Všichni čekáme, co přinese podzim | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Všichni čekáme, co přinese podzim

Všichni čekáme, co přinese podzim

Vyzpovídali jsme vítězku loňského krajského titulu Firma roku za Liberecký kraj Helenu Krutskou. V roce 2021 její společnost EcoGlass reprezentovala region v celorepublikovém finále Firmy roku. A úspěšně! V konkurenci těch nejlepších ze všech krajů České republiky obsadil jablonecký výrobce lisovaného skla krásnou stříbrnou příčku...
08. 08. 2022 | Firma roku

Jak se Vám po roce od loňských krajských kol daří?
Daří se nám zatím celkem dobře. Výroba počátkem roku lehce narůstala a teď je celkem konstantní. Všichni čekáme, co přinese podzim.

Jak se Vás konkrétně dotklo zdražování cen energií a konflikt na Ukrajině?
Zdražování energií se v naší výrobě promítlo především na zdražení vstupního materiálu. Největší problém pro nás ale představuje neustálý hrozící nedostatek plynu. Stejné je to v celém oboru sklářství, kde bohužel na spoustu výrobních procesů neexistuje technologická alternativa. Další problém je nejasná komunikace ze strany vlády. Není znám přesný plán v případě závažnější energetické krize, a i výhled do budoucna je stále velmi mlhavý.

Lisovaná optika. To je asi obor, ve kterém se toho za rok příliš nezmění. Nebo se mýlím?
Máte pravdu. Ve výrobním procesu se toho moc nemění už delší dobu. Objevují se ale nové trhy, kde se lisovaná optika snaží prosadit. Pracujeme také na vylepšení naší technologie, abychom byli schopni splnit neustále rostoucí požadavky zákazníků.

Aktuální boom solární energetiky pro Vás asi znamená zajímavou obchodní příležitost. Daří se Vám ji využívat?
Částečně ano. Naše výrobky se ale nepoužívají v PV technologii plochých panelů, které jsou na trhu nejběžnější, ale v technologii CPV, tedy koncentrované fotovoltaice. Bohužel společností, které jdou touto cestou je stále málo. Je to škoda, protože tato technologie má mnohem vyšší účinnost. Hodně teď také narůstá obor agrifotovoltaika, tedy spojení solární energie a zemědělství, ale bohužel i tady se uplatňují převážně konvenční ploché panely.

Jak se díváte na perspektivy sklářství jako takového v České republice? Zdá se, že nejhorší časy už má za sebou…
Naopak bych řekla, že je teď doba, která je pro sklářství velkou výzvou. Rostoucí ceny energií společně s hrozícím nedostatkem plynu a obrovským tlakem ze strany ekologů na snižování stopy CO2 jsou překážky, kterým sklářství velmi těžko vzdoruje. Společnosti jsou tlačeny do hledání nových cest, a to jak ekonomických, tak technologických. Problémem ale je, že se nové technologické postupy, pokud vůbec jdou v praxi použít, ekonomicky pohybují úplně jinde než ty dosavadní. Myslím, že už snaha Evropy o cenový souboj s Čínou nás naučila, že cena je nakonec vždycky až na prvním místě. A teď jsme v situaci, kdy jsou skláři tlačeni do výroby, která přestává dávat ekonomickou logiku. Je velkou výzvou vysvětlit zákazníkům, jak velký vliv na cenu skla mají politická rozhodnutí.

Na co si nejraději vzpomenete při pohledu na Vaši úspěšnou cestou loňským ročníkem podnikatelských soutěží?
Nejvíc na tým lidí, který za soutěží stojí a celkovou atmosféru. Ze všech soutěží mi právě Firma roku přirostla k srdci nejvíc. Asi i proto, že se skládá nejprve z krajského kola a pak celostátního a v obou případech je firma prezentována osobní účastí. Každý úspěch je pak víc zasloužený. Také bylo krásné dostat se do společnosti ostatních účastníků a nechat se jimi inspirovat. Potkat se s někým, kdo má chuť tvořit a budovat navzdory všem okolnostem, které jsou někdy složitější a někdy zase jednodušší, je pro mě vždycky balzám na duši.

Co byste popřál účastníkům letošních krajských kol podnikatelských soutěží?
Aby jim účast a případné vítězství přineslo to, co od toho očekávají. Pro někoho to mohou být noví zákazníci nebo investoři a pro někoho třeba jen pocit, že dělá svou práci dobře.