Firma roku Zlínska dodává součástky Airbusu i Boeingu. Nejlepší živnostník kraje pokračuje v rodinné bednářské tradici | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku Zlínska dodává součástky Airbusu i Boeingu. Nejlepší živnostník kraje pokračuje v rodinné bednářské tradici

Firma roku Zlínska dodává součástky Airbusu i Boeingu. Nejlepší živnostník kraje pokračuje v rodinné bednářské tradici

12. 10. 2017, byznys.ihned.cz

Zlínské regionální kolo soutěže Živnostník roku vyhrál bednář Josef Fryzelka, který vyrábí sudy vinařům nebo dřevěné vany, jež odebírají české lázně.

Východomoravským vítězem klání Firma roku je společnost Ray Service, která dodává elektrotechniku do letadel Airbus či Boeing.

V silném zastoupení obou soutěží uspěli podnikatelé, kteří podle odborné poroty v mnohém navazují na Tomáše Baťu.

Josefa Fryzelku z Vlachovic na Zlínsku od kdysi rozšířeného řemesla známí odrazovali. Bednáři už prý v éře plastových a nerezových nádob nejsou potřeba. On se ale nedal a po revoluci si založil živnost, aby pokračoval v odkazu svého otce a dědečka. Díky úspěchům svého rodinného bednářství, které vyrábí sudy, dřevěné vany či rozměrné dřevěné květináče na export, se přitom nyní může pyšnit titulem Živnostník roku 2017 Zlínského kraje. "Jsem za tu cenu moc rád. Je vidět, že na Valašsku řemeslo nevymírá," komentuje výhru Fryzelka.

Usměvavý řemeslník se bednářství věnuje již od dob komunismu. V roce 1985 se ale musel přeškolit na stolaře, protože o bednářské řemeslo přestával být zájem. "V roce 1992 jsem začínal podnikat s otcem, který byl rovněž bednář. Scházel ale stářím, a tak jsem se do živnosti vrhl s několika dalšími chlapy, s nimiž jsme se živili hlavně stolařinou," vypráví Fryzelka.

První podnikatelské roky prý pro něj byly těžké, na přelomu století se ale situace začala otáčet. "Bednářských firem v republice postupně ubývalo, až zůstaly jen čtyři včetně té naší. Pořád tu ale byla poptávka po sudech pro vinaře nebo kádích na ovoce. Před 15 lety tak naše firma zanechala stolařiny a většinu zaměstnanců-stolařů jsem přeučil na bednáře," vysvětluje Fryzelka.

Právě dubové sudy pro vinaře jsou nyní hlavním výrobním artiklem rodinného bednářství. "Těch větších ročně vyrobíme asi 80, což se zdá málo. Každý ale vyjde zhruba na 20 tisíc korun, takže jde o dobrý byznys," podotýká řemeslník. Vedle sudů jdou prý na odbyt také dřevěné vany na koupání, které poptávají lázně Luhačovice či Jeseník. "V takové vaně vám voda vydrží dlouho teplá. To vám žádný plast ani keramika nezaručí. A dřevo navíc člověku dodává energii," míní Fryzelka.

Dílna s osmi zaměstnanci, v níž působí také dva bednářovi synové, slaví rovněž úspěch s masivními dřevěnými květináči, které míří hlavně do Švédska. "Na severu do takových květináčů sadí palmy nebo mandarinky, což moc nechápu, když je tam po většinu roku taková zima. Třeba ve švédském Malmö je ale většina takových květináčů naší valašské výroby," dodává hrdý patriot, který doufá, že se rodinná bednářská tradice zachová i v páté generaci prostřednictvím jeho vnuků.

ČESKÁ SPOŘITELNA ŽIVNOSTNÍK ROKU ZLÍNSKÉHO KRAJE  

1. Josef Fryzelka (Vlachovice), bednářská výroba

2. Etienne Vandame (Kunovice), poradenství v letectví

3. Jaromír Kolárik (Zlín), výroba elektroniky

Od tří zaměstnanců ke stamilionovým tržbám

Rodinou tradici nese též společnost Ray Service ze Starého Města, která je vítězem zlínského regionálního kola soutěže Firma roku. Za podnikem stojí podnikatel Petr Gabriel spolu se svým synem Jakubem. Oproti Fryzelkovu bednářství se Ray Service zabývá moderními technologiemi: vyrábí svazky kabelů a elektromechanické sestavy, které se montují třeba do letadel značek Airbus či Boeing.

