Firmám na Zlínsku vládne výrobce městského mobiliáře, živnostníkům kolář | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Firmám na Zlínsku vládne výrobce městského mobiliáře, živnostníkům kolář

Firmám na Zlínsku vládne výrobce městského mobiliáře, živnostníkům kolář

Ve Zlínském kraji získala titul Vodafone Firma roku 2019 společnost mmcité 1, která se věnuje výrobě veškerého městského mobiliáře. Mezi živnostníky titul MONETA Živnostník roku 2019 Zlínského kraje vybojoval Augustin Krystyník věnující se kolářské profesi.

Vítězný živnostník Augustin Krystyník pokračuje v rodinné živnosti, kterou už v roce 1935 založil jeho otec. Vyrábí všechny druhy a typy kol, vozy, kočáry, kola na hasičské stříkačky nebo kola na veterány, které mají ohýbané loukotě. Repasuje také celé bryčky včetně ohýbaných blatníků. Opravuje i dřevěné karoserie starých veteránů. Je poslední kolář v České republice, který je řemeslem vyučený. Stále udržuje tradiční řemeslo v rodinné firmě. „Chodí ke mně na zkušenou vyučení řemeslníci, stolaři. Spolupracuji s učilištěm v Jaroměři, navštěvují mě učni i mistři,“ říká Augustin Krystyník.

„Pan Krystyník oslovil jedinečností oboru, kterému se věnuje jako poslední vyučený kolář. Bylo cítit, že jeho láska k řemeslu je veliká. Snaží se řemeslo udržet i pro další generace,“ okomentoval porotce Lukáš Kresta z MONETA Money Bank.

Druhé místo získal šperkař Zbyněk Zimčík. Třetí příčku obsadil Radek Charvát, který se věnuje ladění a opravám klavírů a pianin.

V roce 1992 vyhlásilo město Zlín soutěž na městský mobiliář. Společným návrhem ji vyhráli dva studenti zlínského ateliéru designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jejich návrhy tehdy ale nikdo neuměl vyrobit. Založili proto vlastní firmu mmcité 1, aby mohli dohlížet na realizaci svých nápadů a vysílat je do světa. Mezi výrobky patří lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, zahrazovací sloupky nebo zábradlí. Jsou k vidění v evropských velkoměstech, jako je Praha, Londýn, Kodaň, Budapešť, na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla v Paříži, v americkém Silicon Valley, v české olympijské vesnici v Riu de Janeiru.  „V péči o naše zákazníky klademe důraz na kvalitu produktu, odbornost a jistotu termínu dodání,“ uvádí předseda představenstva vítězné společnosti Aleš Bakoš. Síť mmcité tvoří v současnosti jedenáct poboček v Evropě a Severní i Jižní Americe.

„Mají originální design, spojený s obrovskou kreativitou. Dokázali prorazit do světa a jsou tam úspěšní,“ zhodnotil volbu člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost Navláčil stavební firma. Bronzovou příčku obsadila firma COMPUPLAST navrhující nástroje a linky na vytlačování plastů.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Ve Zlínském kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Navláčil stavební firma, s.r.o. „Porota ocenila především přístup firmy k zaměstnancům i k podpoře jejich volnočasových aktivit, které mají společenský a sociální dopad na širokou komunitu. Společnost patří mezi významné organizace, které v regionu dlouhodobě a aktivně podporují řadu sociálních, kulturních a sportovních aktivit a projektů. Snaží se minimalizovat svůj dopad na životní prostředí mnoha způsoby, například odborným zpracováním a zpětným využitím stavební sutě, kterou je možné následně využít při realizaci základů dalších staveb. Řídí se zásadami systému environmentálního managementu podle normy ISO 14001,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

 „Těší nás, že malé a střední podnikání v českých regionech se rozvíjí a rádi se podílíme na zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků. I my se snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat, nejen svou činností, když realizujeme ročně stovky velkých i malých projektů na dálnicích, silnicích, železnicích, tramvajích, náměstích, mostech, které tak obchodní partnery spojují, ale také spoluprací s malými a středními podniky,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2019, MONETA Živnostník roku 2019 i Vodafone Odpovědná firma roku 2019 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2019 Zlínského kraje:
1. mmcité 1 a.s. – produkce městského mobiliáře (Bílovice)
2. Navláčil stavební firma, s.r.o. – pozemní stavby (Zlín)
3. COMPUPLAST s.r.o. – konstrukce nástrojů a linek na vytlačování plastů (Zlín)

MONETA Živnostník roku 2019 Zlínského kraje:
1. Augustin Krystyník – kolář (Nový Hrozenkov)
2. Zbyněk Zimčík – šperkař (Uherské Hradiště)
3. Radek Charvát – ladění a opravy klavírů a pianin (Záhorovice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2019 Zlínského kraje:
Navláčil stavební firma, s.r.o. – pozemní stavby (Zlín)