Napsali o nás > Firmou roku v Ústecké kraji je Hennlich, nejlepším živnostníkem zedník Tomáš Kalný

Firmou roku v Ústecké kraji je Hennlich, nejlepším živnostníkem zedník Tomáš Kalný

19.9.2016 Hospodářské noviny str. 15 Podniky a trhy

Strojírna Hennlich se stala v Ústeckém kraji vítězem letošního ročníku soutěže Vodafone Firma roku, kterou vyhlašují HN. Podnik získal i ocenění společensky odpovědné firmy. Titul Česká spořitelna Živnostník roku od poroty získal zedník Tomáš Kalný, který se věnuje rekonstrukci koupelen.

„Jsem zedník, který se postupně naučil všechny další práce,“ řekl Kalný, jemuž se osvědčilo pořizovat zákazníkům fotodokumentaci práce.

Strojírenská firma Hennlich původně vznikla v roce 1922 v severočeském Duchcově. Do Česka se rakouský koncern znovu vrátil v roce 1991. Podnik s ročním obratem 700 milionů korun zaměstnává 230 lidí. Hlavní sídlo má v Litoměřicích, pobočky ve Žďáru nad Sázavou a Opavě.

Hennlich již dříve podobné ocenění získal. Od té doby firma investovala 120 milionů korun do vlastního výzkumného centra. Využila k tomu i evropských fondů a pobídek vládní agentury CzechInvest. „Začínáme z této naší investice těžit,“ uvedl PR manažer Martin Jonáš, který za podnik ocenění převzal. Hennlich v Česku vyvinul vlastní prototyp bioplynové stanice, další inovace rozvíjí v hydraulice a rozvoji nakládacích zařízení. Pro ruského výrobce letadel Suchoj vyvinulafirmazařízenísloužícíkezvedání

tryskových motorů a manipulaci s nimi. Hennlich doufá, že uspěje také u amerického Boeingu.

Hlavními zákazníky jsou v Česku Škoda Auto, strojírny ŽĎAS a Víttrona. kovice nebo důlní společnost OKD. „Vyrábíme pro různé obory, a proto na nás nemá dopad, když jeden segment vypadne,“ řekl Martin Jonáš.

Jednou z důležitých opor je pro firmu export, který tvoří asi třetinu obratu. Jedna z divizí, která se specializuje na bezprašný provoz, například dodala nakládací hubice na přesypávání popílku do Izraele, chystá se i dodávka do Chile.

Strojírna Hennlich se snaží chovat odpovědně k zaměstnancům, třetina z nich je u firmy déle než deset let.

„Daří se nám také udržet až 98 procent žen, které odejdou na mateřskou,“ uvedla manažerka Renata Mejtová, která je sama v podniku téměř dvacet let. Připouští ale, že hledat nové zaměstnance není v Ústeckém kraji jednoduché.

***

VÍTĚZOVÉ V ÚSTECKÉM KRAJI 1. Hennlich (Litoměřice) výroba elektroniky 2. DH Fyzioterapie (Litoměřice) soukromé zdravotnické zařízení 3. Fluokov (Teplice) kovovýroba, ocelové konstrukce 1. Tomáš Kalný (Varnsdorf) rekonstrukce koupelen 2. Miroslava Kuchařová (Duchcov) čajovna 3. Jan Tyle (Štětí) výroba štípaných plotů

O autorovi| Petr Zenkner, petr.zenkner@economia.cz

Foto autor| Foto: Vojtěch Resler / R. V. V. studio

Foto popis| Vítězové Cenu Firma roku převzali manažeři společnosti Hennlich Martin Jonáš a Renata Mejtová (zleva). Živnostníkem roku je Tomáš Kalný (vpravo).