Firmou roku na jihu Čech je API CZ. Přestavby do aut pro vozíčkáře vyváží do celého světa | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku na jihu Čech je API CZ. Přestavby do aut pro vozíčkáře vyváží do celého světa

Firmou roku na jihu Čech je API CZ. Přestavby do aut pro vozíčkáře vyváží do celého světa

23. 9. 2020, byznys.ihned.cz
23. 09. 2020 | Firma roku

K podnikání přivedla Miroslava Bartoše nemoc jeho kamaráda. Ten v polovině 90. let prodělal mozkovou mrtvici a ochrnul. Bartoš pro něj proto přestavěl auto, aby mohl znovu řídit. O osm let později na těchto úpravách založil novou společnost API CZ. Ta nyní přestavby vyváží do celého světa a v úterý získala ocenění Firma roku Jihočeského kraje pro rok 2020.

API CZ se za sedmnáct let své existence vyšvihlo na špičku svého oboru nejen v Česku a Evropě, ale i ve světě. "Dá se říct, že na celém světě platíme za lídra - co do designu a konstrukce. Ovlivnili jsme svým přístupem k bezbariérovým autům celý trh a nastavili nové standardy," popisuje současnou pozici firmy Bartoš. Nejvíce firmu podle něj nakopl první patent z roku 2008 na speciální sklopnou rampu pro vozíky.

Vodafone Firma roku 2020 Jihočeského kraje:

1. API CZ s.r.o. – úprava vozidel pro tělesně postižené (Slapy u Tábora)

2. Pekařství Cais s.r.o. – výroba pekařských a cukrářských výrobků (Vlachovo Březí)

3. Kubák, tkalcovna Strmilov, k.s. – tkalcovna (Strmilov)

MONETA Živnostník roku 2020 Jihočeského kraje:

1. Markéta Nováková – opracování přírodního kamene (Velešín)

2. Blanka Musílková – zpracování skla nad kahanem (Mirotice)

3. Dagmar Marková – ruční zakázkové oděvní i neoděvní střihy (České Budějovice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Jihočeského kraje:

Virtual Lab, s.r.o. – praktické využití virtuální a rozšířené reality (České Budějovice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Jihočeského kraje:

Blanka Musílková – zpracování skla nad kahanem (Mirotice)

Dříve se podle něj pro vozíčkáře dělala speciální vozidla. "My jsme ale začali stavět univerzální auta. Vezmeme standardní auto, které upravíme zejména v zadní části vozidla tak, aby do něj mohl najet člověk s vozíkem a mohl být přepravován. Ale zároveň aby bylo ke každodennímu použití," říká Bartoš.

Dnes API CZ každý rok upraví asi 1600 automobilů po celém světě. Na Česko připadá padesát až sedmdesát kusů. Vedle bezbariérového přístupu firma dělá i úpravy sedadel nebo řízení pro vozíčkáře.

Ve společnosti pracují tři desítky zaměstnanců, z toho jsou čtyři na invalidním vozíku. V roce 2018 společnost vykázala tržby 173 milionů korun a zisk 41,3 milionu. V úterý si API CZ z Budějovic mimo jiné odneslo i ocenění CRIF Czech Credit Bureau za ekonomicky nejúspěšnější společnost kraje.

Druhé místo v soutěži Vodafone Firma roku Jihočeského kraje 2020, kterou vyhlašují Hospodářské noviny, získalo Pekařství Cais vyrábějící řemeslné pekařské a cukrářské výrobky. Bronzovou příčku obsadila společnost Kubák, tkalcovna Strmilov vyrábějící bytový textil. Společnost s tradicí sahající až do roku 1870 se specializuje na designovou výrobu na historických strojích.

Soutěž Moneta Živnostník roku 2020 ovládly na slavnostním vyhlašování v Českých Budějovicích ženy. První místo obsadila Markéta Nováková, která se ve Velešíně specializuje na opracování přírodního kamene. S živností začal už její otec, který koupil firmu od Podniku služeb v roce 1990 a začal s opracováním umělého kamene, tzv. terasy. Nováková se svým mužem pak podnikání převzali v roce 2011.

"Postupem času jsme začali k terasu opracovávat i přírodní kámen a v současné době vyrábíme výrobky do interiéru i exteriéru z přírodního kamene od žuly přes mramor, onyx, pískovec a další," říká Markéta Nováková.

Na druhém místě se pak umístila umělecká sklářka Blanka Musílková, která se specializuje na zpracování skla nad kahanem. Během svého 28letého působení vyráběla například repliky drahých kamenů pro kopii českých korunovačních klenotů.

A třetí místo obsadila Dagmar Marková. Ta od roku 2011 postupně otevřela několik e-shopů, na kterých zákazníkům nabízí střihy na šití. Začala se střihy na nekonfekční postavy, postupně přidala i střihy na historické modely a nyní nabízí i střihy na zakázku na vše od sportovních bund přes potahy na židle.

Zmiňovaná Blanka Musílková v úterý vyhrála i cenu Monety Srdcař roku. V kategorii Vodafone Odpovědná firma roku 2020 pak bodovala společnost Virtual Lab z Českých Budějovic, která se zaměřuje na využití virtuální reality ve výrobních firmách, strojírenství i vzdělávání.