Firmou roku Plzeňska je GTW Bearings, živnostníkem Milan Novotný | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku Plzeňska je GTW Bearings, živnostníkem Milan Novotný

Firmou roku Plzeňska je GTW Bearings, živnostníkem Milan Novotný

26. 9. 2018, blesk.cz

Zpět na Letošní firmou roku Plzeňského kraje se stal výrobce kluzných ložisek GTW Bearings z Příšova na Plzeňsku. Živnostníkem roku 2018 je Milan Novotný, který nabízí originální okenní a nábytkové kování. Regionální vítězové 13. ročníku soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku budou také reprezentovat Plzeňský kraj v celostátním finále, které se uskuteční 12. prosince v Praze na Žofíně. ČTK to dnes řekl mluvčí soutěže David Pavlát.

GTW Bearings vyrábí ložiska pro poměrně malý počet významných odběratelů, kteří poptávají speciálně navržené produkty pro konkrétní stroje - například turbíny, převodovky a generátory. Díky ložiskům GTW Bearings hřídel plave na oleji a nedotýká se kovového prstence. "V polovině 90. let jsem přijel do Příšova na kole. Měli jsme práci na tři týdny a peníze na dva. Dnes máme 120 lidí a jsme certifikováni od takových firem jako je Siemens a GE," řekl ČTK spoluzakladatel společnosti Jiří Šujanec. "Firma byla založena doslova na zelené louce. Věnuje se výzkumu, vývoji a dodává do celého světa," uvedl člen poroty Jan Kučera z Vodafone.

Vítězný živnostník Milan Novotný vybavil postupně svoji provozovnu moderní technologií na přesné lití, strojní a ruční obrábění, lakovnu a chemickou úpravu kovů. "Začal jsem ve stodole, měl jsem i 16 lidí. Naše výrobky jsou v Národním muzeu, motolské nemocnici, pražské knihovně i na celé ulici ve Vídni," řekl ČTK. Dnes se zaměřuje na rustikální kování na nábytek a okna. Vyvinul vlastní receptury na patinování kovů. "Dokázal rozšířit podnikání na německý i rakouský trh. Zareagoval také na čínskou konkurenci novými technologickými postupy, které fungují dodnes," uvedla Veronika Pejřimovská z České spořitelny.

Druhé místo mezi firmami obsadila firma KLAUS Timber z jižního Plzeňska, výrobce atypických dřevěných palet, a bronz získal plzeňský PEKASS, který projektuje a dodává strojní zařízení do pekáren. Stříbro mezi živnostníky má Helena Konopíková a její zdobené krchlebské koláče a třetí příčku Lubomír Pokorný, který izoluje střechy proti vodě.