Napsali o nás > Firmou roku na Karlovarsku je výrobce hudebních nástrojů. Kategorii živnostníků vyhrála krejčová, jejíž uniformy nosí v Savoyi i Puppu

Firmou roku na Karlovarsku je výrobce hudebních nástrojů. Kategorii živnostníků vyhrála krejčová, jejíž uniformy nosí v Savoyi i Puppu

14. 9. 2018, byznys.ihned.cz

Karlovarsko je nejmenší z českých krajů a ze dvou stran jej obepíná hranice s Německem. To region silně ovlivňuje, tamní podnikatelé a živnostníci s německými firmami nejen obchodují, ale často si s nimi i konkurují o zákazníky či zaměstnance. Přesto se však podnikání na Karlovarsku daří a v regionu působí řada zajímavých firem, jak se prokázalo již poněkolikáté při konání tamního kola soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku, vyhlašované Hospodářskými novinami.

V kategorii Firma roku zaujala odbornou porotu nejvíc společnost Akord Kvint. Ta sídlí v obci Luby hned u hranice a navazuje na tradiční výrobu houslí, kterou v oblasti provozovalo tamní německé obyvatelstvo nejspíš už od sedmnáctého století. Akord Kvint dnes vyrábí a prodává smyčcové hudební nástroje, produkuje také ale polotovary a prodává veškeré příslušenství k smyčcovým hudebním nástrojům. Výroba probíhá tradičními houslařskými metodami.

"Zákazníky v tuto chvíli intenzivně nevyhledáváme, jsme vyprodaní," popsal uspokojivou situaci firmy po vyhlášení výsledků její jednatel Jan Holiš. Akord Kvint je zároveň rodinnou firmou, vedle bratra jednatele v ní působí i jejich otec Josef Holiš, který společnost založil.

Rodinné vazby hrály roli i při expanzi do zahraničí. Mezi několika málo původních německých obyvatel Lub, kteří po válce nebyli vyhnáni, patřila i babička současného jednatele. "Začátek byl postavený především na německém trhu a navazování styků s vysídlenými starými rodinami z Lub. Často jsme se setkali s tím, že naši odběratelé byli naši vzdálení příbuzní z babiččiny strany," popisuje Jan Holiš. Firma dnes zaměstnává necelou dvacítku lidí, v roce 2016 vydělala necelý milion korun při obratu zhruba 16 milionů korun.

Druhé místo v soutěži získala společnost Lux Lighting, která původně začínala obchodováním se svítidly a od roku 2007 je i sama vyrábí. Pro své modely využívá návrhů mladých českých designerů. Na třetí pozici se umístila Důlní strojírenská společnost, která se věnuje servisním službám a vývoji v oblasti důlního a energetického průmyslu. Už od roku 2015 je součástí skupiny Sokolovská uhelná.

V kategorii živnostníků zaujala porotu nejvíce Kristina Tomandlová. Ta se zaměřuje na výrobu pracovních uniforem pro hotely ve spolupráci s německou firmou, která její výrobky dodává do Německa, Rakouska a Švýcarska. Na tuzemském trhu vytváří pro jednotlivé klienty specifické kolekce oděvů. Jejími zákazníky jsou například hotely Savoy, Bristol, Kolonáda či Grandhotel Pupp. "Jsme specifická, lázeňská oblast. Lidé, kteří umí a chtějí něco dokázat, vzhledem k blízkosti hranice často odcházejí do zahraničí. Udržet si pracovní sílu je velice těžké," pospala podnikání v Karlovarském kraji Tomandlová, která zaměstnává osm lidí. Podniká už 24 let.

Druhé místo obsadil Daniel Jaša, který se zabývá servisováním a prodejem saxofonů. Na třetí pozici se umístila Milena Nováková, která působí v oblasti zahradní architektury.

Souběžně s těmito kategoriemi se v rámci soutěže vyhlašuje také kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2018. V Karlovarském kraji toto ocenění získala společnost SKF Lubrication Systems CZ, která působí v oblasti strojírenství a zaměstnává 430 zaměstnanců.

Karlovarské kolo je druhou zastávkou soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku, která se letos koná již po třinácté. Soutěž bude pokračovat v následujících týdnech v dalších regionech České republiky. Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které se koná 12. prosince na pražském Žofíně.