Firmou roku Moravskoslezského kraje je společnost vyrábějící díly pro BMW i Boeing. Nejlepším živnostníkem je kamnář | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku Moravskoslezského kraje je společnost vyrábějící díly pro BMW i Boeing. Nejlepším živnostníkem je kamnář

Firmou roku Moravskoslezského kraje je společnost vyrábějící díly pro BMW i Boeing. Nejlepším živnostníkem je kamnář

13. 10. 2017, byznys.ihned.cz

Hospodářské noviny pokračují ve vyhlašování jednotlivých kol soutěží Vodafone Firma roku 2017 a Česká spořitelna Živnostník roku 2017.

V Moravskoslezském kraji zvítězil mezi firmami výrobce komponentů pro automobilový a letecký průmysl Brebeck Composite. Živnostníkem roku se stal kamnář Jan Křivonožka.

Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků proběhne v prosinci.

Stát se sám sobě šéfem. Přesně takovou motivaci měl před šesti lety Tomáš Brebeck, který založil společnost Brebeck Composite. Jeho cílem bylo vybudovat úspěšnou firmu na výrobu karbonových dílů. A to se povedlo. Ve čtvrtek jeho společnost zvítězila v Moravskoslezském kraji v regionálním kole soutěže Firma roku. Porotci ocenili cestu, kterou firma za šest let existence ušla.

"Jednoznačně mě zaujal příběh. S německým nápadem se nebáli přijít, prosadit se a podnikat v České republice. Firma dodává renomovaným automobilkám, jako je Porsche a BMW, v leteckém průmyslu Boeingu a Airbusu. Pokud poletím letadlem, budu vědět, že díly se vyrábí na severní Moravě," zhodnotil volbu člen poroty Kamil Homola z firmy Vodafone Czech Republic.

Společnost vyrábí díly z takzvaných kompozitních materiálů. "Jsou to nejlehčí a nejpevnější materiály, ze kterých se vyrábí díly například pro formuli 1 či pro letadla. Je to materiál budoucnosti. My z něj nejčastěji dodáváme díly pro motosport a leteckou dopravu," popisuje spoluzakladatel společnosti Marcel Benda.

 Výsledky v Moravskoslezském kraji  Vodafone Firma roku 2017 Moravskoslezského kraje:

  1. BREBECK Composite s.r.o. – výroba produktů z karbonových, skelných a aramidových vláken pro automobilový, letecký průmysl a motorsport(Šenov u Ostravy)

  2. HEDVIGA GROUP, a.s. – zpracování odpadů a patentovaná technologie na přeměnu na elektřinu a teplo (Frýdek-Místek)

  3. EUdomy Morava s.r.o. –výroba dřevostaveb na klíč (Třinec)

  Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Moravskoslezského kraje:

  1. Jan Křivonožka –tradiční kamnářství (Fulnek)

  2. Martin Kříž –výroba výškově stavitelných stolů (Radkov)

  3. Lenka Branžovská –vytváření nápisů do kamene (Velká Polom)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Moravskoslezského kraje:

  HAVLÍK OPAL s.r.o. –výroba a prodej trvanlivých tyčinek se sýrem a solí různých příchutí (Bruntál)

Společnost začínala se dvěma zaměstnanci v malých prostorách v Šenově. Dnes má na stejném místě výrobní halu o rozloze zhruba 3500 metrů čtverečních a zaměstnává okolo osmdesáti lidí. Aby mohla firma ještě navýšit výrobu a více se přiblížit svým cílovým zákazníkům, koupila v Německu závod na výrobu forem a založila za hranicemi "dceřinku". "V Německu zaměstnáváme kolem padesáti lidí, takže celkově máme kolem 130 zaměstnanců," říká Benda a dodává, že firma chce dál růst.

Společnost se nejvíce soustředí na motosport, který tvoří zhruba 60 až 70 procent byznysu. Přibližně 20 procent výroby míří do letectví. Právě do leteckého průmyslu je podle spolumajitele firmy vůbec nejtěžší proniknout, a to kvůli přísným bezpečnostním normám, které musí výrobce komponentů splňovat. "Co se týče letectví, vyrábíme například kokpity vrtulníků. Dodávali jsme také díly pro vnitřní části velkých dopravních letadel," popisuje Benda. Společnost se podle něj snaží ve své práci využívat inovativní řešení. Zákazníkům se snaží nabízet co nejlepší kvalitu a současně nabízet lepší ceny než konkurence.

Na druhém místě regionálního kola soutěže Vodafone Firma roku 2017 se umístila Hedviga Group, která zpracovává odpady na elektřinu patentovanou technologií takzvaného termického rozkladu. Bronzovou příčku pak obsadila společnost EUdomy Morava, která vyrábí dřevostavby na klíč.

Vítězství v soutěži o nejlepšího živnostníka Moravskoslezského kraje si odnesl Jan Křivonožka, který se věnuje tradiční výrobě kamen. Nezabývá se stavbou krbů či krbových kamen, ale výhradně akumulačními topidly. Takto specializovaných kamnářů je v Česku velmi málo. "Jsem rád, že se mi podařilo najít cestu, jak dělat výhradně projekty, které mě nesmírně baví a naplňují," říká Křivonožka.

On sám přitom do učení nastoupil až poté, co vystudoval vysokou školu, konkrétně Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. "Jan Křivonožka zabodoval zaujetím, rozvíjí krédo zlatých českých ručiček. Jeho práce se vyznačuje komplexností od návrhu na míru až po vlastní realizaci. Zajímavé je i opuštění vysokoškolské cesty a to, že se vydal cestou řemesel. Přispívá k pohodě v našich domovech," okomentoval volbu poroty její člen Pavel Groda z České spořitelny.

Druhé místo v regionálním kole soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 obsadil pro změnu IT expert Martin Kříž, který vyrábí stoly umožňující pracovat vestoje i vsedě podle konkrétních potřeb uživatele. Bronzovou příčku obsadila Lenka Branžovská věnující se pískování nápisů do skla a kamene a renovaci písma.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásili jako nejodpovědnější společnost Havlík Opal, která vyrábí tyčinky se sýrem a solí.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.