Firmou roku Jihočeského kraje je pivovar, který spolupracuje s restauracemi Zdeňka Polreicha. Živnostnice roku čalouní nábytek pro televizi i hrady | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku Jihočeského kraje je pivovar, který spolupracuje s restauracemi Zdeňka Polreicha. Živnostnice roku čalouní nábytek pro televizi i hrady

Firmou roku Jihočeského kraje je pivovar, který spolupracuje s restauracemi Zdeňka Polreicha. Živnostnice roku čalouní nábytek pro televizi i hrady

27. 9. 2018, byznys.ihned.cz

Rodinná firma Hojdarovi z Vimperka se v Jihočeském kraji stala regionálním vítězem soutěže Vodafone firma roku 2018, kterou vyhlašují HN.

Podnik kombinuje dvě na první pohled neslučitelné profese - Ivan Hojdar se věnuje vaření piva a jeho žena Alena provozuje zdravotnickou ambulanci. V soutěži manželé zvítězili především díky svému Šumavskému pivovaru. Zdejší pivo si mohou dát lidé i v pražských restauracích Zdeňka Polreicha Café Imperial nebo Next Door.

"Spolupráce vznikla nenuceně. Jeden člověk z jeho týmu přišel k nám do pivovaru a tak mu chutnalo, že nám sám nabídl kontakt," vzpomíná Hojdar na začátek spolupráce s uznávaným šéfkuchařem. "Už tři roky tam máme pivo nastálo a je to náš hlavní zákazník," dodává.

Nápad na výrobu piva a provoz pivnice se zrodil před deseti lety. Sám Hojdar uznává, že načasování nebylo vzhledem k hospodářské krizi, která přišla o rok později, zrovna ideální. "Byla to ta nejhorší doba. V roce 2009 jsme sháněli úvěr a vůbec nikdo se s námi nechtěl bavit," vzpomíná Hojdar. Začátky byly tedy skromné, pak se však situace zlepšila a nyní firma dodává pivo zhruba 20 restauracím v Česku.

Menší objem piva Hojdar stáčí i do lahví. Nabízet ho supermarketům se však nechystá. "Piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, takže musí být skladována v lednici, v regálu být nemohou. Nabízíme je proto v několika pivotékách ve větších městech," vysvětluje Hojdar.

Krajskou vítězkou soutěže Česká spořitelna Živnostník roku se stala Bedřiška Staňková. Ta se už téměř 25 let věnuje opravám a renovaci čalouněného nábytku. Za tu dobu vyráběla například kulisy pro pořad Na plovárně či pro vinohradské divadlo. Kromě soukromých zakázek renovuje nábytek i na hradech a zámcích.

Zakázky má téměř na rok dopředu, a to i přesto, že do reklamy nijak neinvestuje. Veškeré čalounické práce dělá sama. "Zaměstnance nemám. Nikdo tu dřinu nevydrží," směje se Staňková, která o svém řemeslu, i přes jeho náročnost, stále mluví jako o koníčku.

Vítězové krajského kola soutěží postupují do celostátního finále - celkoví vítězové budou vyhlášeni 12. prosince v Praze.

Vítězové soutěže Firma roku, Živnostník roku a Odpovědná firma roku v Jihočeském kraji. Zleva zástupce firmy TONSTAV-SERVICE s.r.o., čalounice Bedřiška Staňková a pivovarník Ivan Hojdar.