Z podniku o pouhých třech zaměstnancích se za 23 let jeho existence stala 200hlavá společnost, jejíž tržby přesahují 200 milionů korun a skoro polovina z nich na Slovácko míří z ciziny. "V počátku podnikání jsme se potýkali s neznalostí výrobních technologií a museli jsme propustit 12 původních zaměstnanců. Několikrát jsme byli na dně, ale právě nezdary pro nás byly tím nejlepším ponaučením," říká šéf firmy Petr Gabriel.

Vedle elektronických součástek pro letecký průmysl Ray Service na světové trhy dodává třeba ještě přístrojové desky do vojenských vozidel a jeho elektroniku lze nalézt také v závodních vozech značky Škoda.

Východomoravský podnik je silný hlavně v Evropě, v posledních měsících ale se svými zahraničními partnery založil trojici společných podniků v Indii, Saúdské Arábii a na Tchaj-wanu, které mu mají dopomoci ke globální expanzi. "Ta je naším dlouhodobým snem. Zatím jsme vynechali trhy Jižní a Severní Ameriky. Až se nám rozjedou tři zmiňované podniky, tak se chceme posouvat právě tam," plánuje Gabriel.

Profi trouby z Rožnova i Vandame z Kunovic

Šéf elektrotechnické společnosti ze Starého Města je hrdý na to, že se jeho podnik do dnešních rozměrů rozrostl pouze za použití vlastního kapitálu. A podobně se to má také s dalšími firmami a živnostníky, kteří se ve Zlíně zúčastnili místního krajského kola soutěží Firma a Živnostník roku. A které podle odborné poroty v mnohém navazují na podnikatelský odkaz Tomáše Bati. "Úspěšné společnosti ze Zlínského kraje ostatně mnohdy platí za celostátní lídry svých oborů," uvádí porotce obou klání a místní zástupce vládní agentury CzechInvest Lukáš Trčka.

Vidět je to třeba na největším českém výrobci žaluzií a stínící techniky, vsetínském Servis Climaxu. Z toho dvojice montérů - Miroslav Jakubec a Jiří Jurečka - během 25 let na trhu udělala podnik s miliardovým obratem. Druhá nejúspěšnější firma Zlínského kraje pro letošní rok - Retigo - je zase jediným českým výrobcem speciálních přístrojů pro gastronomii, takzvaných konvektomatů. Zařízení, které kombinuje vlastnosti parní a horkovzdušné trouby, společnost z Rožnova pod Radhoštěm přes své dealery dodává hotelům a restauracím zvláště ze západní Evropy. Ročně na prodeji takového zboží utrží přes 360 milionů korun.

Retigo v roce 1993 založila pětice kolegů z někdejší rožnovské Tesly, která se o podnik dodnes dělí rovným dílem. "Není běžné, aby se pět lidí dokázalo shodnout na společném chodu firmy po tak dlouhou dobu. U nás to ale funguje," říká Filip Horák, marketingový manažer společnosti, jež nyní ze svého hlavního západoevropského trhu expanduje do USA.

To Francouz Etienne Vandame se ze západu vydal opačným směrem - do Kunovic. Letecký inženýr, který se stal druhým nejúspěšnějším živnostníkem Zlínského kraje letošního roku, je expertem na aerodynamiku. Se svou poradenskou firmou Airmobis radí výrobcům menších letadel, jejichž výroba má v Kunovicích tradici. Nezaměřuje se ovšem pouze na zdejší společnosti, ale své služby nabízí také ve Francii či Rakousku.

 VODAFONE FIRMA ROKU 2017 ZLÍNSKÉHO KRAJE:  

1. RAY SERVICE, a.s. (Staré Město), výroba letecké a zbrojařské elektroniky

2. RETIGO, s.r.o. (Rožnov pod Radhoštěm), výroba zařízení pro gastronomii

3. AUSTIN DETONATOR, s.r.o. (Vsetín),  výroba výbušnin

"Mojí konkurenční výhodou je rychlost a flexibilita. Díky svým zkušenostem znám letadlo od jednotlivého šroubku, přes architekturu konstrukce, aerodynamický tvar křídel až po praktický provoz letadla. Fyzika je mou vášní, její znalost kombinuji se zkušeností s programováním, proto dokážu vytvořit vlastní software na míru daným zakázkám," říká Francouz, který se na Moravu přiženil a který si pochvaluje tuzemské podnikatelské prostředí.

"Živnostenské podnikání je v Česku ve srovnání s Francií velmi jednoduché, přátelské a pohodlné. Překážkou je ovšem často byrokracie. Například nepřístupnost a neochota úředníků finančních úřadů," dodává plynnou češtinou.

Soutěže Firma a Živnostník roku vyhlašují Hospodářské noviny a letos se konají už podvanácté. Hlavními partnery klání jsou mobilní operátor Vodafone a Česká spořitelna. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.