Firma roku vyvíjí stroje nejen pro autoprůmysl, živnostník roku se už 50 let věnuje sklu a byl dvorním sklářem Bořka Šípka | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku vyvíjí stroje nejen pro autoprůmysl, živnostník roku se už 50 let věnuje sklu a byl dvorním sklářem Bořka Šípka

Firma roku vyvíjí stroje nejen pro autoprůmysl, živnostník roku se už 50 let věnuje sklu a byl dvorním sklářem Bořka Šípka

20. 9. 2019, libereckezpravy.cz

Firmou Libereckého kraje pro letošní rok se stala liberecká společnost VÚTS, jež se věnuje výzkumu a vývoji strojů. Krajským Živnostníkem roku je novoborský sklář Petr Novotný, který se této profesi věnuje přes 50 let. Vítězové krajského kola postoupili do celorepublikového finále, které se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Firma VÚTS se zabývá výzkumem a vývojem strojů pro zpracovatelský průmysl. „Konstruujeme a vyvíjíme stroje do všech možných oblastí, ať už je to naše tradiční oblast textilního průmyslu, sklářský, gumárenský, potravinářský. V poslední době ale máme nejvíc zakázek z automotivu,"řekl obchodní ředitel VÚTS Jiří Václavík. Mezi významné inovace na světové úrovni z poslední doby firma označuje vzduchový tkací stroj pro 3D - tkaniny. Odbyt má VÚTS hlavně v tuzemsku, export tvoří zhruba 30 procent z obratu firmy, jež zaměstnává 200 lidí. Loňský obrat byl 335 milionů korun.

Druhé místo v kraji získala smržovská společnost Titan - Multiplast zpracovávající plasty pro stavebnictví, strojírenství a automobilový průmysl. Třetí místo obsadila jablonecká firma na zážitky Sundisk.

Novotný, který vyhrál v kraji mezi živnostníky, se sklářství věnuje od svých 15 let. Pracoval v Crystalexu a známý je také z působení ve firmě Ajeto. Už v roce 1983 si ve svém domě postavil sklářskou pícku. „Takže já už jsem podnikal v době, kdy se to ještě nesmělo. A bylo to jediné soukromé studio (sklářské) v celém Československu. Já jsem poctivě chodil do práce a toto jsem měl jako hobby pícku doma, abych si mohl dělat, co chci já,"řekl. Ze začátku byl podle svých slov i „dvorním sklářem" Bořka Šípka. „Po revoluci to byla radost podnikat, dnes je to těžší, už jen kvůli administrativě, co se musí všechna dělat. Je to těžké a unavující a podle mě i zbytečné,"dodal. Věnuje se hlavně malosériovým zakázkám a specializuje se třeba i na výrobu náhradních dílů pro historické lustry, hlavně benátské.

Druhou příčku v kraji obsadil výtvarník, designér a restaurátor Milan Drábek ze Svoru na Českolipsku. Třetí byl Jan Jecha z Kamenického Šenova, který se věnuje zakázkové kovovýrobě se specializací na atypická svítidla.

Loni v kraji v soutěži o firmu roku zvítězil Granát Turnov, který se zabývá výrobou zlatých a stříbrných šperků s českými granáty. Živnostníkem roku se stal restaurátor historického nábytku Ladislav Sluka z Pěnčína.