Firmou roku na Karlovarsku je výrobce bylinných čajů a sirupů, mezi živnostníky zvítězila producentka kosmetiky z rašeliny | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku na Karlovarsku je výrobce bylinných čajů a sirupů, mezi živnostníky zvítězila producentka kosmetiky z rašeliny

Firmou roku na Karlovarsku je výrobce bylinných čajů a sirupů, mezi živnostníky zvítězila producentka kosmetiky z rašeliny

22. 9. 2017, byznys.ihned.cz

Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2017 Karlovarského kraje je společnost Serafin-byliny, zabývající se výrobou potravinových doplňků z bylin.

Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Karlovarského kraje získala Ludmila Jílková, kterou živí rašelinové produkty pro lázeňství a wellness.

Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny.

Před listopadem 1989 byla Ludmila Jílková vedoucí závodu Krásno. Naučila se těžit rašelinu, vyrábět komposty a hlavně rašelině rozumět. Po roce 1989 začala podnikat. Dnes dodává výrobky pro balneoterapie a kosmetiku z rašeliny lázním nebo masážním salonům nejen v Česku, ale i ve světě. Svými kvalitními produkty, mezi nimiž je i vaginální rašelinový tampon, který podle svých slov vyrábí jako jediná na světě, ale i odborností a životní energií zaujala Ludmila Jílková odbornou porotu. Ta jí v karlovarském hotelu Pupp udělila titul Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Karlovarského kraje. Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny a letos se koná už podvanácté.

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Karlovarského kraje

1. Ludmila Jílková – výroba rašelinových produktů pro lázeňství a wellness (Krásno)

2. Ivo Rudolf – umělecký kovář (Bečov nad Teplou)

3. Jan Blažek – výroba domácích těstovin (Kolová)

Chytrá rašelina až na Tchaj-wan

"Chtěla jsem zhodnotit rašelinu, a tak jsem začala vyrábět substráty. Když byly substráty, tak jsem je chtěla využít a stavěla jsem zahrady. Při tom všem jsem vyvíjela výrobky pro balneoterapie," říká Jílková. Začala také s technologií na výrobu jednorázových obkladů a vymyslela kosmetickou řadu s rašelinou. Nejlepšího klienta má prý až na Tchaj-wanu. "Všichni jsou tam překyselení, tak potřebují rašelinu, kterou jim tam vozím v sudech," vysvětluje energická podnikatelka.

V nebývale vyrovnaném krajském finále získal druhé místo umělecký kovář Ivo Rudolf. Zabývá se tradiční starou kovařinou, dělá brány, ploty, ale také například šperky. Rád obnovuje i malé sakrální stavby, boží muka a kříže. V Bečově nad Teplou vybudoval malé kovářské muzeum a pořádá tam Mezinárodní kovářské sympozium. Třetí příčku obsadil výrobce domácích těstovin Jan Blažek.

Do lékáren ne

Mezi firmami porotu nejvíce oslovila sokolovská společnost Serafin-byliny. Zabývá se výrobou potravinových doplňků převážně z bylin, konkrétně bylinných čajů, tinktur, sirupů a kapslí. Produkty, z nichž většinu sami vyrábějí a testují, prodávají do obchodů zdravé výživy, na e-shopu a ve vlastních prodejnách.

Vodafone Firma roku 2017 Karlovarského kraje

1. Serafin-byliny – výroba potravinových doplňků z bylin (Sokolov)

2. FONS – realizace energetických opatření (Františkovy Lázně)

3. Realistic – výroba průmyslových pecí (Karlovy Vary)

"Začátky byly velice náročné, protože jsme začínali od nuly, s nulovým kapitálem, bez prostoru, kde bychom mohli vyrábět," uvedl po vyhlášení jednatel rodinné firmy Petr Gasparik. "Všechno děláme srdcem a metodou pokus-omyl. Naše produkty nedodáváme do lékáren a velkých obchodních řetězců, protože jsme přesvědčeni, že k těmto typům výrobků lidé potřebují vysvětlení a radu prodavačů, které si dokážeme sami vyškolit," vysvětloval Gasparik filozofii firmy.

Serafin se rovněž snaží na trh dodávat produkty, které konkurence nemá, například čaj na odkyselení organismu. Ten je mimochodem jejich nejprodávanějším výrobkem. Za největší úspěch považuje Petr Gasparik dlouhodobý nárůst obratu a udržení kvality výrobků a v neposlední řadě vstup na slovenský trh. Firma, jež má 16 zaměstnanců a roční tržby přes 17 milionů korun, plánuje kromě sítě vlastních prodejen také vstup na německý trh.

"Serafin-byliny jsme vybrali s ohledem na náplň její činnosti a princip fungování. Je to jedna z nejlepších firem v oboru. Svým zákazníkům dokáže poradit a je patrné, že přání a potřeby zákazníků jsou po ni na prvním místě. Navíc působí v lokalitě, kde podnikání není úplně nejjednodušší," zhodnotil člen poroty Jan Kučera z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v Karlovarském kraji obsadila společnost FONS, specialista na energetická zařízení. Firma poskytuje své služby při zpracování projektové dokumentace, realizaci stavby, obsluze a zajištění provozu výměníkové stanice či plynové kotelny pro vytápění, chlazení, vzduchotechniku, klimatizaci nebo ohřev vody či bazénu. Na třetím místě skončila společnost Realistic, která vyrábí průmyslové pece.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Karlovarském kraji se nejodpovědnější společností stala SKF Lubrication Systems CZ, jež se specializuje na výrobu centrálních mazacích systémů pro různá průmyslová zařízení. "Firma se věnuje udržitelnému rozvoji, který má přímo zakódován ve své DNA. Respektují a chrání práva zaměstnanců a poskytují rovné příležitosti. Zapojují se do veřejně prospěšných projektů na podporu vzdělání, sportu a ochrany zdraví," zdůvodnil volbu Jan Kučera z Vodafone Czech Republic.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.

Tři nejúspěšnější firmy Karlovarského kraje. Zleva zástupce společnosti Realistic (3. místo), jednatel Serafin-byliny Petr Gasparik (vítěz) a prokurista firmy FONS Jaroslav Hrdina (2. místo).