Firma roku v Pardubickém kraji vyrábí roboty, nejlepší živnostnice portrétuje ženy ve fotoateliéru | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku v Pardubickém kraji vyrábí roboty, nejlepší živnostnice portrétuje ženy ve fotoateliéru

Firma roku v Pardubickém kraji vyrábí roboty, nejlepší živnostnice portrétuje ženy ve fotoateliéru

19. 9. 2019, Hospodářské noviny

Pardubický výrobce jednoúčelových strojů JHV Engineering začínal zhruba před 20 lety s pěti zaměstnanci. Nyní jich má už přes 200 a vyhrál regionální kolo soutěže Vodafone Firma roku 2019 v Pardubickém kraji, kterou Hospodářské noviny vyhlašovaly letos po čtrnácté.

Vítězná společnost ukazuje, že i v nejmodernějších technologiích může česká rodinná firma držet krok s takovými velikány, jako jsou německý Siemens nebo švédsko-švýcarský koncern ABB.

Její stroje mají mnohdy kuriózní využití. Podle návrhu umělce Davida Černého například vznikl "klikující" dvoupatrový autobus, který prezentoval Český olympijský dům na Letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012. V pražských Nových Butovicích mohou návštěvníci podniku Cyberdog ochutnat drinky připravené robotickým barmanem, opět z dílny JHV.

180 robotů

pro různé účely už vytvořila JHV Engineering, vítěz Firmy roku 2019 v Pardubickém kraji.

Firma se zabývá také automatizací nebo zlepšováním výrobních procesů podniků napříč obory. "Začali jsme vyrábět drobné výrobní linky, ze začátku pro automobilový průmysl. Postupně jsme se posunuli i na výrobu linek pro zdravotnictví a spotřební průmysl. V současnosti děláme výrobní linky téměř na všechno," říká zakladatel Jaromír Hvížďala. Pro cenu přišel se synem Janem, který má za úkol rozvíjet i další firemní aktivity.

"Poslední dobou jsme se začali pohybovat směrem k umělé inteligenci. Vyvíjíme také chytré asistenty pro údržbu skrze rozšířenou realitu," přiblížil svou roli Hvížďala mladší.

Vodafone Firma roku 2019

* 1. JHV Engineering, s. r. o. – výroba jednoúčelových strojů (Pardubice)

 * 2. GMS Velkoobchod – výroba hadic a gumových podlahovin (Lanškroun)

 * 3. ADA International, s. r. o. – výroba hotelové kosmetiky (Holice)

Moneta Živnostník roku 2019

* 1. Edita Bízová – portrétní fotografování (Černá u Bohdanče)

 * 2. Helena Bilerová – bylinková kavárna, výroba sirupů a džemů (Lanškroun)

 * 3. Naďa Gocmanová – výroba módního outdoorového oblečení pro ženy (Pardubice)

JHV je silná v Německu, dodává i do Číny, Brazílie či USA. V Česku pracuje pro Škodu Auto nebo vsetínského výrobce trhavin Austin. Letos se podle Jaromíra Hvížďaly blíží k půlmiliardovému obratu.

HN opět vyhlásily také soutěž Moneta Živnostník roku. Letos v ní v Pardubickém kraji dominovaly ženy - obsadily všechny tři nejvyšší příčky. Druhou a třetí podnikatelku dělil od vítězství jen kousek, porota rozhodla o vítězství portrétní fotografky Edity Bízové.

Focení bylo jejím koníčkem a před čtyřmi lety se do něj pustila naplno. "Po porodu jsem se rozhodla, že nechci být svázaná v práci, ale chci dělat to, co mě baví. Aby moje dítě vidělo, že když někdo něco v životě chce a pracuje na tom, tak toho dosáhne," říká Bízová.

Po dvou neúspěšných pokusech o vlastní ateliér vyrazila pro radu za těmi nejlepšími. Obrátila se například na jednu ze světově uznávaných portrétních fotografek Sue Bryceovou. Díky jejím radám se dokázala odlišit od jiných. Dnes v Pardubicích úspěšně provozuje ateliér, kde nejde jen o focení. "Ženy, které ke mně přijdou, dostanou kompletní zážitek včetně líčení, úpravy vlasů nebo půjčení šatů. Na fotkách i obyčejné ženy vypadají jako z titulní stránky časopisu," říká Bízová, uměleckým jménem Edit B.