Firmou roku z Hradeckého kraje je Kasper Kovo | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmou roku z Hradeckého kraje je Kasper Kovo

Firmou roku z Hradeckého kraje je Kasper Kovo

21. 9. 2018, Hospodářské noviny
21. 09. 2018 | Firma roku

V roce 1997 se Rudolf Kasper rozhodl, že hlavním oborem jeho podnikání bude strojírenství a specializované zpracování plechů. Jeho firma Kasper Kovo z Trutnova od té doby vyrostla k obratu 600 milionů korun, zatímco dceřiný podnik zaměřený na dřevěné krovy má tržby poloviční.

            Rudolf Kasper rozhodnutí nijak nelituje a na průmyslových pozemcích v Trutnově, které společnost skoupila, dále investuje do rozšíření výroby, již chce až ztrojnásobit. „Naším typickým výrobkem je opláštění pro výrobce strojů. Na vývoz jde 75 procent toho, co vyrobíme,“ řekl Kasper.

            Jeho firma vyrábí hlavně pro švýcarské, německé a švédské podniky. Není ale výrobcem, který udělá jen to, co mu zákazníci dodají v dokumentaci. Podílí se s nimi i na vývoji prototypů. V Česku je hlavním odběratelem výrobce autobusů Iveco, jemuž firma dodává díly pro karoserie.

            Velkou konkurenční výhodou firmy Kasper Kovo je vlastní svářečská škola, kterou podnik převzal od státu, když se před více než deseti lety rozhodlo o jejím zrušení. I díky tomu nemá podle Kaspera žádná jiná společnost v kraji tolik kvalitních svářečů jako ta jeho.

            Vítězkou mezi živnostníky se stala Michaela Šimková, která už šestým rokem provozuje službu zaměřenou na domácí doučování jazyků a školních předmětů, které dělají žákům problémy, jako třeba čeština nebo matematika.

            „Po skončení školy jsem se rozhodovala, jestli budu pokračovat v tom, co jsem při studiu dělala jen jako brigádu, nebo si začnu hledat zaměstnání. Skončit se mi nechtělo,“ řekla Šimková, která loni otevřela i menší pobočku v Pardubicích. Přiznává, že zpočátku pro ni nebylo úplně jednoduché získat dostatek lidí, kteří by ji uživili. Postupně se ale její podnikání rozrostlo a nyní spolupracuje s více než dvaceti lektory. Slabší letní období, kdy během prázdnin klesají tržby, se Šimkové před třemi lety podařilo vykrýt nápadem příměstských táborů, kde se učí angličtina.

            Vítězové krajského kola soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku vyhlašovaných HN postupují do republikového finále, které se koná 12. prosince.