Firma a živnostník roku_ | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firma a živnostník roku_

Firma a živnostník roku_

21. 9. 2018, Právo

PARDUBICE – Titul Vodafone Firma roku 2018 Pardubického kraje získala společnost Isolit-Bravo, která vyrábí formy pro plastové dílce do automobilového průmyslu. Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Pardubického kraje získal Josef Fidler, který vyrábí žinylkové tkaniny.

            Izolit-Bravo jako první na světě umístila motor a vyvinula převodovku do osy stavebního kolečka a úspěšně ho vyrábí a prodává již devět let. Firma má divizi nástrojárna, lisovnu plastů, Motúčko (elektronické kolečko), elektrospotřebiče a další. Má dva týmy výzkumníků, přičemž jedni se zabývají vývojem a vynalézáním, druzí studují nové technologie a posouvají výrobu do průmyslu 4.0. „Tak nějak jsem si přál mít továrnu, kde se bude každý cítit jako doma. A to se podařilo. Dneska můžu v klidu říci, že naše továrna má duši. Jsou to všichni ti lidé, kteří tam se srdcem pracují,“ hodnotí majitel společnosti Kvido Štěpánek.

            Na začátku podnikání vítězného živnostníka Josefa Fidlera byla touha věnovat se ručnímu tkaní. Cílem se stala obnova ručně tkané žinylky, což bylo typické hlinecké tkalcovské zboží od roku 1890 do začátku 80. let minulého století. Výrobu babičkovských žinylkových šál se povedlo obnovit.

            „Oživit zapomenutou technologii dalo neskutečnou práci, ale úsilí stálo za to. Vše probíhalo metodou pokus omyl, rozbor a studium starých šál,“ uvedl Josef Fidler. Jediné místo, kde lze žinylky zakoupit a seznámit se s výrobou, je v jeho dílně, kde ohlášení návštěvníci mohou vidět, jak žinylka vzniká.