Napsali o nás > Firmou roku Libereckého kraje je Hokami, dodává i pro NASA. Mezi živnostníky uspěla žena, kterou živí víno a bižuterie

Firmou roku Libereckého kraje je Hokami, dodává i pro NASA. Mezi živnostníky uspěla žena, kterou živí víno a bižuterie

15.9.2016 byznys.ihned.cz str. 00 Michal Šenk

V Liberci začala nová sezona hledání Firmy a Živnostníka roku.

Vítězi prvního krajského kola se staly firma Hokami, která vyrábí elektroniku, a dáma vyrábějící bižuterii Jana Havrdová.

Vítězové krajských kol postupují do celostátního finále v Praze, letos naplánovaného na 7. prosince.

První krajské kolo soutěží Vodafone Firma roku 2016 a Česká spořitelna Živnostník roku 2016 zná své vítěze. Celkovému vítězství, které vzejde z konkurence laureátů cen všech čtrnácti krajů České republiky, už se přiblížili vybraná firma a vybraný živnostník, resp. živnostnice z Libereckého kraje.

Mezi firmami obsadila 1. místo společnost Hokami. Mezi živnostníky paní Jana Havrdová.

Výrobce elektroniky Hokami působí na trhu od roku 1997. "Začal jsem podnikat, protože mě vyhodili z práce. Nic jiného mi nezbylo," říká majitel rodinné firmy sídlící přímo v metropoli Libereckého kraje Josef Suska.

Společnost se zaměřuje na takzvané osazování desek plošných spojů. Je schopna na základě zadané dokumentace vyrobit jakoukoliv složitou elektroniku použitelnou od aut po domácí spotřebiče. "Dodali jsme například i elektroniku pro řízení času vozítka Mars Curiosity," upozorňuje Suska na prestižní spolupráci jeho firmy s americkou NASA.

Když mě něco napadne, tak to udělám, vysvětluje úspěch Hokami CZ majitel Suska - čtěte ZDE

Hokami dosáhla loni tržeb 378 milionů korun, zaměstnávala 141 lidí. Zároveň kromě Česka rozvíjí také svůj polský závod. "Brzy bychom chtěli dosáhnout celkového obratu přes miliardu korun," plánuje Suska.

Mezi živnostníky se stala vítězkou Jana Havrdová. Ta zaujala zejména svým osobním příběhem, zapálením pro své podnikání a odbornou erudici s tím spojenou. Havrdová je sklářská pedagožka, sama zároveň vyrábí bižuterii. Její tvorba je k nalezení na webu www.beautyjana.cz.

Havrdová po letech působení na postu kvalitářky v Železnobrodském skle otevřela na zámku Sychrov vinotéku, kde začala nejdříve prodávat a poté i vyrábět vlastní bižuterii. "Musím říct, že jsem byla mile překvapena, že se tak moc lidem líbí a že mě to spojení vínka, kávy a dobrůtek s bižuterií i v nejtěžších dobách krize uživilo," vzpomíná Havrdová.

Podnikatelům roste sebevědomí. Nebojí se říct, že jsou nejlepší - čtěte ZDE

Do krajského kola soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku je vybrána vždy desítka firem a živnostníků. Vítězové obou kategorií pak postupují do celostátního finále. To se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně. Loni se vítězem jubilejního 10. ročníku soutěží mezi firmami stala společnost Koma Modular vyrábějící montované domy. Mezi živnostníky pak Rehana Ježková, která vyrábí speciální oblečení pro nošení dětí.

Živnostníci musí pro účast v soutěži podnikat déle než jeden rok, nesmí mít žádné dluhy vůči úřadům ani zaměstnancům. Firmy musí mít minimálně dvouletou účetní historii, maximální roční obrat 1,5 miliardy korun a ani přihlášená firma nesmí mít žádné dluhy vůči úřadům ani zaměstnancům.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. V Libereckém kraji jej získala společnost Doska Česká Lípa, která se zabývá specializovanými dodávkami železniční techniky.

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65439770-firmou-roku-lib...