Firmy a živnostníci vidí budoucnost černě | Firmaroku.cz
Aktuality > Firmy a živnostníci vidí budoucnost černě

Firmy a živnostníci vidí budoucnost černě

Vrcholní představitelé České republiky už se mnohokrát nechali slyšet, že připravují nejrůznější opatření na podporu firem a živnostníků. Otázka je, jestli navrhovaná řešení budou dostatečná a zda nepřijdou pozdě. Jaká opatření by od vlády České republiky uvítali podnikatelé? Klub Českého podnikání oslovil úspěšné účastníky soutěží Firma roku a Živnostník roku v souvislosti s aktuální situací v České republice, aby zjistil, jak ji zvládají. Přibližně 100 respektovaných podnikatelů odpovídalo na online dotazník ve dnech 26. a 27. března následovně.
31. 03. 2020

Jaké dopady bude mít současná situace na vaše podnikání?
Obavy z dopadů pandemie jsou velké. Výsledek ukazuje, že oslovené firmy se cítí být blíže ke stavu, kdy budou muset firmu zavřít, než k situaci, kdy se jich krize vůbec nedotkne. Čtvrtina firem a živnostníků se již teď podle svých slov velmi přiblížila k likvidaci. 


Jak jste zatím reagovali na současnou situaci?
Pouze jedna pětina firem zatím nemusela na situaci nijak reagovat. 78 % firem už muselo podniknout nějaké kroky k omezení dopadů krize. Pětina oslovených firem provoz zcela zastavila a polovina ho částečně omezila.

Jak dlouho vydržíte, než začnete propouštět zaměstnance?
Krize by se měla urychleně řešit, neboť už do jednoho měsíce začne propouštět své zaměstnance pětina firem. Pokud se situace nezmění, pak do tří měsíců se propouštění dotkne každé druhé firmy, což bude mít na ekonomiku nedozírné následky.

Co by se muselo stát, abyste dokázali podnikání udržet?
Pomoci oddálit nevratné poškození podnikání by podle 72 % oslovených podnikatelů a firem mohlo snížení nebo zrušení odvodů na sociální pojištění po dobu pandemie a následné krize a podle 58 % oslovených také snížení nebo zrušení odvodů na zdravotní pojištění. Polovině firem by pomohla přímá finanční podpora ze strany státu. Odpuštění daní za rok 2020 a 2019 podnikatele tolik neoslovilo, uvítala by je jen pětina respondentů. Náhradu škody už podnikatelé od vlády nečekají, tuto možnost si vybralo jen 14 % z nich.

Sami podnikatelé pak ještě navrhovali další způsoby, které by jim v této těžké situaci pomohly. Jedná se zejména o pomoc s výplatou mezd zaměstnancům, zajištění pracovní síly, pomoc s půjčkami a další opatření, případně se snažit zkrátit nastavená omezení na co nejkratší dobu.