Firma roku Zlínského kraje lakuje součástky pro BMW i nový Kodiaq. Mezi živnostníky uspěl kolář | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma roku Zlínského kraje lakuje součástky pro BMW i nový Kodiaq. Mezi živnostníky uspěl kolář

Firma roku Zlínského kraje lakuje součástky pro BMW i nový Kodiaq. Mezi živnostníky uspěl kolář

19.10.2016 byznys.ihned.cz str. 00

Vodafone Firmou roku 2016 Zlínského kraje se stala Lakovna Hajdík z Jablunky. Firma porotce přesvědčila podnikatelským úspěchem i silným příběhem.

Mezi živnostníky uspěl řemeslný kolář Augustin Krystyník, který se naučil vyrábět dřevěná kola od svého otce.

Vítězové obou kategorií zvítězili v konkurenci deseti firem a živnostníků a postoupili do celorepublikového kola.

Milan Hajdík si otevřel vlastní lakovnu aut hned po sametové revoluci. Dlouhé roky byl ale jen jeden z mnoha podobných živnostníků po celém Česku. Až mu v roce 2008 začal do obchodu mluvit syn Filip. Přeorganizoval výrobu, najal nové zaměstnance a sehnal zákazníky mezi dodavateli velkých automobilek. Od té doby jejich společná firma vyrostla na neuvěřitelný čtyřicetinásobek.

Vodafone Firma roku 20161. Lakovna Hajdik (lakování dílů pro automotive, železniční dopravu a energetiku, Jablunka) 2. RIM CZ (výrobce kancelářského nábytku, Otrokovice) 3. Retigo (výrobce kuchařského zařízení, Rožnov pod Radhoštěm)

Úctyhodný podnikatelský úspěch v úterý ocenila i odborná porota, která Lakovně Hajdík udělila titul Firma roku 2016 Zlínského kraje. Ve finálovém krajském kole vybírala z celkem deseti společností.

"Já jsem měl dlouholeté zkušenosti z oboru. Naučil jsem se postupy, znal jsem technologie. Chyběli mi ale manažerské schopnosti. Naopak můj syn, vystudovaný ekonom, má v tomhle ohledu dar od boha. To, že dneska dodáváme pro velké výrobce aut a dosahujeme stamilionových tržeb, je jeho dílo," vypráví sám zakladatel jablůnecké společnosti Hajdík starší.

V současnosti už má rodinná lakovna přes 200 zaměstnanců a poskytuje širokou škálu služeb v oboru povrchové úpravy. Součástky, které ve valašské Jablůnce nalakují, míří do aut BMW, Volkswagen nebo i do nových Škodovek, včetně nového SUV Kodiaq. Kromě toho firma lakuje i dveře do vlaků, elektrorozvodné skříně nebo luxusní nábytek. Část prací přitom zastávají automatizovaní roboti.

Firma MHA dala nový kabát Monetě i innogy - čtěte ZDE

Za loňský rok Lakovna Hajdík utržila už 200 milionů korun a její čistý zisk dosáhl 40 milionů. Podle majitelů navíc hodlá v dynamickém růstu pokračovat i v dalších letech. Uvažuje například o stavbě další haly.

"Lakovna Hajdík je v Česku ojedinělá firma. A to jak rozsahem svých služeb a jejich kvalitou, tak i rychlým obchodním úspěchem," vysvětluje rozhodnutí poroty jeden ze členů Richard Koubek ze Svazu průmyslu a dopravy. "V rozhodnutí navíc hrál roli i krásný příběh, kdy otcovu živnost převzal syn a udělal z ní středně velký podnik," dodává.

Na druhém místě se v krajském kole ve Zlíně umístil otrokovický výrobce kancelářského nábytku Rim. Třetí skončila firma Retigo, která vyvíjí a vyrábí kuchařské nástroje, jako jsou konvektomaty a udírny.

Silný příběh uspěl i mezi živnostníky. V regionálním kole vyhrál Augustin Krystyník, který se živí jako kolář. Ve své dílně v Novém Hrozénkově vyrábí tradiční dřevěná loukoťová kola pro kočáry, bryčky, ale i historické automobily.

Česká spořitelna Živnostník roku 20161. Augustín Krystyník (kolař, Nový Hrozenkov) 2. Adam Křápek (obkladač, Hluk) 3. Dana Burešová (výroba outdoorového oblečení, Luhačovice)

Kolářskému řemeslu se naučil od svého tatínka. Po dokončení kolářského učiliště se ale za komunistického režimu jako kolář neuchytil a tak začal pracovat ve státní muničce Zbrojovka. Na rodinnou tradici znovu navázal až v roce 1989 a od té doby se jí věnuje nepřetržitě.

"Líbilo se nám, že pan Krystyník je nositelem tradice, která v Česku už není moc k vidění. Navíc se drží oboru, jenž se vyučil zamlada a navázal tak na práci svého otce. I když neměl na růžích vždy ustláno, svému poctivému řemeslu zůstal věrný," dodává Koubek, proč porota vybrala právě výrobce historických dřevěných kol.

Druhý mezi živnostníky skončil obkladač Adam Křápek. Třetí se umístila Dana Burešová, která v Luhačovicích vyrábí na míru outdoorové oblečení.

Jihomoravskou firmou roku je strojírna se zábavním parkem. Vítězná živnostnice proslavila slovácké mošty až v Británii - čtěte ZDE

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje český Vodafone ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti. Ve Zlínském kraji si ocenění odnesl vsetínský výrobce rozbušek Austin Detonator.

Vítězové jedenáctého ročníku soutěží Firma roku a Živnostník roku postupují do celorepublikového finále. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží se uskuteční v prosinci na pražském Žofíně.

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65483180-firma-roku-zlin...