Firmou roku byl vyhlášen Lasvit. Mezi živnostníky uspěl farmář Kamil Kublák | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku byl vyhlášen Lasvit. Mezi živnostníky uspěl farmář Kamil Kublák

Firmou roku byl vyhlášen Lasvit. Mezi živnostníky uspěl farmář Kamil Kublák

10. 12. 2020, ct24.cz

Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2020 je společnost Lasvit, která vyrábí světelné instalace na zakázku. Ocenění Moneta Živnostník roku 2020 připadlo Kamilu Kublákovi, který má farmu a obchod se zemědělskými produkty. Výsledky 15. ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora malého a středního podnikání v Česku, byly vyhlášeny ve čtvrtek na pražském Žofíně.

Sklářské výrobky Lasvitu znají zákazníci v několika desítkách zemí. Firma navrhuje a vyrábí nejen světelné instalace, ale také kolekce svítidel, nápojového a dekorativního skla. Více než dva tisíce jejích světelných instalací zdobí hotely, soukromé rezidence a další komerční i nekomerční prostory.

Druhou příčku obsadila šumperská společnost Tilak, která vyrábí outdoorové oblečení. Bronz získal Titan - Multiplast. Portfolio výrobků a služeb firmy je rozdělené mezi stavebnictví, průmysl a strojírenství, automobilový průmysl, reklamy a design.

Historie statku psaná staletími

Historie statku vítězného živnostníka Kubláka se začala odvíjet před rokem 1752. Rodina hospodařila na gruntu nepřetržitě do roku 1958, do nucené kolektivizace. Po revoluci, v roce 1991, začala farma znovu žít. Dnes obhospodařuje přes 200 hektarů zemědělské půdy. Nosným programem jsou konzumní a loupané brambory.

Stříbro mezi živnostníky získal masér Karel Giebisch, který je zrakově handicapován. Bronzová příčka patří Zdeňku Oravcovi, který obnovuje kulturní památky.

Podle čeho se hodnotí

Firmy se hodnotí na základě finančních ukazatelů. Jejich pořadí v jednotlivých krajích určuje odborná porota. Do celorepublikového finále postupuje 14 vítězů krajských kol. Vítěze finálového kola pak určuje celostátní porota. Záleží na tom, jak se účastníci soutěže orientují v konkurenčním prostředí, jak ambiciózní a reálné jsou jejich podnikatelské plány a jak přispívají k rozvoji okolí.

Do krajského finále Živnostníka roku postupuje deset živnostníků z každého kraje. Finalisty hodnotí odborná porota. Do celorepublikového finále postupuje 14 vítězů krajských kol. Vítěze nakonec také určuje celostátní porota. Vítězní živnostníci ze všech krajů se před ní osobně prezentují. Vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny.