Napsali o nás > Firma roku Vysočiny dala nový kabát Monetě i Innogy. Živnostníkem kraje je uznávaný knihař

Firma roku Vysočiny dala nový kabát Monetě i Innogy. Živnostníkem kraje je uznávaný knihař

13.10.2016 byznys.ihned.cz str. 00

Vítězem krajského kola soutěže Firma roku se na Vysočině stala společnost MHA, která Monetě nebo Innogy (někdejší RWE) dodává reklamní služby.

Vítězem regionálního klání Živnostníka roku je Bedřich Hloch, jenž vede jihlavské knihařství.

Oba vítězové začínali těsně po revoluci, ve svých oborech slaví úspěch díky inovacím.

Před 25 lety začínali v oborech, o kterých moc nevěděli. Dnes dvojice společností z Vysočiny slaví úspěchy v Česku i zahraničí. Vítězem krajského kola soutěže Vodafone Firma roku se stala marketingová a polygrafická společnost MHA z Humpolce, jež českým bankám nebo pojišťovnám dodává reklamní předměty. V kategorii živnostníků pak nejvyšší příčku ovládl podnikatel Bedřich Hloch, který v Jihlavě vede uznávanou knihařskou dílnu.

Společnost MHA začínala v garáži rodinného domku obchodem s tonery. "Aby nás ale maličká firma uživila, museli jsme se dát do výroby reklamy," říká šéf MHA Petr Hendrych, jehož společnost se z dvojice zaměstnanců za čtvrtstoletí rozrostla na dnešních 120.

Evidence tržeb způsobí krachy hospod. A také zdraží pivo - čtěte ZDE

V současnosti podnik dodává hlavně českým bankám a pojišťovnám, jako je Moneta nebo Česká pojišťovna, reklamní makety či letáky. Ty firma sama navrhuje, vyrábí a rozesílá. "Pomocí elektronické aplikace sledujeme spotřebu marketingových materiálů nebo spojujeme dodavatele našich klientů. Tím zákazníkům pomáháme snižovat jejich marketingové náklady v řádu desítek procent ročně," vysvětluje šéf firmy.

Ta díky dobrým referencím se zakázkami proniká i do mateřských zemí bankovních skupin. Vedle toho v nedávné době řídila třeba rebranding někdejší GE Money Bank, z níž se stala Moneta. RWE zase pomohla při jeho přejmenování na Innogy.

"Dosud RWE používalo papírové reklamní tapety. My jsme jim ale navrhli zcela nový materiál, který budou moci měnit několikrát do roka, bez toho, aby to narušilo chod jejich poboček," říká projektový manažer František Hovorka, jehož společnost zvítězila i v soutěži Vodafone Odpovědná firma roku 2016.

V letech ekonomické krize muselo MHA čelit útlumu reklamní poptávky. Firma se ale rozhodla investovat a vsadila na stavbu čtyřhvězdičkového hotelu v Humpolci, který slouží wellness pobytům a konferencím. "Tím, že se nacházíme v blízkosti dálnice D1, přesně uprostřed mezi Prahou a Brnem, pro nás konferenční byznys představuje velkou devízu," dodává manažer Hovorka. Podle něho firma do budoucna sází na technické inovace, třeba v oblasti 3D tisku, který by mohl sloužit výrobě reklamních předmětů.

Rytí do skla i restaurování knih

Živnostník roku Bedřich Hloch vede knihařství v Jihlavě, které vydražil při malé privatizaci. Chátrající provozovnu přitom převzal, aby ve městě řemeslo zachoval. Sám přitom knihařinu nestudoval. "Načetl jsem si ale spoustu odborných knih a s dvěma knihaři se pustil do neznáma. A dnes se nám docela daří," říká skromný sedmdesátník, který se do podnikání pustil ve svých padesáti.

Oproti jiným knihvazačům se přitom jeho podnik neomezuje jen na vázání diplomových prací nebo jednoduché opravy vazeb. Ve spolupráci s místním filatelistou se dal do tvorby pouzder, časem přibyla třeba zakázková výroba lodních deníků. K tomu firma přidala laserové značení (gravírování) skla, dřeva nebo korku, které může sloužit reklamním účelům nebo jen dělat radost řadovým zákazníkům.

Při podnikání v Německu si dejte pozor třeba na zvýšené celní kontroly - čtěte ZDE

"Od loňského roku navíc umíme strojově šít velkoformátové knihy až do velikosti 50 centimetrů," uvádí Hloch, podle něhož se strojovou výrobou "maxi knih" čeští konkurenti nezabývají. Hlochovo knihařství přitom s pomocí strojů zvládá plnit i větší zakázky, jako byla třeba ta na výrobu Akademického atlasu českých dějin, jehož z Jihlavy do zbytku republiky putovalo na 1500 kusů.

"Takovéto objednávky platí ty drobnější práce, z kterých máme radost. Naše děvčata třeba zvládají umělecké vazby do kůže, které používáme na kroniky a pamětní knihy," říká živnostník, jehož podnik se třeba podílel i na restaurování knih pražského Židovského muzea.

HNBYZNYS NA TWITTERUByznysovou rubriku Hospodářských novinnajdete také na Twitteru.

"Od jejich restaurátorky jsme se toho po odborné stránce mnoho naučili. Škoda jen, že se nám z časových důvodů už nevyplatí jezdit kvůli této zakázce do Prahy a museli jsme toho nechat," vysvětluje Hloch, který úspěch své knihařské dílny přikládá šestici zaměstnanců, z nichž většinu tvoří ženy.

"Hlavní je mít dobrý kolektiv. A naše děvčata dělají opravdu pěkné věci," uvádí živnostník, který svým začínajícím kolegům doporučuje, aby se vyhýbali rizikovým investicím. "Znám spoustu kolegů, kteří byli "hrr" a pak neměli peníze na splácení. Každá investice se musí zkrátka promyslet," uzavírá Hloch, kterého v podnikání trápí vysoké finanční odvody a rostoucí množství formulářů, jež musí vyplňovat.

Výsledky v Kraji Vysočina

Vodafone Firma roku 2016

Česká spořitelna Živnostník roku 2016

Vodafone Odpovědná firma roku 2016

1.

MHA (marketingové služby, hotelnictví; Humpolec)

Bedřich Hloch (knihařské služby; Jihlava)

MHA (marketingové služby, hotelnictví; Humpolec)

2.

Vývoj, oděvní družstvo v Třešti (výroba oděvů; Třešť)

František Mikulík (servis tlakových nádob; Jihlava)

3.

HSE (výroba dveřních zárubní, křídel a konstrukcí z oceli; Humpolec)

Jana Grygarová Laštovičková (výuka výtvarných činností; Velké Losenice)

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65475580-firma-roku-vyso...