Napsali o nás > Firma roku: v Pardubicích vyhráli strojaři a designérka interiérů

Firma roku: v Pardubicích vyhráli strojaři a designérka interiérů

23.9.2016 Hospodářské noviny str. 16 Podniky a trhy

​Výrobce vstřikovacích forem na plasty a nástrojů pro lisování kovů, podnik Fortell, se stal Vodafone Firmou roku 2016 v Pardubickém kraji. V kategorii Česká spořitelna Živnostník roku zvítězila interiérová designérka Hana Matějková.

Nástrojařská firma Fortell z Lanškrouna začínala v polovině 90. let se třemi zaměstnanci. Dnes pro ni pracuje 200 lidí, kteří vyvíjejí, montují a vyrábějí plastové i kovové díly. „Chtěli jsme být malá firma, ale to se nepovedlo,“ říká s nadsázkou jednatel firmy František Jiras

Nástroje firma dodává společnostem pracujícím v automobilovém průmyslu nebo elektrotechnice. „Děláme především pro Škodu Auto, BMW či Jaguar,“ uvádí Jiras.

Díky státní investiční pobídce za 192 milionů korun postavil Fortell nedávno novou skladovací a montážní halu a nakoupil další stroje. Rád by však získal i nové zaměstnance. „V současné době vidíme jako největší problém nedostatek technicky kvalifikovaných lidí,“ popisuje Jiras s tím, že se firma snažila navázat spolupráci s učňovskými školami. „Ale zjistili jsme, že úroveň žáků je špatná, tak jsme to vzdali,“ podotýká. Řešení tak vidí v udržení a podpoře stávajících zaměstnanců.

Živnostnice roku Hana Matějková absolvovala na mateřské dovolené motivační a rekvalifikační kurzy a stala se designérkou interiérů, přestože je vystudovaná ekonomka.

Porotu soutěže zaujala tím, že se jí podařilo rozšířit podnikání o realitní a finanční služby. „Máme multioborový přesah, což je výhodné nejen díky úspoře času, ale i předávání informací. Já řeším interiér a kolegyně hypotéku a rozpočet. Je to pohodlné pro nás i pro klienty,“ uvádí designérka.

Matějková se zaměřuje na moderní styl, má ráda jednoduchost a vzdušnost. Podnikat začala také díky svému koníčku – cestování v karavanu. „V obytném autě je to o každém centimetru, řešení malých prostor si ale užívám,“ dodává.

Titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016 získala rodinná firma Ergotep, která poskytuje poradenství v oblasti sociálního podnikání v Proseči a v Praze.

Vítězové regionálního kola soutěže, kterou vyhlašují Hospodářské noviny, postupují do celostátního finále, které proběhne 7. prosince v Praze na Žofíně.

***

VÍTĚZOVÉ V PARDUBICKÉM KRAJI 1. Fortell (Lanškroun) výroba nástrojů pro lisování kovů a vstřikovacích forem na plasty 2. Thermo Industry (Pardubice) výroba termoaktivních stěrek 3. Labeta (Chrudim) výroba potravinových směsí 1. Hana Matějková (Pardubice) design interiérů 2. Marek Čáslavský (Chrudim) geologické průzkumy 3. Pavel Hrubý (Chornice) prodej motocyklových doplňků

O autorovi| Simona Janíková, simona.janikova@economia.cz