příležitosti pro zlepšení a inovace vlastních výrobků," uvedl spoluzakladatel společnosti Jiří Šujanec.

Výsledky v Plzeňském kraji

Vodafone Firma roku 2018

*.1. GTW Bearings – výroba kluzných kompozicových ložisek (Příšov)

 *.2. KLAUS Timber – výroba dřevěných palet (Kasejovice)

 *.3. PEKASS – projektování a dodávky strojního zařízení do pekáren (Plzeň)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018

*.1. Milan Novotný – výroba okenního a nábytkového kování (Klatovy)

 *.2. Helena Konopíková – výroba zdobených krchlebských koláčů (Krchleby)

 *.3. Lubomír Pokorný – izolace staveb proti vodě (Spálené Poříčí)

Ve svých počátcích byla GTW Bearings především obchodní společností pro prodej výrobků na zahraniční trhy. Ke změně došlo na základě rozhodnutí spolumajitelů v roce 2004, kdy se společnost začala zaměřovat na výrobu.

V současnosti zaměstnává přibližně 125 lidí a má roční tržby kolem 140 milionů korun. Úzce spolupracuje s výzkumným centrem strojní fakulty Západočeské univerzity a plzeňským Výzkumným a zkušebním ústavem. Mimo jiné se zapojuje do projektů, jejichž cílem je motivovat žáky základních a studenty středních i vysokých škol k technickému vzdělávání.

"GTW Bearings je firma, která pochází z malé obce a byla založena doslova na zelené louce. Věnuje se výzkumu, vývoji a dodává do celého světa," okomentoval první místo v krajském kole člen poroty Jan Kučera ze společnosti Vodafone.

Krajským vítězem soutěže Česká spořitelna Živnostník roku se stal Milan Novotný z Klatov, který podniká v oblasti výroby okenního a nábytkového kování. "Podnikám více než 23 let a je to pro mne uznání, že jsem ve svém podnikání něčeho dosáhl," řekl s tím, že je mu již 57 let a že se blíží doba, kdy předá podnikání svému následníkovi. Ten se dle jeho slov již rýsuje. V počátcích Milan Novotný nejdříve prodával své výrobky na českém trhu, následně se prosadil i v zahraničí. Dnes se zaměřuje na rustikální kování na nábytek a okna a jeho provozovna byla postupně vybavena moderní technologií na přesné lití, strojní a ruční obrábění, lakování a chemickou úpravu kovů.

"Začínal v pronajaté garáži a dokázal rozšířit své podnikání na německý i rakouský trh. Dokázal také zareagovat na čínskou konkurenci novými technologickými postupy, které fungují dodnes," zhodnotila porotkyně Veronika Pejřimovská z České spořitelny.

Vítězové krajského kola soutěží postupují do celostátního finále - celkoví vítězové budou vyhlášeni 12. prosince v Praze.