Napsali o nás > Firmou roku Karlovarska je výrobce houslí

Firmou roku Karlovarska je výrobce houslí

17. 9. 2018, Hospodářské noviny

Podnikatelé a živnostníci Karlovarského kraje s německými firmami nejen obchodují, ale často s nimi také bojují o zákazníky či zaměstnance. V nejmenším z českých krajů se podnikání daří a v regionu působí řada šikovných firem, jak se prokázalo již poněkolikáté při konání tamního kola soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku, vyhlašované HN.

V kategorii Firma roku zaujala odbornou porotu nejvíc společnost Akord Kvint. Sídlí v obci Luby hned u hranice a navazuje na tradiční výrobu houslí, kterou v oblasti provozovalo tamní německé obyvatelstvo nejspíš už od sedmnáctého století.

Akord Kvint dnes tradičním způsobem vyrábí nejen housle, ale i violy a violoncella. "Zákazníky v tuto chvíli intenzivně nevyhledáváme, jsme vyprodaní," popsal uspokojivou situaci firmy její jednatel Jan Holiš. Akord Kvint je zároveň rodinnou firmou, vedle jednatele ve firmě působí i jeho bratr Petr a jejich otec Josef, který je vlastníkem společnosti.

Rodinné vazby hrály roli i při expanzi do zahraničí. Mezi několik málo původních německých obyvatel Lubů, kteří po válce nebyli vyhnáni, patřila i babička současného jednatele.

Firmy roku 2018

* Vodafone Firma roku Karlovarského kraje:

1. Akord Kvint spol. s.r.o.,

2. Lux Lighting, s.r.o.,

3. Důlní strojírenská spol. s.r.o.

* Česká spořitelna Živnostník roku Karlovarského kraje:

1. Kristina Tomandlová,

2. Daniel Jaša,

3. Milena Nováková

* Vodafone Odpovědná firma roku 2018 Karlovarského kraje:

SFK Lubrication Systems CZ, s.r.o.

"Začátek byl postavený především na německém trhu a navazování styků s vysídlenými starými rodinami z Lubů. Často jsme se setkali s tím, že naši odběratelé byli naši vzdálení příbuzní z babiččiny strany," popisuje Jan Holiš.

Firma v roce 2016 vydělala necelý milion korun při obratu zhruba 16 milionů.

Druhé místo v soutěži získala společnost Lux Lighting, která původně začínala obchodováním se svítidly a od roku 2007 je i sama vyrábí. Pro své modely využívá návrhů mladých českých designérů.

Na třetí pozici se umístila Důlní strojírenská společnost, která je od roku 2015 součástí skupiny Sokolovská uhelná.

V kategorii živnostníků zaujala porotu nejvíce Kristina Tomandlová. Ta se zaměřuje na výrobu pracovních uniforem pro hotely ve spolupráci s německou firmou, jež její výrobky dodává do Německa, Rakouska a Švýcarska.

Na tuzemském trhu vytváří Kristina Tomandlová pro jednotlivé klienty specifické kolekce oděvů. Jejími zákazníky jsou například hotely Savoy, Bristol, Kolonáda či Grandhotel Pupp. "Jsme specifická, lázeňská oblast. Lidé, kteří umí a chtějí něco dokázat, často odcházejí do zahraničí. Udržet si pracovní sílu je velice těžké," popsala podnikání na Karlovarsku Tomandlová. Sama zaměstnává osm lidí a podniká už 24 let.

Druhé místo obsadil Daniel Jaša, který se zabývá servisováním a prodejem saxofonů. Na třetí pozici se umístila Milena Nováková, která působí v oblasti zahradní architektury. Ocenění v kategorii Vodafone Odpovědná firma roku 2018 v Karlovarském kraji získala strojírenská společnost SKF Lubrication Systems CZ.

Soutěž Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku bude pokračovat v následujících týdnech v dalších regionech. Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které se koná 12. prosince na pražském Žofíně.