Interiér je zrcadlem života | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Interiér je zrcadlem života

Interiér je zrcadlem života

Lenka Bačová se věnuje navrhování soukromých i komerčních interiérů. O tom, že k tomu potřebuje i kus odvahy, už s čerstvou držitelkou titulu MONETA Živnostník roku Pardubického kraje 2022...
23. 09. 2022 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Jsem interiérová designérka a specialistka v oblasti home stagingu, což je příprava nemovitostí před prodejem, aby byli kupující i prodávající spokojeni. Navrhuji soukromé i komerční interiéry. Interiér je zrcadlem života, takže vždy se snažím, aby soukromý interiér zrcadlil esenci osobitosti a vášně a u komerčních interiérů, aby zrcadlil hodnotu značky, vizi a poslání dané firmy.

Jak jste se k tomu dostala?
Interiéry jsou mojí celoživotní vášní, je to splněný sen. Vždy jsem chtěla dělat interiéry, akorát na začátku přišla volba vystudovat ekonomii a pracovat v oboru, což jsem pracovala. Ale po dětech, když jsem se vracela po mateřské, tak už jsem chtěla dělat něco, co by bylo mému srdci blízké, takže interiéry.

Co Vás na práci nejvíce baví?
Nejvíce mě baví poznávat klienty a hledat téma, protože jdu proti proudu, dělám něco úplně jiného. Vždy se naladím na klienta, například má zajímavého koníčka, třeba vicemistr Evropy v mariáši, a to jsme odzrcadlili v interiéru. Nebo apartmány na prodej na Ludvíkově boudě v Janských Lázních, kde se lidé budou cítit jako v mechu, kde se položí a zrelaxují. Vždy jde o téma a chytám se toho, co má zrcadlit. Je to o odvaze klientů. Oni se chtějí obklopit tím, co mají rádi a aby je pak prostředí dále podporovalo. Jsou to osobité věci.

Je to o odvaze klientů, nebo té Vaší?
Obojí. Já jsem většinou více odvážná, na první prezentaci jedu vabank, to znamená navrhnu něco úplně převratného. A první reakce, buď se klient nadchne a řekne, to je skvělé, to chci nebo řekne, to je na mě moc a začneme umírňovat. Ale nechci dělat obyčejné věci, neutrální tóny, to pro mě není.

Jaký je rozdíl mezi vizí, a pak tou realizací?
To trochu naráží na realizátory, to znamená, ne vždy to tu myšlenku přežije. Přijde řemeslník, řekne, že to nejde, načež já říkám a jak by to prosím šlo? Je to o dialogu, ale někdo to pak už vzdá. Mám ale klienty, kteří jsou velice důslední, jdou po myšlence a drží se jí, a pak hledáme kompromis co do technického řešení, aby věci opravdu šly zrealizovat.

Kolik realizací už máte za sebou a jak dlouho se oboru věnujete?
Profesionálně se oboru věnuji od roku 2017, kdy jsem ukončila akreditované studium na designové škole Intermezzo. A od té doby fakturuji. Od roku 2020 jsem zavalená zakázkami, nestíhám, poptávka je ohromná, jedu jen na doporučení. V té největší krizi, v době covidu, jsem vykročila a vzala odvahu jít do toho naplno. Návrhů už mám okolo šedesáti. Spíše jsou to ty soukromé. Samozřejmě záleží na tom, jestli jsou to jednotlivé místnosti, jako například na kuchyně, které navrhuji nejraději, nebo jestli je to celá nemovitost.

Jakého návrhu si nejvíce vážíte?
Poslední velkou radost mi udělala realizace ředitelny gymnázia v Chrudimi, kdy paní ředitelka Klára Jelinková s odvahou přijala moji myšlenku. V současné době se interiér realizuje a je krásné, když to pak začne fungovat v praxi. Z toho mám největší radost u komerčních prostor, ze soukromých ráda vzpomínám ze začátků na kuchyně. Teď dělám kuchyni pro finalistku, paní bylinkářku Hanu Binkovou a ta kuchyně bude propojením mezi nebem a zemí, přesně tak, jak ona pracuje s bylinkami. Moc se těším, příští týden mám u ní prezentaci. Zase jdu s odvážnou variantou a uvidíme, jak se to povede.

Kde vy osobně berete inspiraci?
Inspirací je vždycky klient. Čím má zajímavějšího koníčka, čím má zajímavější téma ke zpracování, tak je to pro mě větší výzva. Ale inspiraci sbírám běžně v životě, hledám si paralely třeba i v historii.