Firmy hodnotí nesmysly | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Firmy hodnotí nesmysly

Firmy hodnotí nesmysly

23. 5. 2019, Metro
23. 05. 2019 | Absurdita

Absurdistán. Zákony podle tuzemských podnikatelů.

Exekuce na mzdy zaměstnanců. To je vítěz anticen Absurdita roku, kterou zvolili čeští podnikatelé. Výsledky zveřejnili organizátoři akce, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Na druhém místě je povinnost zajistit bezpečnost práce při práci z domova, takzvaném home office. V tomto případě má zaměstnavatel zajistit, aby zaměstnanec dodržoval bezpečnostní pravidla. Třetí skončil stavební zákon s příliš dlouhou dobou na vyřízení stavebního povolení. U něj čeští podnikatelé upozorňují, že délkou stavebního řízení je již Česká republika pověstná. Podle žebříčku sestavovaného světovou bankou se ČR umístila na 156. místě ze 190 posuzovaných zemí, a to s délkou 246 dnů.

Podnikatelé vybírali z devíti byrokratických absurdit, mezi kterými byly dále například povinnost oznámit včelařům aplikaci přípravků nebezpečných pro včely, omezení prodejní doby obchodů nebo norma o hygienických zařízeních a šatnách upravující rozměry šatní skříňky.

Anketa Absurdita roku je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Jejich smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v Česku. Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Loni se absurditou roku stalo zadržování nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty (DPH).

Pokuta kvůli exekuci 50 Prvenství získala exekuce na mzdu proto, že zaměstnavatel musí ze zákona poskytnout součinnost při exekuci na mzdu pracovníka. V případě, že tak neučiní, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Zákon přitom nedefinuje jasně, co všechno takové poskytnutí součinnosti zahrnuje, a navíc to výrazně administrativně zatěžuje. „Má být zaměstnavatel pokutován za něco, co by si měl stát s konkrétním člověkem vyřídit sám?“ uvedli organizátoři.